• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.4.2024Meniny má Valér
10°Bratislava

Zlatého medveďa za najlepší film udelili dokumentu Dahomey

  • 6:08 25.02.2024
  • Berlín
Zlatého medveďa za najlepší film udelili dokumentu Dahomey

Dokumentárna snímka Dahomey francúzsko-senegalskej režisérky Mati Diopovej získala v sobotu Zlatého medveďa za najlepší film 74. ročníka filmového festivalu Berlinale v nemeckej metropole. TASR o tom informuje na základe správ agentúr DPA a AFP.

Víťazný film skúma otázky súvisiace s vrátením ulúpených umeleckých pokladov z Európy do Afriky. Konkrétne sprevádza cestu 26 sôch z Francúzska do krajiny pôvodu, bývalého kráľovstva Dahomey na území dnešného Beninu. Experimentálny dokument, ktorý zaujme poetickými pasážami, bol jedným z 20 filmov v hlavnej súťaži.

Veľká cena poroty tento rok putovala do Južnej Kórey. Porota ocenila svojráznu komornú hru Yeohaengjaui pilyo (A Traveler's Needs – Potreby cestujúceho) režiséra Hong Sang-sua s Isabelle Huppertovou v hlavnej úlohe.

Strieborného medveďa za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe dostal rumunsko-americký herec Sebastian Stan za rolu v tragikomédii A Different Man.

Ocenenie za najlepšiu réžiu získal Nelson Carlos De Los Santos Arias z Dominkánskej republiky za experimentálny film Pepe o mŕtvom hrochovi v Kolumbii.

Ďalšieho strieborného medveďa, za najlepší výkon vo vedľajšej úlohe, dostala britská herečka Emily Watsonová, ktorá stvárnila krutú matku predstavenú v írsko-belgickej dráme Small Things Like These.

Medzi ďalších ocenených patria rakúsky kameraman Martin Gschlacht za výnimočný umelecký výkon v hororovej historickej dráme Des Teufels Bad a nemecký tvorca Matthias Glasner za scenár k poloautobiografickej tragikomédii Sterben. Cenu poroty dostala aj francúzska sci-fi paródia L'Empire, ktorá zasadila intergalaktický boj dobra a zla do francúzskej rybárskej dediny.

Víťazov v jednotlivých kategóriách oznámila počas galavečera sedemčlenná porota, ktorú viedla kensko-mexická herečka a držiteľka Oscara Lupita Nyong'o.

Berlinale patrí spolu s medzinárodnými filmovými festivalmi vo francúzskom Cannes a talianskych Benátkach k najprestížnejším podujatiam svojho druhu. Tento rok na ňom počas 11 dní uviedli takmer 240 nových filmov z celého sveta.

Čestným Zlatým medveďom za celoživotný prínos už tento týždeň ocenili amerického režiséra Martina Scorseseho.

Minulý rok si Zlatého medveďa odniesol tiež dokumentárny film – snímka Na lodi Adamant francúzskeho režiséra Nicolasa Philiberta o riečnom dennom centre pre seniorov trpiacich duševnými poruchami.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pred 90 rokmi sa narodil obľúbený český herec Josef Somr

Pred 90 rokmi sa narodil obľúbený český herec Josef Somr

8:57 15.04.2024Kultúra

Patril medzi najvýraznejšie osobnosti svojej hereckej generácie. Desiatky rokov bol jedným z najobsadzovanejších českých hercov.

Karel Kryl, popredný predstaviteľ protestsongu, sa narodil pred 80 rokmi

Karel Kryl, popredný predstaviteľ protestsongu, sa narodil pred 80 rokmi

6:37 12.04.2024Kultúra

Od narodenia Karla Kryla, pesničkára a básnika, jedného z najvýznamnejších predstaviteľov protestsongu v bývalom Československu, uplynie dnes 80 rokov.

Československý zlatý slávik Peter Nagy slávi 65. narodeniny

Československý zlatý slávik Peter Nagy slávi 65. narodeniny

6:14 09.04.2024Kultúra

Sám si stále hovorí, že je pesničkár. Dnes patrí medzi popredné osobnosti československej a slovenskej hudobnej scény. Prešovský rodák Peter Nagy oslávi 65. narodeniny.

Úspešná spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková oslavuje 60. narodeniny

Úspešná spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková oslavuje 60. narodeniny

7:53 07.04.2024Kultúra

Slovenská spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková má na svojom konte takmer štyri desiatky úspešných románov.

Kapela Kiss predáva svoju obchodnú značku aj hudbu

Kapela Kiss predáva svoju obchodnú značku aj hudbu

19:25 04.04.2024Kultúra

Americká rocková kapela Kiss predáva svoju obchodnú značku, kompletnú zbierku skladieb a duševné vlastníctvo švédskej spoločnosti Pophouse Entertainment.