• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.6.2023Meniny má Žaneta
17°Bratislava

Tekvicový olej pomáha na ženské aj mužské problémy: Toto je 5 dôvodov, prečo by ste ho mali užívať

  • 12:58 20.05.2023
  • Bratislava
Tekvicový olej pomáha na ženské aj mužské problémy: Toto je 5 dôvodov, prečo by ste ho mali užívať

Tekvicový olej má antioxidačné a protizápalové vlastnosti, ktoré vám môžu pomôcť bojovať proti chorobám.

Oleju zo semien tekvice sa venuje množstvo pozornosti pre jeho zdravotné prínosy. Tekvicový olej sa vyrába lisovaním z tekvicových semien, zvyčajne z odrôd pochádzajúcich zo strednej Európy.

Podobne ako mnohé iné rastlinné oleje, aj tekvicový olej obsahuje nenasýtené tuky, ktoré môžu podporovať zdravie srdca, ako aj antioxidanty, ktoré môžu potláčať zápaly a znižovať riziko rôznych chronických ochorení. Fytoestrogény môžu tiež pomôcť pri problémoch súvisiacich s hormónmi, ako sú príznaky menopauzy a zväčšenie prostaty. Mnohí tvrdia, že tento olej zabraňuje vypadávaniu vlasov.

Hoci sa tekvicový olej často predáva vo forme doplnkov, napríklad v kapsulách alebo sérach,, je to aj univerzálny olej v kuchyni. Môžete nim pokvapkať šaláty, cestoviny, chlieb alebo akékoľvek iné výrobky, pri ktorých zvyčajne používate iný olej. Môžete ho použiť aj do marinád, omáčok alebo dresingov.

Tu je päť možných zdravotných výhod tekvicového oleja, ktoré sa dostali do pozornosti vedcov.

1. Tekvicový olej na podporu rastu vlasov

Tekvicový olej je bohatý na živiny, ako sú mastné kyseliny, vitamíny a minerály, ktoré môžu podporovať rast a zdravie vlasov. Štúdia publikovaná v septembri 2021 v časopise Journal of Cosmetic Dermatology porovnávala účinnosť tekvicového oleja s 5-percentnou penou s minoxidilom, liekom používaným na liečbu vypadávania vlasov. Po troch mesiacoch liečby sa v oboch skupinách zmiernilo vypadávanie vlasov. Autori štúdie dospeli k záveru, že tekvicový olej má sľubnú úlohu pri liečbe vypadávania vlasov u žien.

2. Tekvicový olej na zmiernenie príznakov menopauzy

Vedci skúmali potenciálne hormonálne účinky tohto rastlinného oleja v štúdii publikovanej v akademickom žurnále Climacteric. Zistilo sa, že doplnok stravy s obsahom 2 000 mg oleja, ktorý sa užíval 12 týždňov, znížil u žien po menopauze príznaky, ako sú bolesti hlavy, návaly horúčavy a bolesti kĺbov, v porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá užívala iný olej.

Výskumníci si myslia, že fytoestrogény v oleji môžu byť kľúčom k zmierneniu príznakov spôsobených nízkym obsahom estrogénu. Keďže fytoestrogény sa môžu viazať na estrogénové receptory, dokážu pôsobiť na telo podobne ako estrogény. To vedie k zlepšeniu symptómov menopauzy.

3. Tekvicový olej na podporu zdravia močového mechúra

Tekvicový olej môže zmierniť častú potrebu močenia pri hyperaktívnom močovom mechúre. Tekvicový olej obsahuje mnoho vitamínov a zlúčenín, ktoré môžu byť prospešné pre zdravie močových ciest. V japonskej štúdii sa na tento účel osvedčili vysoké dávky oleja z japonskej tekvice. Pre zdravie močových ciest alebo na akýkoľvek iný účel sa však pred začatím užívania doplnku stravy s tekvicovým olejom, najmä pri vysokých dávkach, poraďte so svojím lekárom.

