• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 23.7.2024Meniny má Olga
23°Bratislava

Video: Dron zachytil najväčší ľadovec na svete. Toto sa s ním teraz deje

  • 21:58 11.12.2023
  • Svet
Video: Dron zachytil najväčší ľadovec na svete. Toto sa s ním teraz deje

Zábery ľadovca zanechali vedcov v úžase.

Dron vybavený kamerou zachytil unikátne zábery najväčšieho ľadovca na svete, ktorý sa po uvoľnení vydal na cestu do Južného oceánu. Ľadovec s názvom A23a má rozlohu približne 4000 kilometrov štvorcových a je až trikrát väčší ako New York. Pozornosť verejnosti si získal, keď sa po 30 rokoch, kedy bol uväznený na dne Weddellovho mora, začal pohybovať.

Britská antarktická služba (BAS) teraz zverejnila nové zábery zachytené loďou RRS Sir David Attenborough, na ktorých je vidieť obrovské rozmery megaľadovca. "Je neuveriteľné šťastie, že trasa ľadovca z Weddellovho mora viedla priamo cez našu plánovanú trasu a že sme mali na palube správny tím, ktorý túto príležitosť využil," povedal Andrew Meijers, hlavný vedecký pracovník na RRS Sir David Attenborough a vedúci vedeckého tímu pre polárne oceány v BAS. "Je úžasné vidieť tento obrovský ľadovec na vlastné oči - tiahne sa, kam až oko dovidí,” dodal.

Hoci sa A23a pôvodne oddelil od šelfového ľadovca Filchner-Ronne v západnej Antarktíde už v roku 1986, až do 24. novembra 2023 zostal stáť na morskom dne. Podľa BAS je teraz pravdepodobné, že ľadovec bude unášaný antarktickým cirkumpolárnym prúdom do "ľadovcovej uličky". Tým sa dostane na bežnú trajektóriu ľadovca smerom k subantarktickému ostrovu Južná Georgia.

Loď RRS Sir David Attenborough okolo ľadovca prechádzala v rámci svojej plánovanej trasy smerom k Weddellovmu moru. Okrem video záberov vedci z ľadovca odobrali aj vzorky. Dúfajú, že im tak pomôžu pochopiť, ako klimatické zmeny ovplyvňujú Južný oceán a organizmy, ktoré v ňom žijú.

Laura Taylorová, biogeochemička pracujúca na misii, povedala: "Vieme, že tieto obrovské ľadovce môžu poskytovať živiny do vôd, ktorými prechádzajú, a vytvárať tak prosperujúce ekosystémy v inak menej produktívnych oblastiach. Nevieme však, aký rozdiel v tomto procese môžu spôsobiť konkrétne ľadovce, ich rozsah a pôvod. Odobrali sme vzorky povrchových vôd oceánu za trasou ľadovca, bezprostredne pri nej a pred ňou. Mali by nám pomôcť určiť, aký život by sa mohol vytvoriť v okolí A23a a ako tento ľadovec a jemu podobné ovplyvňujú uhlík v oceáne a jeho rovnováhu s atmosférou.”

Zdroj: Info.sk, TM, reuters.com, Video: YouTube.com/CTV News
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Austrálski AC/DC sa v Bratislave postarali o nový divácky rekord

Austrálski AC/DC sa v Bratislave postarali o nový divácky rekord

VČERA - 8:13Kultúra

Slovenská metropola si v nedeľu zapísala do kroniky nový divácky rekord, na letisko vo Vajnoroch prišlo stotisíc fanúšikov na koncert austrálskej skupiny AC/DC.

Na letných koncertoch v SNG vystúpi Tamara Kramar aj Nina Kohout

Na letných koncertoch v SNG vystúpi Tamara Kramar aj Nina Kohout

8:07 20.07.2024Kultúra

Slovenská národná galéria chystá toto leto štyri koncerty, ktoré sa budú konať na nádvorí.

Zomrela herečka Shannen Doherty

Zomrela herečka Shannen Doherty

15:22 14.07.2024Kultúra

Známa herečka prehrala boj s rakovinou.

Zomrel producent Titanicu a série Avatar

Zomrel producent Titanicu a série Avatar

19:05 07.07.2024Kultúra

Vo veku 63 rokov zomrel v piatok po 16-mesačnom boji s rakovinou hollywoodsky producent Jon Landau, ktorý produkoval kasové trháky Titanic a Avatar.

Zomrel významný slovenský hudobník a pedagóg

Zomrel významný slovenský hudobník a pedagóg

21:30 04.07.2024Kultúra

Slovenská hudobná scéna prišla o významného skladateľa.