• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.7.2024Meniny má Kamila
22°Bratislava

Zlatého medveďa za najlepší film udelili dokumentu Dahomey

  • 6:08 25.02.2024
  • Berlín
Zlatého medveďa za najlepší film udelili dokumentu Dahomey

Dokumentárna snímka Dahomey francúzsko-senegalskej režisérky Mati Diopovej získala v sobotu Zlatého medveďa za najlepší film 74. ročníka filmového festivalu Berlinale v nemeckej metropole. TASR o tom informuje na základe správ agentúr DPA a AFP.

Víťazný film skúma otázky súvisiace s vrátením ulúpených umeleckých pokladov z Európy do Afriky. Konkrétne sprevádza cestu 26 sôch z Francúzska do krajiny pôvodu, bývalého kráľovstva Dahomey na území dnešného Beninu. Experimentálny dokument, ktorý zaujme poetickými pasážami, bol jedným z 20 filmov v hlavnej súťaži.

Veľká cena poroty tento rok putovala do Južnej Kórey. Porota ocenila svojráznu komornú hru Yeohaengjaui pilyo (A Traveler's Needs – Potreby cestujúceho) režiséra Hong Sang-sua s Isabelle Huppertovou v hlavnej úlohe.

Strieborného medveďa za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe dostal rumunsko-americký herec Sebastian Stan za rolu v tragikomédii A Different Man.

Ocenenie za najlepšiu réžiu získal Nelson Carlos De Los Santos Arias z Dominkánskej republiky za experimentálny film Pepe o mŕtvom hrochovi v Kolumbii.

Ďalšieho strieborného medveďa, za najlepší výkon vo vedľajšej úlohe, dostala britská herečka Emily Watsonová, ktorá stvárnila krutú matku predstavenú v írsko-belgickej dráme Small Things Like These.

Medzi ďalších ocenených patria rakúsky kameraman Martin Gschlacht za výnimočný umelecký výkon v hororovej historickej dráme Des Teufels Bad a nemecký tvorca Matthias Glasner za scenár k poloautobiografickej tragikomédii Sterben. Cenu poroty dostala aj francúzska sci-fi paródia L'Empire, ktorá zasadila intergalaktický boj dobra a zla do francúzskej rybárskej dediny.

Víťazov v jednotlivých kategóriách oznámila počas galavečera sedemčlenná porota, ktorú viedla kensko-mexická herečka a držiteľka Oscara Lupita Nyong'o.

Berlinale patrí spolu s medzinárodnými filmovými festivalmi vo francúzskom Cannes a talianskych Benátkach k najprestížnejším podujatiam svojho druhu. Tento rok na ňom počas 11 dní uviedli takmer 240 nových filmov z celého sveta.

Čestným Zlatým medveďom za celoživotný prínos už tento týždeň ocenili amerického režiséra Martina Scorseseho.

Minulý rok si Zlatého medveďa odniesol tiež dokumentárny film – snímka Na lodi Adamant francúzskeho režiséra Nicolasa Philiberta o riečnom dennom centre pre seniorov trpiacich duševnými poruchami.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zomrela herečka Shannen Doherty

Zomrela herečka Shannen Doherty

15:22 14.07.2024Kultúra

Známa herečka prehrala boj s rakovinou.

Zomrel producent Titanicu a série Avatar

Zomrel producent Titanicu a série Avatar

19:05 07.07.2024Kultúra

Vo veku 63 rokov zomrel v piatok po 16-mesačnom boji s rakovinou hollywoodsky producent Jon Landau, ktorý produkoval kasové trháky Titanic a Avatar.

Zomrel významný slovenský hudobník a pedagóg

Zomrel významný slovenský hudobník a pedagóg

21:30 04.07.2024Kultúra

Slovenská hudobná scéna prišla o významného skladateľa.

Boris Farkaš, herec, dabér, ale aj výtvarník, dnes vstupuje do klubu sedemdesiatnikov

Boris Farkaš, herec, dabér, ale aj výtvarník, dnes vstupuje do klubu sedemdesiatnikov

6:08 04.07.2024Kultúra

Boris Farkaš si zahral v mnohých televíznych filmoch a seriáloch, známy je aj vďaka dabingu.

Jana Kirschner: Hudba je dobrým prostriedkom na komunikáciu súčasných tém

Jana Kirschner: Hudba je dobrým prostriedkom na komunikáciu súčasných tém

8:18 22.06.2024Kultúra

Na tenkom ľade je názov titulnej piesne k slovenskej kinoverzii filmu Vlny.