Klávesový kúzelník Jean-Michel Jarre slávi 75. narodeniny

Legenda elektronickej hudby a veľkolepých vizuálnych projekcií. Takéto označenie dostal od hudobnej kritiky Francúz Jean-Michel Jarre.
Od narodenia významného hudobníka uplynie vo štvrtok 75 rokov.
Klávesový mág rodným menom Jean-Michael André Jarre sa narodil 24. augusta 1948 vo francúzskom meste Lyon do hudobníckej rodiny. Jeho otec Maurice Jarre bol oscarovým skladateľom filmovej hudby pre Hollywood a dirigentom, starý otec zase hráčom na hoboj.
Prvé hudobné kroky mladého Francúza smerovali ku klasickému vzdelaniu a hre na klavír. V roku 1968 sa stal členom Groupe de recherches Musicales a stál pri zrode elektronickej hudobnej scény, ktorá sa práve v tom čase formovala. Na začiatku jeho kariéry stáli maliar aj sochár Pierre Soulages a avantgardný skladateľ Pierre Schaeffer, zakladateľ ambientnej hudby, ktorej vplyv je počuť na väčšine hudobníkových albumov.
Na scénu vstúpil Jean-Michel Jarre s debutovým albumom Deserted Place (1972), prvý úspech mu priniesol druhý album Oxygène z decembra 1976. V anglickom rebríčku sa dostal na druhé miesto. Na ostrovoch bodoval aj s tretím albumom Équinoxe z decembra 1978. Na parížskom námestí Place de la Concorede usporiadal na výročie pádu Bastily 14. júla 1979 koncert pod holým nebom, prišlo milión divákov a vyniesol mu prvý zápis do Guinnesovej knihy rekordov.
V októbri 1981 bol prvým západným umelcom, ktorý koncertoval v Číne. V americkom Houstone na jeho koncert 5. apríla 1986 pri príležitosti osláv NASA prišlo 1,5 milióna divákov. V júli 1990 zopakoval v Paríži open air koncert k pádu Bastily, prišlo viac ako 2,5 milióna divákov a bol to jeho tretí zápis do Guinessovej knihy rekordov. V septembri 1997 v Moskve na jeho koncert k 850. výročiu založenia Moskvy dorazilo 3,5 milióna divákov a priniesol mu štvrtý zápis do knihy rekordov. Jedným z najznámejších bol koncert 31. decembra 1999 Jean-Michel Jarre at the Pyramids v egyptskej Gize na prelome milénií. Projekt stál 9,5 milióna dolárov a zúčastnilo sa ho viac ako 120.000 ľudí.
Na svojom konte má dnes umelec 22 štúdiových albumov, najnovší Oxymore vydal 21. októbra 2022. Na Slovensku koncertoval 28. novembra 2008 v Bratislave a deň nato aj v Košiciach. Do Bratislavy sa vrátil aj 27. mája 2010, keď koncertoval v Národnom tenisovom centre. V rámci Electronica Tour 2016 opäť nevynechal slovenskú metropolu a šou Electronica predstavil 9. novembra 2016 na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.