Šimkus: ECB by mohla tento rok znížiť sadzby viac ako trikrát
- 11:18 15.04.2024
- Vilnius

Európska centrálna banka (ECB) by mohla tento rok znížiť úrokové sadzby viac ako trikrát.
A ich zníženie by sa nemalo zadržiavať, ak americký Federálny rezervný systém (Fed) odloží redukciu svojich úrokových sadzieb. Uviedol to v pondelok guvernér litovskej centrálnej banky, politik Gediminas Šimkus.
Podľa Šimkusa ECB by mohla znížiť svoju depozitnú sadzbu zo súčasných 4 % v júni aj júli. „Existuje vyše 50-% pravdepodobnosť, že tento rok dôjde k viac ako trom zníženiam úrokových sadzieb,“ povedal novinárom vo Vilniuse. „Tri zníženia sadzieb sú konzervatívny odhad,“ dodal.
ECB minulý týždeň naznačila redukciu sadzieb v júni, ale prezidentka banky Christine Lagardová zároveň uviedla, že banka nesignalizuje žiadny krok nad rámec toho v júni vzhľadom na neistotu ohľadom hospodárskeho rastu aj inflácie v eurozóne.
Trhy tento rok predpovedajú len tri zníženia úrokov ECB, keďže v predchádzajúcich týždňoch revidovali svoje prognózy po tom, ako neočakávane vysoká inflácia v USA naznačila odklad redukcie sadzieb Fedu až do jesene.
Šimkus odhaduje pravdepodobnosť, že ECB by mohla znížiť úrokové sadzby aj v júli na „väčšiu ako nula“. Bagatelizoval pritom vplyv rozhodnutí Fedu a vyhlásil, že ECB bude robiť nezávislé rozhodnutia, pričom jedinou otázkou je, ako rozdielna trajektória úrokových sadzieb ovplyvní reálnu ekonomiku.
„Odmietam myšlienku, že eurosystém prijíma rozhodnutia na základe toho, čo robia politici v USA. Neexistuje tam žiadna súvislosť. Ale rozdielne politiky, samozrejme, zmenia obchodné podmienky a ekonomický vývoj v oboch jurisdikciách,“ dodal Šimkus.
Poznamenal tiež, že prekvapenia v ekonomike pravdepodobne neprepíšu plány na júnové zníženie úrokových sadzieb, ale neočakávaná eskalácia globálneho napätia môže stále ovplyvniť plány ECB.

PS: Fico od EÚ žiada jednotnú odpoveď na clá, jej jednotu ale zrádza
Premiér Robert Fico od EÚ žiada jednotnú odpoveď na americké clá, sám ale jej jednotu plánovanou návštevou Moskvy zrádza.

Krátky vyzýva Tarabu, aby zverejnil podklady k posudzovaniu vplyvov baterkárne
Taraba v minulosti priznal, že dokumentácia projektu vykazuje nízku kvalitu.

Europoslanci z PS vyzvali inštitúcie EÚ vyšetriť zneužívanie fondov na Slovensku
Yar sa v súvislosti s touto témou v pondelok prihlásila do rozpravy v pléne europarlamentu, aby situáciu predostrela ostatným členom zákonodarného zboru EÚ.

Odborári prídu v rámci druhého konsolidačného balíka s vlastnými opatreniami
Vláda zapojila do prípravy druhého konsolidačného balíka na budúci rok aj odborárov, ktorí majú prísť s vlastnými opatreniami.

Analytik: Efekt Trumpových ciel už vidieť aj na číslach k HDP
Hospodársky rast eurozóny v úvode tohto roka priniesol pozitívne čísla, keď bol o niečo vyšší, než očakával trh.