• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.5.2024Meniny má Dušan
21°Bratislava

Zákazníci Temu, pozor: Takto vás podvodníci môžu obrať o peniaze

  • 20:11 04.03.2024
  • Svet
Zákazníci Temu, pozor: Takto vás podvodníci môžu obrať o peniaze

Podvodníci sa vydávajú za známe internetové trhovisko, aby od obetí vylákali ich údaje.

Temu, medzinárodný internetový obchod, ktorý funguje ako online trhovisko, ponúka zľavnený tovar priamo spotrebiteľom bez sprostredkovateľov. Od spustenia v roku 2022 spoločnosťou Pindouduo prilákal veľké množstvo zákazníkov z celého sveta. V súčasnosti je Temu k dispozícii v 48 krajinách vrátane Slovenska.

Temu je v súčasnosti na prvom mieste v rebríčku bezplatných aplikácií v obchode Google Play a na druhom mieste v obchode Apple App Store. Značnú popularitu si získala na TikToku a ďalších sociálnych sieťach. Podľa agentúry Bloomberg so zdrojmi od spoločnosti Attain najčastejšie nakupujú v aplikácii Temu ľudia vo veku 59 rokov a starší, zatiaľ čo najmenej nakupujú v aplikácii ľudia vo veku 18 až 26 rokov.

Foto: Google Play

Podvodníci využívajú popularitu Temu

Vďaka popularite Temu sa začali množiť aj rôzne podvody zneužívajúce meno populárnej aplikácie, vrátane falošných kódov na produkty zadarmo. Kódy Temu sú ako mena - čím viac niekto odkazuje na kód, tým viac odmien získa. Odmeny zahŕňajú zľavy a tovar zadarmo.

Experti na kyberbezpečnosť zo spoločnosti Check Point upozorňujú, že hackeri využívajú falošné odmeny Temu, aby od používateľov vylákali údaje. Za posledné tri mesiace bolo zaregistrovaných viac ako 800 nových domén s názvom "Temu".

Pozor na podozrivé e-maily

Podvodníci odosielajú e-maily s oznámením, že používateľ je výhercom mesiaca. E-mail sa tvári, že pochádza od spoločnosti Temu rewards. V skutočnosti však prichádza z inej e-mailovej adresy, napríklad onmicrosoft.com. E-mail obsahuje prázdny obrázok s odkazom, ktorý vedie na stránku, ktorá vyžaduje zadanie osobných údajov.

Ide o celkom jednoduchý podvodný e-mail, ktorý púta pozornosť používateľa tvrdením, že je výhercom. S Temu ako "odosielateľom" podvodníci dúfajú, že názov značky prinúti používateľa si e-mail otvoriť a kliknúť na odkaz. E-mail pritom vyzerá naliehavo a viac tlačí na používateľa, aby čo najrýchlejšie konal.

Používatelia by preto mali byť obozretní a dobre si prečítať základné informácie v emailoch, ako je adresa odosielateľa. Mali by tiež mať antivírusové zabezpečenie, ktoré dokáže zastaviť všetky hrozby.

Zdroj: Info.sk, TM, bloomberg.com, checkpoint.com, businessofapps.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto je dôvod, prečo je pri skladovaní šalátu najlepší alkohol

Toto je dôvod, prečo je pri skladovaní šalátu najlepší alkohol

DNES - 20:25Zaujímavosti

Vďaka tomuto triku vám šalát vydrží čerstvý aj dva mesiace.

Domáci roztok na plesne je lepší ako bielidlo. Takto sa zbavíte plesní a zabránite ich návratu

Domáci roztok na plesne je lepší ako bielidlo. Takto sa zbavíte plesní a zabránite ich návratu

DNES - 19:37Zaujímavosti

Vlastnoručne vyrobený roztok je lepší ako prostriedky z obchodu.

Letuška prezradila, čo by nikdy nerobila v lietadle ako cestujúca

Letuška prezradila, čo by nikdy nerobila v lietadle ako cestujúca

VČERA - 21:13Zaujímavosti

Bývalá stewardka sa podelila o svoje skúsenosti z práce v niekoľkých aerolinkách.

Bohatá úroda čučoriedok: Takto ju dosiahnete správnym hnojením

Bohatá úroda čučoriedok: Takto ju dosiahnete správnym hnojením

VČERA - 20:33Zaujímavosti

Pri hnojení čučoriedok je potrebný trochu iný prístup a aj látky, keďže čučoriedky si vyžadujú rozdielne podmienky ako iné rastliny vo vašej záhrade.