Kyjev sa chce priblížiť k EÚ, no žiada ekonomickú pomoc
- 13:49 29.11.2013
- VILNIUS

Ukrajina má v blízkej budúcnosti stále v úmysle podpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou napriek tomu, že sa tak nestane na summite Východného partnerstva v litovskom Vilniuse. Novinárom vo Vilniuse to v piatok povedal ukrajinský prezident Viktor Janukovyč s tým, že Kyjev bude pokračovať v požadovaných reformách. Dodal, že pred podpisom politickej a obchodnej dohody potrebuje od EÚ balík finančnej a hospodárskej pomoci.
"Naši európski partneri musia podniknúť rozhodujúce kroky smerom k vypracovaniu a realizácii balíku finančnej a ekonomickej pomoci Ukrajine," vyhlásil Janukovyč. Ukrajina totiž podľa neho nedokáže sama zvládnuť všetky ekonomické problémy. Janukovyč konkrétne spomenul obnovenie pomoci od Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky ako aj potrebu finančnej pomoci od EÚ na modernizáciu plynovodu. Od únie tiež žiada zrušenie obchodných obmedzení na dovoz niektorých ukrajinských tovarov.
Gruzínsko a Moldavsko podpíšu asociačnú dohodu
Gruzínsko a Moldavsko v piatok na summite Východného partnerstva súhlasili s podpisom asociačnej dohody s Európskou úniou. Urobili tak napriek tomu, že Ukrajina sa k nim nepridala. Gruzínci a Moldavci by mali asociačnú dohodu a dohodu o voľnom obchode oficiálne podpísať na budúci rok. Summit Východného partnerstva združujúceho šesť bývalých sovietskych štátov sa uskutočnil vo štvrtok a v piatok litovskom Vilniuse.Asociačnú dohodu v piatok na summite uzavrelo Gruzínsko a Moldavsko, Ukrajina však od podpisu dohôd na poslednú chvíľu odstúpila z "národnobezpečnostných" dôvodov.
Ukrajinský premiér Mykola Azarov následne potvrdil, že zmena súvisí s nátlakom zo strany Ruska, ktoré predtým ostro skritizovali predsedovia Európskej rady a Európskej komisie.
Janukovyč ešte v utorok vyhlásil, že jeho krajina opätovne zváži uzavretie politickej a obchodnej dohody s EÚ v období, keď na to bude mať vhodnejšie podmienky.
Litva plniaca úlohu predsedníckej krajiny EÚ naznačila, že podpis takzvanej asociačnej dohody s Ukrajinou je stále možný. Ukrajinská vláda o zrušení podpisu dohôd s EÚ rozhodla minulý týždeň po tom, ako parlament neumožnil splnenie jednej z rozhodujúcich požiadaviek EÚ v podobe prepustenia väznenej expremiérky Julije Tymošenkovej do zahraničia.

Trump potvrdil odchod Waltza z postu poradcu,nominoval ho za veľvyslanca pri OSN
Americký prezident v príspevku na svojej platforme Truth Social oznámil, že jeho poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz opustí svoj post a je nominovaný za nového veľvyslanca USA pri OSN.

Harrisová: Trump uskutočňuje sebeckú víziu Ameriky
Kamala Harrisová v San Franciscu vo svojom prvom rozsiahlejšom prejave od volebnej porážky vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu zo strany administratívy Donalda Trumpa.

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť
Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí
Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.