Na prešovskej psychiatrii skončili po požití syntetických kanabinoidov deti

Na detskej psychiatrii Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove v poslednom roku zaznamenali opakované prípady detí, ktoré udali požitie syntetických kanabinoidov z voľne dostupných automatov v obchodných centrách. Vyvinuli sa u nich závažnejšie psychické prejavy s potrebou hospitalizácie. TASR o tom informovala PR manažérka nemocnice Martina Pavliková.
„Prírodné kanabinoidy pochádzajú z rastliny konopa siata, z ktorej sa získava 'surová droga' marihuana, jej hlavnou účinnou látkou je tetrahydrokanabinol (THC). THC je preukázanou omamnou a psychotropnou látkou vyvolávajúcou pri opakovanom použití závislosť a je spojená s celým radom telesných a duševných zdravotných problémov,“ vysvetlila Martina Patúšová, primárka prešovskej detskej psychiatrie.
V poslednom období sa podľa nej stále častejšie stretávajú s takzvanými polosyntetickými, respektíve syntetickými kanabinoidmi, ktoré sa vyrábajú v laboratóriách z prírodných kanabinoidov, najčastejšie ide o HHC (hexahydrokanabinol).
„Na našom oddelení detskej psychiatrie sme v poslednom roku zaznamenali opakované prípady detí, ktoré udali požitie HHC z voľne dostupných automatov v obchodných centrách, u ktorých sa vyvinuli závažnejšie psychické prejavy s potrebou hospitalizácie. V dvoch prípadoch išlo o psychotickú poruchu, ako následok užívania HHC, kde bolo nutné nasadenie psychofarmák. V klinickom pozorovaní a v anamnéze boli prítomné u pacientov úzkostné stavy, halucinácie, podozrievavosť, telesná slabosť s telesnými príznakmi, ako búšenie srdca, zrýchlené dýchanie. V oboch prípadoch došlo k ústupu uvedených prejavov,“ priblížila Patúšová.
Niektorí detskí pacienti, ktorí sú na prešovskej psychiatrii hospitalizovaní pre iné diagnózy, ako je užívanie drog, tiež priznali podľa primárky experimentovanie s HHC, respektíve syntetickými kanabinoidmi.
„Najväčším nebezpečenstvom užívania kanabinoidov v mladom veku je to, že u predisponovaných osôb môžu spôsobiť prepuknutie závažného duševného ochorenia z okruhu schizofrénie. Užívanie kanabinoidov v detstve a v období dospievania predisponuje jedincov k výskytu depresívnych a úzkostných porúch, spôsobuje vyššie riziko závislosti od iných psychoaktívnych látok, zvyšuje riziko samovrážd,“ vysvetlila Patúšová.
Do zoznamu omamných a psychotropných látok by sa mohli zaradiť aj látky HHC, HHC-P a HHC-O, ktoré na Slovensku možno kúpiť v špeciálnych automatoch. Vyplýva to z novely zákona o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch, ktorú v polovici júna poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania. Ministerstvo už skôr deklarovalo potrebu zaradenia látok medzi zakázané látky. Odôvodňovalo to najmä ohrozením širokej verejnosti, predovšetkým detí a mládeže, ktoré v súčasnosti majú k látkam voľný prístup. Na ohrozenie mládeže v súvislosti s HHC upozornili koncom minulého roka aj lekári z Národného ústavu detských chorôb. Informovali o prípadoch otravy detí.

Muž odišiel do práce a viac sa nevrátil. Polícia vyhlásila pátranie
Nezvestný muž naposledy komunikoval so svojou mamou.

Polícia objasňuje trestný čin: Poznáte osobu na fotkách?
Osoba na záberoch môže k veci poskytnúť svedeckú výpoveď.

Slovenské mesto končí s e-kolobežkami. Aký je dôvod?
E-kolobežky v meste fungujú od roku 2023. Teraz ich však sťahujú z ulíc.

SHMÚ upozorňuje na mráz vo vegetačnom období vo viacerých okresoch
Na väčšine Slovenska sa môže z pondelka na utorok (13. 5.) vyskytnúť mráz vo vegetačnom období.

Tomáš Taraba: Obvinenie bývalého ministra je prípad, ktorý je viac ako jasný
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. je podľa súčasného šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu prípad, ktorý je „viac ako jasný“. Konštatuje to na sociálnej sieti.