Pozor na trojuholníkové medzery medzi zubami! Čo znamenajú?

Trojuholníkové medzery medzi zubami môžu byť známkou okamžitej potreby zvýšenej starostlivosti. Čo si o nich myslia zubári?
Zdravý chrup sa vyznačuje nielen žiarivým vzhľadom a svetloružovými ďasnami, ale aj minimálnymi medzizubnými priestormi. Problém nastáva, ak sa medzery medzi zubami začnú zväčšovať.
Britský súkromný zubár Abdul Azizi pre portál Express uvádza, že čierne medzery medzi zubami zväčša naznačujú vážnejší problém. Väčšinou sa objavia v blízkosti ďasien a pri pohľade spredu majú tvar trojuholníkov. Nezriedka sa v nich zachytávajú kúsky jedla, plak alebo nečistoty.
„Nie vždy sú následkom slabej dentálnej hygieny – k ich vzniku môžu prispieť aj rôzne faktory ako genetika alebo tvar zubov,“ tvrdí Azizi pre Express. „Avšak môžu sa v nich zachytávať časti jedla, čo má zlý vplyv na ústnu hygienu a estetiku,“ dodáva.
Príčiny vzniku
Jednou z častých príčin vzniku medzier medzi zubami je aj ustupovanie ďasien; Foto: xalien/Shutterstock.com
Podľa Aziziho treba počítať s niekoľkými možnými dôvodmi vzniku čiernych trojuholníkov medzi zubami. Jedným z nich je ustupovanie ďasien, pri ktorom sa odhaľuje koreň zuba. Ďalšími sú strata kostného tkaniva alebo ochorenie ďasien.
Väčšie medzery alebo trojuholníky medzi zubami vznikajú aj následkom rozdielov vo veľkosti, tvare a zarovnaní zubov. Podľa zubára k nim prispieva aj starnutie a výrazné ortodontické zmeny, ako je nosenie strojčeka.
Ako si s nimi poradiť
Súčasťou ústnej hygieny by malo byť aj čistenie medzizubných priestorov; Foto: BLACKDAY/Shutterstock.com
Tvorbe trojuholníkov medzi zubami sa najúčinnejšie vyhnete prevenciou v podobe dôslednej ústnej hygieny, pravidelných prehliadok u zubára a čistenia medzizubných priestorov.
Ak ste fajčiar, odporúča sa obmedziť fajčenie, keďže aj to môže prispieť k tvorbe trojuholníkov. Náchylnejší na ich vznik sú aj cukrovkári, ktorí sú všeobecne citliví na zdravie zubov a ďasien.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.