4. Tekvicový olej na zlepšenie zdravia prostaty

Tekvicový olej môže ovplyvniť aj prostatu u mužov. Štúdia publikovaná v októbri 2021 v časopise BMC Urology porovnávala účinky tekvicového oleja a tamsulozínu, lieku na predpis, ktorý sa používa na liečbu benígnej hyperplázie prostaty, známej aj ako zväčšená prostata. Tekvicový olej síce nebol taký účinný ako liek na predpis, ale pomohol zmenšiť prostatu.

Podobne v staršej štúdii publikovanej v časopise Nutrition Research and Practice dostávali muži so zväčšenou prostatou tekvicový olej počas 12 mesiacov. Po troch mesiacoch sa im zlepšil prietok moču a uvádzali lepšiu kvalitu života. Tieto výsledky sa dosiahli len s 320 mg oleja denne, čo je relatívne nízke množstvo, ktoré môžete prijať z tabliet alebo kapsúl. Najlepšie je, že neboli hlásené žiadne vedľajšie účinky.

5. Tekvicový olej na podporu zdravia srdca

Podobne ako jeho známejší náprotivok olivový olej, aj tekvicový olej môže podporovať zdravie srdca a ciev. Štúdia uverejnená v roku 2020 v brazílskom lekárskom časopise SciELO Brazil skúmala účinky tekvicového oleja na ľudí s rôznym stupňom zdravotných ťažkostí, ktoré ovplyvňujú zdravie srdca, vrátane dyslipidémie, hypertenzie, cukrovky a obezity.

U tých, ktorí dostávali doplnok s 1 000 miligramami tekvicového oleja došlo k významnému zníženiu LDL cholesterolu a diastolického krvného tlaku, ako aj k zvýšeniu HDL (tzv. "dobrého") cholesterolu v porovnaní s kontrolnými skupinami. Tekvicový olej môže byť prospešný pre zdravie srdca vďaka antioxidantom, esenciálnym mastným kyselinám a fytosterolom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, tandfonline.com, bmcurol.biomedcentral.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia

DNES - 8:45Zdravie

Zabúdate? Nová štúdia naznačuje, že možno potrebujete vo svojej strave viac červeného vína a čerešní.

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

VČERA - 18:05Zdravie

Udržiavať si kondičku pomocou stacionárneho bicykla síce na prvý pohľad pôsobí ako jednoduchý cieľ, no mnohí ho zvyknú podceniť.

Hemoroidy môžu spočiatku pôsobiť bezpríznakovo. Ako vyzerá hemoroidálny atak?

Hemoroidy môžu spočiatku pôsobiť bezpríznakovo. Ako vyzerá hemoroidálny atak?

VČERA - 9:08Zdravie

Ľudia by v prípade krvácanie nemali odkladať návštevu lekára, ktorý ochorenie správne identifikuje, vylúči rakovinu a prípadne zamedzí pokročilému štádiu.

Ako si prihrievate ryžu? Pozor na nebezpečný syndróm, tento spôsob vynechajte!

Ako si prihrievate ryžu? Pozor na nebezpečný syndróm, tento spôsob vynechajte!

19:02 29.05.2023Zdravie

Nesprávne ohrievanie uvarenej ryže môže viesť k tvorbe smrteľných toxínov. Ako to robiť správne a bezpečne?

Stukovatenú pečeň môžu mať aj štíhli ľudia, príčinou môže byť strava

Stukovatenú pečeň môžu mať aj štíhli ľudia, príčinou môže byť strava

9:12 29.05.2023Zdravie

Najčastejšou príčinou vzniku nealkoholovej stukovatenej pečene je nezdravý životný štýl, ktorý vedie k nadváhe a obezite. Aj štíhli ľudia však môžu trpieť týmto ochorením. Upozornil na to Ladislav Kužela.