• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 3.6.2020Meniny má Karolína
24°Bratislava

Na svahoch pribúdajú úrazy, lyžiari sú nedisciplinovaní

  • 9:38 04.03.2013
  • POPRAD
Na svahoch pribúdajú úrazy, lyžiari sú nedisciplinovaní

Horská záchranná služba zaznamenala za prvé dva mesiace roku 2013 výrazný nárast prijatých tiesňových volaní v horských strediskách na Slovensku prostredníctvom tiesňovej linky 18 300.

Od začiatku tohto roka, v mesiacoch január a február, zaznamenalo len Operačné stredisko tiesňového volania Horskej záchrannej služby 309 žiadostí o pomoc, z toho 195 bolo v mesiaci február.

Oproti rovnakému obdobiu minulého roka je to nárast o 29,78 %. V porovnaní s prvými dvoma mesiacmi 2011 je nárast až o 41,11 %, informovala Horská záchranná služba.

Už stabilne sú zimné mesiace charakteristické zvýšeným počtom úrazov v horských strediskách. Lyžiarske strediská sa rozrastajú a so zvýšenými možnosťami rôznych aktivít, zábavy, oddychu a skvalitňovaním poskytovaných služieb prispievajú aj k zvýšenej návštevnosti v jednotlivých horských oblastiach.

Podľa riaditeľa Horskej záchrannej služby Jozefa Janigu niektoré lyžiarske strediská pripomínajú návštevnosťou obdobie zo 70. a 80. rokov minulého storočia, keď boli svahy preplnené lyžiarmi. Napriek tomu, že lyžiarske strediská sa odvtedy rozrástli a rozšírili, na svahoch je stále viac ľudí. Mnoho z nich sa však nevie lyžovať. „Chýba aj disciplína a ohľaduplnosť,“ uviedol Janiga.

Mnohým vážnym úrazom by podľa neho mohlo zabrániť používanie bezpečnostných prvkov, ako napríklad lyžiarskej prilby, a to nielen u detí, ale i dospelých.

Priame volania na tiesňovú linku Horskej záchrannej služby 18 300 predstavujú v priemere 81,06 %. Zvyšok tvoria hovory, ktoré na operačné stredisko horskej služby prepájajú operátori tiesňových liniek 112 a 155. Veľké množstvo žiadostí o pomoc však oznamujú postihnutí či svedkovia priamo na lyžiarskych svahoch záchranárom Horskej záchrannej služby, prípadne telefonátmi na jednotlivé oblastné strediská.

Najviac úrazov za posledné tri roky pripadá v januári na dni po Novom roku a na posledné dni v mesiaci. Vo februári je to obdobie od 7. do 10. februára a tiež posledný týždeň mesiaca. Extrémne zvýšený počet úrazov za posledné tri roky dosiaľ pripadá na 17., 20. a 22. februára. Od začiatku roka zaznamenala Horská záchranná služba v slovenských horách aj štyri smrteľné úrazy.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Naď: Stíhačky F-16 vyjdú viac ako 1,6 mld., ktoré avizovala minulá vláda

Naď: Stíhačky F-16 vyjdú viac ako 1,6 mld., ktoré avizovala minulá vláda

DNES - 16:33Domáce

Stíhacie lietadlá F-16 budú stáť viac ako 1,6 miliardy, ktoré avizovala minulá vláda.

Tragická nehoda: 5-ročné dievčatko zomrelo pri hre

Tragická nehoda: 5-ročné dievčatko zomrelo pri hre

DNES - 16:12Domáce

Pri nešťastí prišlo o život iba 5-ročné dievčatko.

Robert Fico reagoval na informácie, že býva v kaštieli

Robert Fico reagoval na informácie, že býva v kaštieli

DNES - 15:44Domáce

Predseda Smeru-SD Robert Fico tvrdí, že nebýva v žiadnom objekte vo Vinosadoch a je to absolútny nezmysel.

Šeliga: Verejná diskusia k téme voľby generálneho prokurátora bude 24. júna

Šeliga: Verejná diskusia k téme voľby generálneho prokurátora bude 24. júna

DNES - 15:19Domáce

Verejná odborná diskusia o zmene spôsobu voľby generálneho prokurátora bude 24. júna v priestoroch parlamentu. Na stredajšej tlačovej konferencii to povedal podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí).

Premiér: Otvorenie hraníc s ČR

Premiér: Otvorenie hraníc s ČR "posvätili" epidemiológovia

DNES - 15:18Domáce

Zlomovým bodom pri úvahách o možnom otvorení česko-slovenských hraníc bol názor konzília odborníkov.