• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 22.7.2024Meniny má Magdaléna
21°Bratislava

Zomrel legendárny herec Donald Sutherland

  • 20:41 20.06.2024
  • Miami
Zomrel legendárny herec Donald Sutherland

Smutnú správu potvrdil jeho syn.

Vo veku 88 rokov zomrela hollywoodska ikona Donald Sutherland. Smrť kanadského hereckého veterána oznámil vo štvrtok jeho syn Kiefer Sutherland, ktorý je tiež filmovou hviezdou. Podľa jeho talentovej agentúry CAA Donald Sutherland zomrel po dlhej chorobe v Miami.

"Osobne si myslím, že je to jeden z najvýznamnejších hercov v dejinách filmu. Nikdy sa nezľakol žiadnej úlohy, či už bola dobrá, zlá alebo škaredá. Miloval to, čo robil, a robil to, čo miloval, a viac si človek nemôže priať. Dobre prežitý život," uviedol Kiefer Sutherland o svojom otcovi v príspevku na sociálnej sieti.

Sutherlandova kariéra trvala viac ako 60 rokov. V posledných rokoch zaznamenal popularitu aj u mladšieho publika vďaka úlohe krutého diktátora Snowa vo filmovej sérii The Hunger Games.

Držiteľ čestného Oscara, dvoch Zlatých glóbusov i ceny Emmy sa preslávil už dávno predtým, keď účinkoval vo filme M*A*S*H, Klute a v horore Teraz sa nepozeraj zo 70. rokov 20. storočia.

Na striebornom plátne zažiaril aj v snímkach Obyčajní ľudia (1980), Občan X (1995), Lúpež po taliansky (2003) alebo Pýcha a predsudok (2005).

Profil herca Donalda Sutherlanda

Foto: TASR/AP/Jordan Strauss/Invision

Donald Sutherland sa narodil 17. júla 1935 v meste Saint John v kanadskej provincii New Brunswick. Štúdium inžinierstva na univerzite v Toronte zavŕšil dvojitým vyznamenaním. Pred kariérou inžiniera však uprednostnil hereckú dráhu. Ako 23-ročný sa presťahoval do Británie, kde vyštudoval prestížnu Londýnsku akadémiu múzických umení (The London Academy of Music and Dramatic Art).

Prvé herecké skúsenosti zbieral od roku 1963 v britských filmoch. Zlomovými momentmi v Sutherlandovej rozbiehajúcej sa kariére boli vojnové snímky The Dirty Dozen (Tucet špinavcov, 1967), M*A*S*H (1970) a Kelly's Heroes (Kellyho hrdinovia, 1970). Po presvedčivých výkonoch v týchto filmoch záujem o nádejného herca prudko vzrástol.

Nasledovala hlavná úloha v kriminálke Klute (1971), kde Sutherlandovi sekundovala krásna Jane Fondová. V 70. rokoch 20. storočia sa kanadský umelec definitívne zaradil medzi hollywoodsku hereckú elitu. Zažiaril v temnom trileri Don't Look Now (Teraz sa nepozeraj, 1973), v dráme The Day of the Locust (Deň kobyliek, 1975) alebo v sci-fi Invasion of the Body Snatchers (Invázia zlodejov tiel, 1978). V tej dobe stvárnil tiež hlavnú postavu v kritikmi chválenej životopisnej snímke Il Casanova di Federico Fellini (Casanova Federica Felliniho, 1976).

Zlatý glóbus (1996) i cenu Emmy (1995) Donaldovi Sutherlandovi vyniesol televízny film Citizen X (Občan X, 1995). Druhý Zlatý glóbus (2003) získal za výborný výkon v politickej dráme Path to War (Cesta do vojny, 2002).

Bohatú filmografiu obsadzovaného herca tvoria aj komerčne úspešné snímky The Italian Job (Lúpež po taliansky, 2003), Cold Mountain (Návrat do Cold Mountain, 2003), Pride & Prejudice (Pýcha a predsudok, 2005), Lord of War (Obchodník so smrťou, 2005), Horrible Bosses (Šéfovia na zabitie, 2011), La Migliore offerta (Najvyššia ponuka, 2013) či Measure of man (Dôkaz muža, 2018).

Foto: TASR/AP/Matt Sayles/Invision

Mladším filmovým fanúšikom je Sutherland známy najmä z filmových spracovaní knižnej trilógie The Hunger Games (Hry o život). V štyroch pokračovaniach (2012, 2013, 2014, 2015) o odvekom zápase dobra proti zlu stvárnil diktátorského prezidenta Snowa.

Od roku 2011 sa Donald Sutherland môže chváliť vlastnou hviezdou na hollywoodskom Chodníku slávy. V roku 2017 dostal čestnú Cenu Akadémie filmových umení a vied (čestného Oscara) za celoživotnú prácu pred filmovými a televíznymi kamerami. Ďalšia cena za celoživotné dielo mu pribudla v roku 2019 na Filmovom festivale v San Sebastiane.

Ešte v tom istom roku mohli diváci vidieť vtedy 84-ročného Donalda Sutherlanda v úlohe sudcu v kanadskej dráme American Hangman, hral aj v sci-fi filme Ad Astra a v snímkach The Burnt Orange Heresy a Backdraft 2.

Donald Sutherland bol dvakrát ženatý, má jednu dcéru a troch synov. Jedným z nich je aj herec Kiefer Sutherland narodený 21. decembra 1966 v Londýne. Stal sa filmovou hviezdou prinajmenšom rovnakej veľkosti ako jeho otec.

Zdroj: Info.sk, instagram.com/kiefersutherland
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Demokrati oceňujú Bidenovo rozhodnutie; hold mu vzdávajú aj zahraniční lídri

Demokrati oceňujú Bidenovo rozhodnutie; hold mu vzdávajú aj zahraniční lídri

VČERA - 22:29Zahraničné

Exprezident USA Barack Obama v nedeľu pochválil rozhodnutie amerického prezidenta Joea Bidena odstúpiť z boja o Biely dom.

Clintonovci podporili Kamalu Harrisovú ako nominantku demokratov do volieb

Clintonovci podporili Kamalu Harrisovú ako nominantku demokratov do volieb

VČERA - 21:57Zahraničné

Bill Clinton a jeho manželka uvítali v nedeľu rozhodnutie úradujúceho amerického prezidenta Joea Bidena stiahnuť svoju kandidatúru.

Peskov: Rusko bude sledovať vývoj v USA po Bidenovom odstúpení

Peskov: Rusko bude sledovať vývoj v USA po Bidenovom odstúpení

VČERA - 21:45Zahraničné

Kremeľ v nedeľu oznámil, že bude monitorovať vývoj situácie po tom, ako úradujúci prezident USA Joe Biden oznámil, že ukončí svoju predvolebnú kampaň.

Trump tvrdí, že Biden nie je a nebol spôsobilý zastávať funkciu prezidenta USA

Trump tvrdí, že Biden nie je a nebol spôsobilý zastávať funkciu prezidenta USA

VČERA - 21:27Zahraničné

Donald Trump vo svojom príspevku na sieti Truth Social tvrdí, že Joe Biden "nebol vhodný na kandidatúru na prezidenta a určite nie je vhodný na službu (krajine) - a nikdy ani nebol".

Šéf demokratov označil z volieb odstupujúceho Bidena za naozajstného vlastenca

Šéf demokratov označil z volieb odstupujúceho Bidena za naozajstného vlastenca

VČERA - 21:12Zahraničné

Líder demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuck Schumer označil prezidenta USA Joea Bidena za naozajstného vlastenca.