• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.5.2025Meniny má Hermína
Bratislava

Americkí poslanci prídu do Európy vysvetľovať odpočúvania

  • 13:27 22.11.2013
  • WASHINGTON
Americkí poslanci prídu do Európy vysvetľovať odpočúvania

Skupina poslancov amerického parlamentu začiatkom budúceho týždňa zavíta do Európy, kam príde osvetliť okolnosti odpočúvania európskych spojencov americkými tajnými službami.

Trojčlenná delegácia príde v pondelok do Berlína, kde sa stretne s ministrom zahraničných vecí Guidom Westerwellem a členmi nemeckého parlamentu, a v utorok zavíta do Bruselu. Zákonodarcovia budú hovoriť aj o transatlantickej spolupráci.

Odporúčame aj:

Najvyšší súd odmietol žiadosť o zastavenie odpočúvania v USA

Odpočúvanie zašlo priďaleko, priznal americký šéf diplomacie

USA sa bránia, Európanov vraj odpočúvali ich tajné služby

Nemeckí tajní prišli diskutovať o odpočúvaní Merkelovej

Španielsko začalo preverovať sledovanie telefónov Američanmi

Tajní špehovali veľvyslancov USA, povedal grécky exminister

Odpočúvame, aby sme nezlyhali ako pri fašizme, zaznelo z USA
Snowden je pre Nemcov hrdina

Šéf senátneho podvýboru pre európske záležitosti Chris Murphy pre agentúru AFP potvrdil, že chcú Európanom a predovšetkým Nemcom objasniť detaily sledovania ich komunikácie. Murphy chce podľa svojich slov najmä obnoviť "dobrú vôľu, ktorá sa v uplynulých týždňoch zjavne vytratila".

Podľa aktuálnych prieskumov takmer 60 percent Nemcov považuje bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena, ktorý odhalil odpočúvacie praktiky vládnych agentúr USA, za hrdinu.

Prieskum taktiež odhalil, že zverejnenie informácií o tajnom odpočúvaní mobilného telefónu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej vážne zmenilo aj pohľad Nemcov na USA a aj na tradične veľmi populárneho prezidenta Baracka Obamu.
Pre väčšinu Nemcov nie sú USA spoľahlivým partnerom

Vyplynulo totiž, že v súčasnosti už iba 35 percent Nemcov považuje USA za spoľahlivého spojenca, pričom Obamova kedysi vysoká popularita klesla o 30 percent nadol.

Snowden v júni odhalil kauzu okolo masového odpočúvania zo strany americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) a po niekoľkotýždňovom ukrývaní na jednom z moskovských letísk napokon dostal azyl v Rusku.

Jeho informácie zverejnil dnes už bývalý komentátor britského denníka The Guardian Američan Glenn Greenwald. Podľa jeho slov USA ilegálne sledovali viaceré európske vlády, ich lídrov ale i milióny bežných občanov.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil rezignáciu

Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil rezignáciu

VČERA - 22:02Zahraničné

Spoločný kandidát vládnucej koalície v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb skončil až na treťom mieste a nepostúpil tak do druhého kola.

Szijjartó: O vstupe Ukrajiny do EÚ rozhodnú Maďari, nie Zelenskyj

Szijjartó: O vstupe Ukrajiny do EÚ rozhodnú Maďari, nie Zelenskyj

VČERA - 22:01Zahraničné

O vstupe Ukrajiny do Európskej únie nerozhodne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale obyvatelia Maďarska.

Merz dúfa, že parlament ho zvolí za kancelára v prvom kole hlasovania

Merz dúfa, že parlament ho zvolí za kancelára v prvom kole hlasovania

VČERA - 22:00Zahraničné

Friedrich Merz očakáva, že ho poslanci za kancelára zvolia v utorok v prvom kole hlasovania v nemeckom Spolkovom sneme.

Odchádzajúci Scholz v telefonáte so Zelenským prisľúbil podporu Kyjevu

Odchádzajúci Scholz v telefonáte so Zelenským prisľúbil podporu Kyjevu

VČERA - 21:59Zahraničné

Nemecký kancelár Olaf Scholz v pondelok prisľúbil, že Berlín bude aj naďalej podporovať Ukrajinu.

Trump chce na ukončení vojny na Ukrajine spolupracovať s Erdoganom

Trump chce na ukončení vojny na Ukrajine spolupracovať s Erdoganom

VČERA - 21:54Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v pondelok po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom vyhlásil, že s ním chce spolupracovať na ukončení vojny na Ukrajine.