• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 12.10.2024Meniny má Maximilián
13°Bratislava

Slovenskí vedci prišli s ďalším poznaním, s ktorým zaujali svet

  • 16:20 06.12.2013
  • BRATISLAVA
Slovenskí vedci prišli s ďalším poznaním, s ktorým zaujali svet

Doposiaľ neboli identifikovaní žiadni "upratovači" po dinosauroch, a tak bolo otázne, či zvyšky po dinosauroch ostávali na zemi a zabraňovali rastu tráv a vôbec podrastu.

Na snímke šváb - ilustračné foto

Šváby sa v druhohorách živili trusom dinosaurov a fungovali tak ako čistiaca služba prostredia. K tomuto poznatku dospel medzinárodný tím nemeckých, ruských, libanonských a japonských vedcov pod vedením pracovníkov Slovenskej akadémie vied (SAV).

Výskum prebiehal v pohraničnej oblasti medzi Sýriou a Libanonom. Štúdia bola uverejnená v magazíne PLoS One. Komentujú ju svetové médiá vrátane National Geografic. Spoluautormi štúdie sú Ľubomír Vidlička z Ústavu zoológie SAV a Patrik Vagovič z univerzity v japonskom Tohoku.

Vedci našli v jantári zo spomínanej oblasti stopy po potrave historického, dnes už vyhynutého švába čeľade Blattulidae. Tím pod vedením pracovníka Geologického ústavu SAV Petra Vršanského však práve v týchto stopách po potrave našiel čosi mimoriadne. "S použitím prístroja zvaného synchrotron vytvoril trojrozmerný model potravy švába a po jeho skúmaní sa ukázalo, že chrobák mal v útrobách potravu, ktorá už bola potravou niekoho iného," povedala hovorkyňa SAV Michaela Špánková. Inými slovami, šváb sa živil trusom dinosaurov, slúžil teda ako čistič.

Asi dvojmilimetrové mláďa švába nájdené v jantárovej slze druhohorných stromov považuje Vršanský za odkaz z minulosti. "Dokonale zachované, umožňuje porovnanie evolučných vzorov. Stále žiariace nám pripomínajú, že tieto oči skutočne videli dinosaurov,” hovorí o výskume Vršanský.

Doposiaľ neboli identifikovaní žiadni "upratovači" po dinosauroch, a tak bolo otázne, či zvyšky po dinosauroch ostávali na zemi a zabraňovali rastu tráv a vôbec podrastu. "To by znamenalo pokles biomasy, ale aj vysokú eróziu, a tým výraznú zmenu krajiny na horotvornej úrovni,” povedal vedec. Z výskumu vyplýva, že žiadna špecializovaná kohorta odstraňovačov trusu dinosaurov neexistovala, ale šváby trus využívali aspoň čiastočne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Obavy z ďalšej pandémie: V blízkosti letiska sa šíri nebezpečný vírus

Obavy z ďalšej pandémie: V blízkosti letiska sa šíri nebezpečný vírus

19:23 01.10.2024Veda

Vírusu podľahlo už osem nakazených, krajina prijala preventívne opatrenia.

Šľachtenie kvasiniek môže priniesť nové chute a arómy pivných ležiakov

Šľachtenie kvasiniek môže priniesť nové chute a arómy pivných ležiakov

8:20 21.09.2024Veda

Pivo je prastarý nápoj známy po celom svete a ležiaky patria k jeho najobľúbenejším druhom, ponúkajú však iba obmedzené množstvo chutí a vôní.

Toto sa deje s mozgom psa, keď mu hľadíte do očí

Toto sa deje s mozgom psa, keď mu hľadíte do očí

19:35 20.09.2024Veda

Vedci odhalili účinky očného kontaktu s domácim miláčikom.

Pripravte sa na extrémne počasie: Toto môže zasiahnuť 70 % populácie

Pripravte sa na extrémne počasie: Toto môže zasiahnuť 70 % populácie

20:51 18.09.2024Veda

V nasledujúcich dvoch desaťročiach sa musia ľudia pripraviť na extrémne výkyvy počasia.