Grécka ekonomika klesne aj v roku 2014
- 7:17 28.11.2013
- ATÉNY

Tvrdí to Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vo svojej aktuálnej prognóze.
Grécka ekonomika klesne aj na budúci rok, tvrdí Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vo svojej aktuálnej prognóze. Atény podľa nej budú zrejme potrebovať ďalšiu finančnú pomoc. Informovali o tom agentúra AP a OECD.
OECD očakáva, že hrubý domáci produkt (HDP) Grécka v roku 2014 klesne o 0,4 %, pričom grécka vláda počíta s nárastom o 0,6 %. Ekonomika krajiny klesá nepretržite už šiesty rok a vláda je pri financovaní od mája 2010 závislá od finančnej pomoci krajín eurozóny a Medzinárodného menového fondu (MMF).
OECD vo svojej aktuálnej správe očakáva, že grécka ekonomika sa vráti k rastu niekedy v priebehu budúceho roka. Jeho tempo však nebude dostatočné na to, aby sa vývoj ekonomiky z celoročného pohľadu dostal z negatívneho teritória. "Depresia bola oveľa hlbšia, než sa očakávalo" a nie je vylúčené, že vláda bude potrebovať ďalšiu pomoc," uviedla OECD.
Grécko má podľa organizácie za sebou impozantnú cestu pri konsolidácii verejných financií a realizuje štrukturálne reformy na zvýšenie produktivity a konkurencieschopnosti. Tieto reformy je potrebné implementovať rýchlo a v plnom rozsahu, aby rast ekonomiky bol v budúcnosti vyšší.

Richter: Nevylučujem, že transakčná daň bude kompletne prehodnotená
Daň z finančných transakcií, ktorá platí od 1. apríla, môže byť po istom čase kompletne prehodnotená.

Káva je čoraz drahšia, cenu ovplyvnia aj clá
Klimatická zmena a s ňou spojené nepriaznivé počasie majú negatívny vplyv na úrodu kávy.

Stres v práci z používania digitálnych technológií pociťuje 63 % Slovákov
Stres v práci z každodenného používania digitálnych technológií má 63 % Slovákov.

Najmenej cenovo dostupné bývanie je v Bratislave a na východe Slovenska
Cenovo najdostupnejšie byty sú v Nitrianskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.

Trump navrhuje zvýšenie vojenských výdavkov o 13 %
Spojené štáty plánujú zvýšiť vojenské výdavky vo fiškálnom roku 2026 o 13 % až na 1,01 bilióna dolárov. Vyplýva to z požiadavky prezidenta Donalda Trumpa, ktorú zverejnil v pondelok Biely dom.