• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 22.7.2024Meniny má Magdaléna
27°Bratislava

Jana Kirschner: Hudba je dobrým prostriedkom na komunikáciu súčasných tém

  • 8:18 22.06.2024
  • Bratislava
Jana Kirschner: Hudba je dobrým prostriedkom na komunikáciu súčasných tém

Na tenkom ľade je názov titulnej piesne k slovenskej kinoverzii filmu Vlny.

Novinku režiséra a scenáristu Jiřího Mádla, ktorý zavedie divákov do Československého rozhlasu v čase, keď sa v ňom odohráva tvrdý boj medzi novinármi a tajnými službami, čaká 1. júla špeciálne uvedenie na MFF Karlove Vary. Titulnú pieseň k dobovej dráme, nakrútenej podľa príbehu reálnych ľudí, spoločne nahrali Jana Kirschner a Juraj Benetin.

O text piesne, ktorá obsahuje aj pasáž „Kráčať s tými, čo idú s nami a aj s tými, čo idú proti nám“, sa postaral Matúš Vallo. Napísal ho spolu s Janou Kirschnerovou. Vo viacerých úrovniach má nepriamo nabádať na „zmierenie“. „Tento kúsok textu je úplne základným posolstvom celej pesničky. Pôvodne som tam mal 'baviť sa s tými, čo sú s nami, aj s tými, čo sú proti nám', a Janka to zmenila na 'kráčať s tými...', prepísala text do poetickejšej formy,“ komentoval úpravu Vallo. „Je veľmi dôležité, obzvlášť v týchto časoch, neuzatvárať sa do svojich bublín a pokúsiť sa rozprávať aj s ľuďmi, ktorí s nami možno nesúhlasia, alebo s ktorými nesúhlasíme my,“ myslí si autor.

Juraj v našej spoločnej komunikácii nazval túto pieseň “zmierenie„ a ja mám z nej tiež ten istý pocit. Hudba je naozaj dobrým prostriedkom na komunikáciu súčasných tém a to aj pre tých, ktorí nejdú len v tom našom prúde, ale ktorí idú či už oproti alebo proti nám,“ hovorí Jana Kirschner. Dodáva, že umenie celkovo dokáže spojiť rozličné názory a ľudí, ktorí majú iné príbehy i iné životné výzvy. „Dokáže nás dať dokopy. Vidíme to na koncertoch a v súčasnosti je to naozaj dôležité,“ prízvukuje speváčka.

Film, ktorý vstúpi do slovenskej kinodistribúcie 1. augusta, sprevádza videoklip. Nakrúcali ho v Žiline. Okrem záberov z tamojšieho Mestského divadla sú v klipe použité aj zábery zo špionážneho thrilleru Vlny. „Žilina bola jediným miestom, kde sme sa vzhľadom na plný kalendár mohli spoločne s Jurajom stretnúť a nakrútiť videoklip. Ráno som sem cestovala z Prahy a po dokrútení klipu som sa presunula na koncert do Liptovského Mikuláša. Mali sme len pár hodín, ktoré sme využili na maximum,“ poznamenala Kirschner.

Videoklip

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Austrálski AC/DC sa v Bratislave postarali o nový divácky rekord

Austrálski AC/DC sa v Bratislave postarali o nový divácky rekord

DNES - 8:13Kultúra

Slovenská metropola si v nedeľu zapísala do kroniky nový divácky rekord, na letisko vo Vajnoroch prišlo stotisíc fanúšikov na koncert austrálskej skupiny AC/DC.

Na letných koncertoch v SNG vystúpi Tamara Kramar aj Nina Kohout

Na letných koncertoch v SNG vystúpi Tamara Kramar aj Nina Kohout

8:07 20.07.2024Kultúra

Slovenská národná galéria chystá toto leto štyri koncerty, ktoré sa budú konať na nádvorí.

Zomrela herečka Shannen Doherty

Zomrela herečka Shannen Doherty

15:22 14.07.2024Kultúra

Známa herečka prehrala boj s rakovinou.

Zomrel producent Titanicu a série Avatar

Zomrel producent Titanicu a série Avatar

19:05 07.07.2024Kultúra

Vo veku 63 rokov zomrel v piatok po 16-mesačnom boji s rakovinou hollywoodsky producent Jon Landau, ktorý produkoval kasové trháky Titanic a Avatar.

Zomrel významný slovenský hudobník a pedagóg

Zomrel významný slovenský hudobník a pedagóg

21:30 04.07.2024Kultúra

Slovenská hudobná scéna prišla o významného skladateľa.