• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.4.2024Meniny má Aleš
25°Bratislava

Miro Jaroš: Som také večné dieťa, preto aj skladám vianočné pesničky

  • 8:08 26.12.2023
  • Bratislava
Miro Jaroš: Som také večné dieťa, preto aj skladám vianočné pesničky

Spevák Miro Jaroš sa na najkrajšie sviatky roka naladil už vianočným turné.

"Vianoce milujem, všetko čo bliká, čo svieti, čím farebnejšie, tým som nadšenejší," povedal pre TASR. "Keď som žil v Izraeli, tri roky som bol bez Vianoc, tam sa veľmi neslávia. O to viacej som sa tešil domov na kapustnicu, zemiakový šalát, zdobenie stromčeka, sneh... Ja som také večné dieťa, preto aj skladám vianočné pesničky," priznáva spevák.

Za sebou má úspešný rok, v ktorom vydal album Disko na CD, platni a ako správny fanúšik retra aj na magnetofónovej kazete. Pridal naň aj svoju autorskú prvotinu, ktorú zložil, keď mal 12 rokov. „Refrén zostal presne taký, ako som ho vtedy napísal, aj melódia a takisto text. Slohy som prepísal, predsa len som starší a už viem lepšie, ako sa píšu pesničky,“ smeje sa spevák. „Ale páčila sa mi detská naivita, ktorú som aj nechal v pesničke Stačí malý úsmev aspoň v refréne,“ poznamenal.

Disko je Jarošov piaty nosič, prízvukuje, že je určený pre rodiny s deťmi. „Som to najviac ja, dieťa odrastené na hudbe 90. rokov, tanečnej scéne. Úmyselne sme používali zvuky, ktoré sa v tej dobe používali,“ približuje album, pri ktorom môžu rodičia nostalgicky spomínať a deti sa opäť prostredníctvom jeho textov naučia niečo do života. Miro vo svojich textoch učí deti napríklad, aká je hodnota kamarátstva. „Odsudzujeme šikanu, odkladáme mobily a čítame knižky, učíme sa recept na pizzu a robíme svet lepším, nielen cez dobré skutky, ale aj chránením prírody,“ približuje témy, ktoré zhudobnil.

V niektorých pesničkách použil aj sample zo známych hitov, na ktoré sa mu podarilo získať povolenia. „V pesničke Supermama vs. Supertato je použitá hlavná melódia pesničky Šrouby do hlavy od kapely Lucie, v pesničke ´Hľadáme´ fanúšikovia spoznajú znelku večerníčka Pa a Pi alebo v ´Pozor, zákruta!´ zaznie známa rozhlasová znelka, ktorú som otextoval,“ dodáva Jaroš.

Vianočné sviatky by najradšej prežil v Tepličke nad Váhom u svojej mamy. „Bohužiaľ, mamin zdravotný stav to nedovoľuje, aby sme sa momentálne stretli u nej doma. Je možné, že sa stretneme u mojej sestry v Skalici, alebo strávim Vianoce s mojimi blízkymi niekde tak či tak, určite budem s ľuďmi, ktorých mám rád,“ uzavrel Jaroš.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Karel Kryl, popredný predstaviteľ protestsongu, sa narodil pred 80 rokmi

Karel Kryl, popredný predstaviteľ protestsongu, sa narodil pred 80 rokmi

VČERA - 6:37Kultúra

Od narodenia Karla Kryla, pesničkára a básnika, jedného z najvýznamnejších predstaviteľov protestsongu v bývalom Československu, uplynie dnes 80 rokov.

Československý zlatý slávik Peter Nagy slávi 65. narodeniny

Československý zlatý slávik Peter Nagy slávi 65. narodeniny

6:14 09.04.2024Kultúra

Sám si stále hovorí, že je pesničkár. Dnes patrí medzi popredné osobnosti československej a slovenskej hudobnej scény. Prešovský rodák Peter Nagy oslávi 65. narodeniny.

Úspešná spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková oslavuje 60. narodeniny

Úspešná spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková oslavuje 60. narodeniny

7:53 07.04.2024Kultúra

Slovenská spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková má na svojom konte takmer štyri desiatky úspešných románov.

Kapela Kiss predáva svoju obchodnú značku aj hudbu

Kapela Kiss predáva svoju obchodnú značku aj hudbu

19:25 04.04.2024Kultúra

Americká rocková kapela Kiss predáva svoju obchodnú značku, kompletnú zbierku skladieb a duševné vlastníctvo švédskej spoločnosti Pophouse Entertainment.

V Prahe rozdali ocenenia Anděl 2023, do popredia sa dostávajú mladí interpreti

V Prahe rozdali ocenenia Anděl 2023, do popredia sa dostávajú mladí interpreti

6:07 31.03.2024Kultúra

Akadémia populárnej hudby udelila osem hlavných a šesť žánrových cien. Na pódiu sa pri dekorovaní ocenených striedali skúsenejší aj mladí umelci.