• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.4.2024Meniny má Valér
10°Bratislava

Víno v takejto fľaši viac nekupujte! O tomto probléme ste nevedeli

  • 20:11 02.03.2024
  • Bratislava
Víno v takejto fľaši viac nekupujte! O tomto probléme ste nevedeli

Druh fľaše, v akej sa víno skladuje, má zásadný vplyv na jeho kvalitu po otvorení. Viete, akým fľašiam sa vyhnúť?

Biele a ružové víno dokážete v regáloch obchodov rozoznať od červeného hneď na prvý pohľad. Rozdiel medzi nimi totiž často predstavuje nielen sfarbenie samotného nápoja, ale aj fľaše, v akej sa nachádza.

Zatiaľ čo červené vína sa bežne skladujú v tmavých fľašiach, u ružových a bielych je časté umiestnenie do priesvitného skla. Nejeden expert však upozorňuje, že priehľadné nádoby môžu negatívne ovplyvniť kvalitu nápoja po otvorení.

Priehľadné sklo totiž do nádoby prepúšťa slnečné lúče, čo u vína môže viesť k „spáleniu“. Hoci jeho následky často nie sú výrazné, v najhorších prípadoch sa spálenie môže prejaviť ako pachuť, ktorú odborníci prirovnávajú k „chuti mokrého psa, varenej kapusty a splaškov“. Najhoršie pritom je, že takto sa môžu pokaziť aj drahé a vysoko kvalitné vína.

Pokazí aj drahé a kvalitné víno

Foto: Smolina Marianna/Shutterstock.com

Víno skladované v priehľadnej fľaši bude po otvorení takmer s istotou chutiť horšie ako lacnejšie víno uložené v tmavej fľaši. Môžu za to ultrafialové lúče zo slnka a z umelého osvetlenia.

Pri kontakte UV žiarenia s vínom totiž dochádza k reakcii aminokyselín, ktoré vytvárajú zlúčeniny síry. Tie sú zdrojom nepríjemného pachu, a navyše už v priebehu 30 minút dokážu pokaziť pôvodnú chuť vína.

„Tento problém má oveľa väčší dopad na kvalitu ako iné činitele, a napriek tomu sa o ňom nehovorí,“ uviedla pre britský Times medzinárodne uznávaná someliérka Susie Barryová.

„Väčšinou sa len tvárime, že to nie je problém, a pritom sa dobrovoľne nechávame pripraviť o naše oprávnené potešenie z vína. Je to ako krádež za bieleho dňa,“ dodáva Barryová.

Najviac trpí ružové víno

Štúdia Tridentskej univerzity v Taliansku v roku 2022 zistila, že Chardonnay a Pinot Grigio skladované v priehľadných fľašiach obsahujú výrazne menej 4-hepten-1-olu ako víno skladované v tmavých fľašiach.

„Táto zapáchajúca zlúčenina má na svedomí pachuť varenej kapusty, a niekedy sa vytvára vo víne, ktoré bolo vystavené slnečnému žiareniu,“ uviedli vedci v štúdii publikovanej v žurnále PNAS.

Po týždni na slnku navyše prichádza víno v priehľadnej fľaši o chemikálie vytvárajúce jeho pôvodnú chuť. Stráca až 10 – 30 percent terpénov (zlúčeniny, ktoré dodávajú vínu kvetovú a ovocnú chuť) a 30 – 70 percent norizoprenoidov (látky dodávajúce drevistý podtón).

Následky sú najhoršie u ružových vín. Červené víno, naopak, lepšie znáša účinky slnečných lúčov, pretože obsahuje vyššie množstvo polyfenolov, ktoré sa pomalšie rozkladajú a dlhšie udržiavajú chuť vína.

Víno skladované v tmavých fľašiach si uchováva rovnováhu priaznivých chutí až po dobu 50 dní.

Červené víno je odolnejšie voči negatívnemu vplyvu slnka vďaka vysokému obsahu polyfenolov; Foto: Rostislav_Sedlacek/Shutterstock.com

Priehľadné fľaše sa používajú pri skladovaní vína najmä preto, aby v nich vynikla jeho farba.

„Skladovanie vína v čistom, priehľadnom skle vôbec nie je prospešné, lebo cezeň preniká najviac svetla, vrátane jeho škodlivých zložiek,“ podotýka Barryová. „A ktoré druhy môžeme najčastejšie nájsť v takýchto fľašiach? Samozrejme tie najkrehkejšie.“

Problémom so zníženou kvalitou vína sa dokážete čiastočne vyhnúť jeho odložením na tmavé a chladné miesto. Ak môžete, nákupu vín v priehľadných fľašiach sa celkom vyhnite.

Zdroj: Info.sk, DP, pnas.org, dailymail.co.uk, thetimes.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Rodine sa stratil pes, takto ho našli medzi medveďmi

Video: Rodine sa stratil pes, takto ho našli medzi medveďmi

VČERA - 19:10Zaujímavosti

Dron zachytil prekvapivé zábery strateného huskyho.

Počas letnej sezóny sprístupnia aj doteraz

Počas letnej sezóny sprístupnia aj doteraz "skryté" časti Spišského hradu

VČERA - 8:55Zaujímavosti

Na Spišskom hrade pripravili na novú turistickú sezónu viacero noviniek.

Futurológ: Blížime sa k singularite, toto sa stane už o 5 rokov

Futurológ: Blížime sa k singularite, toto sa stane už o 5 rokov

VČERA - 7:06Zaujímavosti

Podľa uznávaného futurológa Raya Kurzweila, z ktorého predpovedí sa vyplnilo takmer 86 percent, technológia v roku 2029 dosiahne nový míľnik, ktorý ovplyvní aj ľudstvo.

Čo robiť, ak pri pristávaní lietadla začujete desivé zvuky?

Čo robiť, ak pri pristávaní lietadla začujete desivé zvuky?

22:09 15.04.2024Zaujímavosti

Počas pristávania lietadla sa pasažieri na palube môžu stretnúť s celým radom nepríjemných zvukov, ktoré stupňujú strach z lietania. Často sa ich však vôbec netreba báť.