Podniky v EÚ nedokážu splatiť faktúry, čoraz viac ich zaniká
- 9:48 05.12.2013
- BRATISLAVA

V Európskej únii kvôli druhotnej platobnej neschopnosti podľa údajov Európskej komisie zaniklo až 450 tis. pracovných miest. Pomôcť zlepšiť platobnú disciplínu má nová smernica.
Druhotná platobná neschopnosť ohrozuje čoraz viac európskych podnikov. Podľa správy Európskej komisie totiž množstvo oneskorených platieb neustále narastá a dosiahlo už 340 mld. eur. Pre porovnanie ide o sumu, ktorá je dvakrát vyššia, ako ročný rozpočet Európskej únie.
Práve tento problém bude pritom predmetom štvrtkového bratislavského informačného seminára celoeurópskej kampane zameranej na zvýšenie povedomia o transpozícii novej smernice zaoberajúcej sa problematikou oneskorených platieb v Európe.
Čoraz viac podnikov má ohrozenú existenciu
Podľa údajov komisie totiž platobná neschopnosť spôsobila zánik až 450 tis. pracovných miest a 57 % európskych podnikov tvrdí, že má problémy s likviditou z dôvodu oneskorených platieb, pričom ich počet narástol od minulého roka o 10 %.
"Desiatky malých a stredných podnikov v celej Európe bankrotujú každý deň, pretože ich faktúry nie sú zaplatené,“ píše sa v správe Európskej komisie.
Podniky stráca i Slovensko
Pozitívne údaje v tomto smere neprichádzajú ani zo samotného Slovenska.
Krajina totiž podľa najnovších dát v európskom indexe platieb z roku 2013 stratí ročne z dôvodu oneskorených platieb približne 3,9 % celkového obratu.
"Úhrada faktúry v roku 2013 trvá na Slovensku v prípade transakcií medzi podnikmi v priemere 49 dní a v prípade transakcií medzi orgánmi verejnej správy a podnikmi 57 dní,“ konštatuje komisia.
Cieľom informačnej kampane Európskej komisie je preto zvýšiť povedomie o nových právach, ktoré smernica udeľuje a zároveň podporiť jej skorú implementáciu. Medzi nové pravidlá v smernici patrí napríklad povinnosť verejných orgánov zaplatiť za tovar a služby do 30, vo výnimočných prípadoch do 60 dní. Doba splatnosti pre podniky je určená na 60 dní, ak nie je dohodnuté inak, udeľuje sa automatické právo požadovať úroky z omeškania a podobne.

Trump: USA získajú z dohody o nerastoch s Ukrajinou viac ako 350 miliárd dolárov
Americký prezident Donald Trump očakáva, že dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou môže Spojeným štátom priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov (307,75 miliardy eur).

SKDP: Podnikateľom sa tento rok zmenili niektoré pravidlá pri finančnom lízingu
Finančný lízing je obľúbeným spôsobom, ako firmy financujú nákup osobných a nákladných vozidiel, strojov, technológií či nehnuteľností.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur
Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne
Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ
Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.