Kofeín ovplyvňuje riziko autizmu, varujú vedci

Káva môže mať vplyv na rozvoj autizmu u detí.
Vedci varujú ženy pred nadmerným pitím kávy počas tehotenstva po tom, čo zistili, že kofeín môže zvýšiť riziko autizmu u detí. Vedci sa domnievajú, že príčinou sú zmeny vo fungovaní mozgu v maternici, ktoré spôsobujú zlú komunikáciu medzi nervovými bunkami, čo vedie k príznakom autizmu.
U hlodavcov, ktorým sa podávalo porovnateľné množstvo kofeínu, aké priemerne prijímajú tehotné ženy, sa objavili niektoré charakteristické znaky autizmu. Mláďatá, ktoré okrem toho prijímali aj stravu bohatú na tuk, mali ešte vyššie riziko príznakov autizmu. Viaceré iné štúdie ukázali, že tehotné ženy, ktoré pijú kofeín, častejšie rodia menšie deti.
Tehotné ženy by nemali vypiť viac ako dve šálky kávy denne
Hoci nie je presne známe, koľko tehotných žien prijíma kofeín, odborníci odporúčajú, aby nekonzumovali viac ako 200 mg/deň, čo sú približne dve šálky kávy. V štúdii publikovanej v akademickom žurnále Ecotoxicology and Environmental Safety sa však uvádza, že priemerná tehotná žena vypije 200 mg/deň až 500 mg/deň, teda dve až štyri šálky.
V štúdii vedci potkany rozdelili do dvoch skupín - jedna bola vystavená pôsobeniu kofeínu zodpovedajúcemu šálke a pol a druhá skupina dostávala placebo. Uskutočnili sa behaviorálne testy na identifikáciu správania podobného autizmu vrátane testov sociálnej interakcie a pamäťových úloh. Vykonali aj fyziologické testy na určenie zloženia mikrobiómu a aktivity mozgu.
Potkany vystavené kofeínu v maternici mali po narodení vyššiu pravdepodobnosť, že budú vykazovať príznaky autizmu, ako napríklad sociálnu dysfunkciu a slabé priestorové uvažovanie.
Riziko autizmu zvyšuje aj tučná strava
Predpokladá sa, že kofeín narúša vývoj, zatiaľ čo strava s vysokým obsahom tuku zvyšuje zápal a nerovnováhu črevných baktérií, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že sa u dieťaťa prejavia príznaky autizmu.
Po narodení boli mláďatá rozdelené do skupín na základe ich stravy, pričom niektoré dostávali štandardnú stravu a iné stravu s vysokým obsahom tuku. Toto rozdelenie umožnilo výskumníkom preskúmať, ako prenatálne vystavenie kofeínu a postnatálne stravovacie návyky spoločne ovplyvňujú pravdepodobnosť výskytu správania pripomínajúceho autizmus.
Kofeín je stimulant, ktorý môže zvýšiť krvný tlak. V mozgu plodu môže kofeín narušiť normálny vývoj nervových obvodov a neurotransmiterových systémov, ktoré sú kľúčové pre rôzne kognitívne a behaviorálne funkcie.
Aj minimálny príjem kofeínu počas tehotenstva môže narušiť spánok a pohybové vzorce dieťaťa v neskorších štádiách tehotenstva. Autor štúdie Dan Xu uviedol:
"Zistili sme, že samce potkanov vystavené nepriaznivému prenatálnemu prostrediu vykazovali autistické správanie, ale samce aj samice potkanov vykazovali typické autistické správanie po tom, ako boli po narodení kŕmené stravou s vysokým obsahom tukov. To naznačuje, že pozornosť by sa mala venovať aj potomkom ženského pohlavia vystaveným nepriaznivému prenatálnemu prostrediu.“
Zmena črevného mikrobiómu bola spojená s procesom, pri ktorom sa zmenilo fungovanie špecifickej imunitnej bunky, čo viedlo k vyšším hladinám zlúčeniny, ktorá je dobre známa svojimi vlastnosťami spôsobujúcimi zápaly v tele. Táto zápalová zlúčenina sa môže dostať do mozgu a poškodiť dôležité spojenia medzi mozgovými bunkami.
Výskumníci uviedli: "Tieto zistenia naznačujú, že črevná mikroflóra môže byť potenciálnym cieľom prevencie a liečby porúch autizmu v budúcnosti." Účinky boli najvýraznejšie u potkaních samcov, čo naznačuje, že podobný rozdiel by sa mohol prejaviť aj u ľudských detí.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.