Rosatom chce vo svete postaviť 30 jadrových elektrární
- 6:20 14.11.2013
- BRATISLAVA

Ruská spoločnosť Rosatom plánuje v zahraničí do roku 2030 postaviť a uviesť do prevádzky 30 jadrových elektrární. Firma to uviedla vo svojej výročnej správe. Portfólio zahraničných objednávok pre tento rok má ruský investor naplánované na úrovni 72 miliárd USD. Portfólio zahraničných objednávok zahŕňa výstavbu jadrových elektrární v zahraničí, export produktov obsahujúcich urán, export jadrového paliva a iné aktivity.
Ako však v stredu na rokovaní vlády informoval svojich kolegov minister hospodárstva Tomáš Malatinský, s ruským podnikom sa nepodarilo dohodnúť. Vstup ruského investora do projektu tak ostáva stále otázny. "Počas intenzívnych rokovaní so zástupcami skupiny Rosatom sa identifikovalo viacero oblastí, ktoré sú oboma skupinami považované v tomto momente za zásadné. Tými sú predovšetkým spôsob a parametre financovania projektu," uviedol rezort hospodárstva.
Podľa ministerstva na rokovania s ruskou spoločnosťou negatívne vplývajú rôzne skutočnosti, ktoré majú dopad na jadrové elektrárne. "Ide predovšetkým o kolabujúci trh s emisnými kvótami oxidu uhličitého a nesúrodé mechanizmy podpory obnoviteľných zdrojov energie v členských štátoch Európskej únie," dodal rezort hospodárstva. Jednou z podmienok ruského investora pre vstup do projektu výstavby novej jadrovej elektrárne bola aj záruka výkupných cien elektriny v nej vyrobenej. To si však súčasné vedenie ministerstva nevie predstaviť.
Spoločnosť Rosatom je ruský štátny koncern pre atómovú energiu. Zastrešuje viac ako 250 podnikov a vedeckých inštitúcií, vrátane všetkých jadrových elektrární v Rusku, civilných výskumných organizácií a jedinej flotily jadrových ľadoborcov na svete. Rosatom v súčasnosti realizuje projekty výstavby 28 jadrových blokov, vrátane 19 blokov mimo Ruska.

Danko: Z témy transakčnej dane SNS neustúpi, s opozíciou sa nekoordinuje
Konečným cieľom je jej úplné zrušenie, aktuálne však chce presadiť aspoň jej zrušenie pre živnostníkov a podnikateľov s obratom do 100.000 eur.

Čína musí „prekonať“ problémy s čipmi AI, vyhlásil prezident Si Ťin-pching
Čína musí „prekonať“ ťažkosti spojené s vývojom základných technológií umelej inteligencie vrátane špičkových čipov.

Všetko na svete je zmeniteľné, aj transakčná daň, uviedol Raši
Predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) si myslí, že existuje priestor na zmeny v transakčnej dani, ktoré by pomohli niektorým skupinám podnikateľov.

Premiér: Transakčná daň je nezrušiteľná, bez nej nie je možná konsolidácia
Transakčná daň je nezrušiteľná, pretože prináša taký objem peňazí, bez ktorého nie je možná konsolidácia.

Letecké spoločnosti evidujú slabší dopyt cez letnú sezónu pre obavy z recesie
Neistá ekonomická situácia vo svete v dôsledku colnej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa si vyberá svoju daň aj od leteckých spoločností na oboch stranách Atlantiku.