• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 4.12.2023Meniny má Barbora, Barbara
-7°Bratislava

Noc divadiel si užijú diváci v 30 mestách a obciach na Slovensku

  • 14:28 09.11.2023
  • Bratislava
Noc divadiel si užijú diváci v 30 mestách a obciach na Slovensku

Tretia novembrová sobota (18. 11.) bude aj na Slovensku patriť Noci divadiel. Do celoslovenského podujatia európskeho významu sa zapojí 58 divadiel, kultúrnych centier či umeleckých škôl v 30 mestách a obciach na Slovensku.

Verím, že bude taká, ako sme si ju vysnívali aj vďaka mottu, ktoré sme si zvolili - Sen noci divadelnej,“ uviedla na štvrtkovej tlačovej konferencii Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu, ktorý je hlavným organizátorom Noci divadiel. „Je to jeden z najznámejších festivalov na Slovensku, prepája množstvo divadiel, narástol na svojom význame, keď sa k profesionálnym divadlám pripojili aj tie neprofesionálne, kultúrne centrá aj zahraničné kultúrne inštitúty,“ poznamenala k podujatiu založenom na spájaní a kreativite.

V ponuke 14. ročníka sú činoherné predstavenia, monodráma, bábkové divadlo, opera či muzikál. Zapojené divadlá avizujú aj netradičné aktivity, ktoré bežne v ich repertoári nefigurujú - prehliadky zákulisia, kvízy, výstavy či inscenované čítania. Ako informoval koordinátor podujatia Dušan Poliščák, Slovenské komorné divadlo v Martine ponúkne práve prehliadky zákulisia, predstavenia Iokasté, Hekuba a Bačova žena, ale aj divadelný kvíz či hudobný program. Zákulisie otvorí aj Divadlo Jána Palárika v Trnave, návštevníci budú môcť zažiť vznik rozhlasovej hry priamo na javisku podľa divadelnej hry Pavla Weissa Krvavé víno.

Do svojich priestorov, kam je bežne vstup zakázaný, pustí svojich divákov aj Divadlo Andreja Bagara v Nitre. Tiež im ponúkne možnosť stráviť večer pri „Bagarovom susedskom kvíze“. Literárnu diskusiu ponúka Bábkové divadlo na rázcestí v Banskej Bystrici aj Divadlo Paradox v Nových Zámkoch popri dvoch ďalších inscenáciách a workshope reči a artikulácie. Inscenované čítanie divadelnej hry Mečiar s hercami divadla GUnaGU pripravujú v bratislavskom Štúdiu 12, ktorého brány sa zatvoria neskoro večer po šansónovom koncerte. V Divadle Nová scéna chystajú muzikál Bedári, ale aj autogramiádu umelcov. Noc s muzikálom Chicago pripravuje Divadlo Jonáša Záborského Prešov.

Mottom tohtoročného podujatia je Sen noci divadelnej s odkazom na svetoznámeho dramatika Shakespeara. Tematicky s ním ladí divadelný program vo Zvolene. Divadlo Jozefa Gregora Tajovského chystá okrem predstavenia Dobrý ročník o ceste za svojimi snami aj talkshow o Shakespearových hrách. Shakespearovskú klasiku na javisku ponúkne Divadlo Thália Színház v Košiciach, ktoré sa do Noci divadiel zapája s hrou Sen noci svätojánskej.

Program podujatia je zverejnený na www.nocdivadiel.sk.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ozzy Osbourne, hardrocková legenda, slávi 75. narodeniny

Ozzy Osbourne, hardrocková legenda, slávi 75. narodeniny

VČERA - 6:17Kultúra

Ozzy Osbourne, spoluzakladateľ skupiny Black Sabbath, ktorého k muzikantskej dráhe inšpirovala skupina Beatles, má dnes 75 rokov.

Zomrel obľúbený spevák a jeden z najväčších hudobných textárov

Zomrel obľúbený spevák a jeden z najväčších hudobných textárov

18:28 30.11.2023Kultúra

Vo veku 65 rokov zomrel Shane MacGowan, spevák skupiny The Pogues.

Český slavík 2023: Takto si uctili pamiatku Vaša Patejdla

Český slavík 2023: Takto si uctili pamiatku Vaša Patejdla

6:26 25.11.2023Kultúra

Česká hudobná verejnosť spoznala držiteľov ocenení Český slavík za rok 2023.

Kamil Peteraj o Mirovi Žbirkovi: Chémia medzi nami fungovala na 100 percent

Kamil Peteraj o Mirovi Žbirkovi: Chémia medzi nami fungovala na 100 percent

17:44 18.11.2023Kultúra

Uplynuli už dva roky od nečakaného odchodu Mira Žbirku do muzikantského neba. V bratislavskom Štúdiu L + S si fanúšikovia pripomenuli jeho hity na spomienkovom večere s názvom Meky naveky.

Ocenenie Dosky 2023 získala inscenácia Kocúrkovo činohry SND

Ocenenie Dosky 2023 získala inscenácia Kocúrkovo činohry SND

22:06 13.11.2023Kultúra

Asociácia súčasného divadla vyhlásila počas slávnostného ceremoniálu v bratislavskom Divadle Pavla Orságha Hviezdoslava výsledky ankety 26. ročníka Divadelných ocenení sezóny Dosky 2023.