Záujem Slovákov o Úniu klesá, celoeurópsky trend je opačný

Slováci sa o dianie v Európskej únii zaujímajú menej ako pred niekoľkými rokmi.
Celoeurópsky trend je pritom opačný. O dianie v EÚ sa dnes zaujíma 51 percent občanov členských štátov, čo je o sedem percent viac ako v roku 2006. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, ktorý sa uskutočnil v novembri a decembri 2012 na vzorke 26 739 ľudí.
"Nárast záujmu je podmienený skutočnosťou, že európske témy sa stali kľúčovými súčasťami debát v členských štátoch EÚ," povedal Dionýz Hochel z Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu v SR.
Záborska nepocítila pokles záujmu
Najväčší nárast záujmu bol zaznamenaný vo Švédsku, Holandsku a vo Veľkej Británii. Pokles záujmu bol zaregistrovaný v Česku, Poľsku a na Slovensku. "Tie prvé čísla boli skôr také entuziastické. Teraz sa občanov to dianie v EÚ možno viac dotýka, sme v čase krízy. Reálnejšie sa pozerajú na život," nazdáva sa slovenská europoslankyňa Anna Záborská (KDH).
Výsledky z minuloročného Eurobarometra sú podľa jej slov reálnejšie ako tie z roku 2006.
"Ja beriem do úvahy viac to číslo, ktoré vyšlo teraz," dodala. Europoslankyňa Monika Flašíková Beňová (Smer-SD) si naopak nemyslí, že záujem Slovákov o EÚ klesá.
"Nemôžem povedať, že by som mala pocit, keď som na prednáškach v školách alebo na stretnutiach s médiami, že by poklesol záujem o dianie v EÚ," hovorí. Skôr si myslí, že Slováci sa začínajú zaujímať o konkrétne veci a problémy. Podľa poslanca EP Sergeja Kozlíka (HZDS-ĽS) je pokles, ktorý ukázal prieskum, logickým dôsledkom. "Vyjadruje to, aká je frekvencia europoslancov v slovenských médiách," poznamenal Kozlík.
Čo by mal robiť europarlament?
Prieskum zisťoval aj záujem ľudí o prácu Európskeho parlamentu. Ten by sa mal podľa občanov členských štátov zaoberať najmä ochranou ľudských práv (56 percent) a bojom proti chudobe (53 percent). Viac ako tretina respondentov (35 percent) si myslí, že europarlament by sa mal zaoberať najmä koordináciou ekonomických, rozpočtových a daňových politík. Väčšina Slovákov (61 percent) požaduje najmä ochranu ľudských práv, koordináciu ekonomických politík (45 percent) a solidaritu medzi štátmi (44 percent).
Na otázku, akú úlohu zohráva EP v rozhodovaní v rámci EÚ, tri štvrtiny občanov odpovedalo, že dôležitú, pätina ju označila za nedôležitú a odpovedať nevedelo päť percent. Väčšina Slovákov považuje úlohu EP za dôležitú (87 percent), 11 percent si myslí, že úloha EP nie je podstatná.

Vlachynský: DRG systémom sa jadro problému slovenských nemocníc nerieši
Z krátkodobého hľadiska bude efekt zavedenia DRG systému v slovenských nemocniciach minimálny, jadro problému sa ním nerieši, tvrdí analytik Martin Vlachynský.

Na pasienku útočil vlk, oblasť monitorujú ochranári
Vlkom sa na Slovensku darí, tvrdí Štátna ochrana prírody SR.

Nedeľa bez politických diskusií má podporu aj v opozícii
Premiérov návrh chce podporiť jedna z opozičných strán.

Diaľnicu D1 v smere do Bratislavy popoludní otvorili
Diaľnicu D1 v smere zo Senca do Bratislavy v nedeľu popoludní otvorili.

Stále platia výstrahy pred búrkami, môžu prísť aj povodne
Na malých tokoch podľa meteorológov môže dôjsť k vzostupu vodných hladín.