• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 4.12.2023Meniny má Barbora, Barbara
-7°Bratislava

Tento druh kašľa môže naznačovať rakovinu štítnej žľazy

  • 18:13 14.11.2023
  • Svet
Tento druh kašľa môže naznačovať rakovinu štítnej žľazy

Lekári popísali prípad pacientky, u ktorej bežný problém v skutočnosti naznačoval vážnu diagnózu.

Odhaliť niektoré typy rakoviny môže byť náročne pre pacientov aj lekárov, najmä ak sa príznaky zamieňajú za iné diagnózy. Lekári popísali prípad ženy s rakovinou, ktorá pociťovala dlhé mesiace iba jeden príznaky, ktorý sa však bežne vyskytuje u zápalu priedušiek a pľúc.

Päťdesiatštyriročná žena šesť mesiacov trpela chronickým kašľom, kým jej napokon diagnostikovali nádor na štítnej žľaze. Žena z Malajzie vyhľadala pomoc, až keď začala vykašliavať krv.

Podstúpila množstvo vyšetrení, kým lekári zistili, že má zväčšenú štítnu žľazu, na základe čoho jej urobili biopsiu a nakoniec diagnostikovali papilárny karcinóm štítnej žľazy. Žena zároveň mala aj cukrovku a vysoký krvný tlak. Jej prípad bol popísaný v článku uverejnenom v časopise American Journal of Case Reports.

Vykašliavanie krvi nie je bežným príznakom rakoviny štítnej žľazy

Lekári uviedli, že vykašliavanie krvi alebo hemoptýza je nezvyčajným prejavom papilárneho karcinómu štítnej žľazy. Bežne sa vyskytuje u pacientov s rakovinou pľúc, bronchitídou a zápalom pľúc.

Žena nemala horúčku, dýchavičnosť ani iné príznaky. V minulosti nebola vystavená ožarovaniu, čo je rizikový faktor rakoviny štítnej žľazy a nemala žiadnych príbuzných s rakovinou štítnej žľazy.

Pri vyšetrení lekári zistili, že má normálne fungujúcu štítnu žľazu a nemala ani ťažkosti s dýchaním. Ďalšie testy nezistili nič významné. Neobjavili sa žiadne známky infekcie a všetky jej krvné testy mali normálne výsledky.

Nakoniec lekári vykonali CT vyšetrenie, aby zistili príčinu krvavého kašľa. Snímky odhalili, že ľavá strana jej štítnej žľazy je zväčšená a má uzlík a kalcifikáty. Ide o malé zhluky vápnika v uzlíku, ktoré sú charakteristickým znakom rakoviny.

Zistilo sa tiež, že štítna žľaza pacientke čiastočne tlačí na priedušnicu. Lekári sa domnievajú, že práve to spôsobilo krvavý kašeľ. To podnietilo lekárov, aby urobili ultrazvuk štítnej žľazy, ktorý odhalil ďalšie uzlíky, u ktorých vykonali biopsiu.

Keď zistili, že hrčky sú rakovinové, žene odstránili celú štítnu žľazu kvôli veľkej veľkosti nádoru a podozreniu, že by sa rakovina mohla šíriť. Po operácii pacientka podstúpila dva cykly liečby rádioaktívnym jódom, ktorý sa používa na zničenie všetkého tkaniva štítnej žľazy, ktoré zostalo po operácii.

Liečba rakoviny štítnej žľazy

Štítna žľaza, ktorá sa nachádza v prednej časti krku, je zodpovedná za tvorbu hormónov, ktoré riadia spôsob, akým telo využíva energiu. Hormóny produkované štítnou žľazou ovplyvňujú takmer každý orgán v tele a riadia mnohé z najdôležitejších telesných funkcií.

Rakovina štítnej žľazy nemusí spočiatku spôsobovať žiadne príznaky, pri raste môže spôsobiť opuch krku, zmeny hlasu, ťažkosti s prehĺtaním, hmatateľné uzlíky na krku a bolesť v hrdle.

Existuje niekoľko typov rakoviny štítnej žľazy, pričom najčastejším je papilárny karcinóm štítnej žľazy. Môže sa vyskytnúť v každom veku, ale najčastejšie u ľudí vo veku 30 až 50 rokov.

Rakovina štítnej žľazy sa častejšie diagnostikuje u žien ako u mužov, pretože odborníci sa domnievajú, že môže súvisieť s hormónom estrogénom, ktorý je u žien prítomný vo vyššej miere. Rizikovými faktormi sú aj vystavenie žiareniu a genetická predispozícia.

Liečba papilárneho karcinómu štítnej žľazy zahŕňa odstránenie časti alebo celej štítnej žľazy, liečbu rádioaktívnym jódom, hormonálnu liečbu a externú rádioterapiu.

Zdroj: Info.sk, TM, amjcaserep.com, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
7 spôsobov, akými vám alkohol ničí trávenie

7 spôsobov, akými vám alkohol ničí trávenie

VČERA - 16:35Zdravie

Nevítaná opica nie je jediný nepríjemný následok pitia alkoholu. Ukazuje sa, že táto ľahká droga dokáže viac ako jedným spôsobom zásadne poškodiť aj zdravie čriev.

Upchatý nos s krvácaním? Lekárnik hovorí o možných príčinách

Upchatý nos s krvácaním? Lekárnik hovorí o možných príčinách

VČERA - 7:29Zdravie

Najčastejším dôvodom upchatia nosa a krvácania z neho je prechladnutie. Lekárnik však hovorí aj o ďalších možnostiach.

Žena sa nakazila detským ochorením po použití nákupného vozíka. Na toto si dajte pozor

Žena sa nakazila detským ochorením po použití nákupného vozíka. Na toto si dajte pozor

21:02 02.12.2023Zdravie

Ochorenie, ktoré sa väčšinou prejavuje u detí, môže postihnúť aj dospelých. Na toto si treba pri nakupovaní dať pozor.

Ako vplýva vegánska strava na zdravie: Štúdia na dvojičkách odhalila prekvapivé zistenia

Ako vplýva vegánska strava na zdravie: Štúdia na dvojičkách odhalila prekvapivé zistenia

19:46 01.12.2023Zdravie

Zmeny sa prejavili už behom niekoľkých týždňov.

Raňajkujete vajíčka spolu s kávou? Toto by vám nemalo uniknúť

Raňajkujete vajíčka spolu s kávou? Toto by vám nemalo uniknúť

7:12 30.11.2023Zdravie

Vajcia sú obľúbenou súčasťou raňajok. Niektorí si ráno bez nich a bez šálky teplej kávy ani nedokážu predstaviť. V čom sa skrýva riziko takejto kombinácie?