• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 11.5.2025Meniny má Blažena
14°Bratislava

Nemecká vláda schválila kontroverzný čínsky podiel v hamburskom prístave

  • 21:18 10.05.2023
  • Berlín
Nemecká vláda schválila kontroverzný čínsky podiel v hamburskom prístave

Nemecká vláda v stredu oznámila, že umožní čínskej firme kúpiť podiel v hamburskom prístave, ktorý bol zaradený medzi kritickú infraštruktúru. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Vláda vlani v októbri kontroverzne povolila štátnemu čínskemu lodiarskemu gigantu Cosco odkúpiť až 24,9-percentný podiel v kontajnerovom termináli Tollerort.

Urobila to napriek obavám o bezpečnosť predaja kritickej infraštruktúry čínskym investorom a nemecký kancelár Olaf Scholz na výzvy úplne zakázať predaj nereagoval. Berlín v apríli uviedol, že prehodnocuje povolenie predaja.

V stredajšom vyhlásení vlády sa však uvádza, že pôvodné schválenie predaja menej ako 25 percent sa nezmenilo. Žiadne ďalšie podrobnosti o dôvodoch rozhodnutia neboli uvedené.

Spoločnosť Cosco sa pôvodne snažila kúpiť až 35-percentný podiel v prístave, neskôr súhlasil s kompromisnou dohodou.

Nemecko prehodnocuje svoje hospodárske vzťahy s Čínou vzhľadom na obavy v oblasti ľudských práv, väzby komunistickej krajiny s Ruskom a na eskaláciu napätia s Taiwanom.

Nemecko minulý rok v novembri zablokovalo predaj dvoch výrobcov čipov čínskym investorom pre obavy o bezpečnosť kľúčovej technológie.

Nemecko tiež obmedzilo investičné záruky pre nemecké spoločnosti podnikajúce v Číne, keďže najväčšia európska ekonomika sa snaží znížiť svoju závislosť od Pekingu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zelenskyj je pripravený osobne sa stretnúť s Putinom v Turecku

Zelenskyj je pripravený osobne sa stretnúť s Putinom v Turecku

DNES - 19:21Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je pripravený tento týždeň osobne sa stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Trump: Ukrajina by mala „okamžite“ súhlasiť s priamymi rokovaniami s Ruskom

Trump: Ukrajina by mala „okamžite“ súhlasiť s priamymi rokovaniami s Ruskom

DNES - 19:13Zahraničné

Trump vyzval Ukrajinu, aby „okamžite“ súhlasila s návrhom Vladimira Putina na priame rokovania medzi oboma krajinami, ktoré by sa mali uskutočniť vo štvrtok v Istanbule.

India tvrdí, že pri útokoch na území Pakistanu zabila viac ako 100 militantov

India tvrdí, že pri útokoch na území Pakistanu zabila viac ako 100 militantov

DNES - 19:09Zahraničné

Pri útokoch indickej armády na Pakistanom kontrolovanú časť sporného regiónu Kašmír a na území samotného Pakistanu zahynulo viac ako 100 príslušníkov militantných skupín vrátane viacerých ich vodcov.

Autobus sa zrútil z útesu, zahynulo 21 ľudí a 35 sa zranilo

Autobus sa zrútil z útesu, zahynulo 21 ľudí a 35 sa zranilo

DNES - 14:46Zahraničné

Nehoda autobusu si v nedeľu na Srí Lanke vyžiadala 21 mŕtvych a 35 zranených, uviedol policajný hovorca. Autobus dostal šmyk a zrútil sa z útesu.

Slováci majú prvé tri body, Slovinsko zdolali 3:1

Slováci majú prvé tri body, Slovinsko zdolali 3:1

DNES - 14:39Zahraničné

Slovenskí hokejisti si pripísali prvé víťazstvo na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme.