Šéf NATO vyzval na ďalšie rokovania o dodávkach moderných stíhačiek na Ukrajinu
- 13:52 21.04.2023
- Ramstein

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg v piatok uviedol, že chce, aby členské štáty NATO pokračovali v rokovaniach o dodávkach západných stíhačiek na Ukrajinu.
Stoltenberg zdôraznil, že vyzbrojenie Ukrajiny je v súčasnosti naliehavejšie než diskusie o jej potenciálnom vstupe do NATO. "Ak sa Ukrajina nepresadí ako suverénny nezávislý štát v Európe, nemá zmysel diskutovať o členstve," dodal. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
Šéf NATO vyjadril podporu ďalším diskusiám o tejto záležitosti už pred stretnutím kontaktnej skupiny pre Ukrajinu na leteckej základni Ramstein v Nemecku.
Ukrajina dosiaľ dostala od Slovenska a Poľska sovietske stíhačky MiG-29. Od svojich západných spojencov však aj naďalej žiada moderné stíhačky, akými sú napríklad americké F-16, pripomína DPA.

Zelenskyj je pripravený osobne sa stretnúť s Putinom v Turecku
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je pripravený tento týždeň osobne sa stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Trump: Ukrajina by mala „okamžite“ súhlasiť s priamymi rokovaniami s Ruskom
Trump vyzval Ukrajinu, aby „okamžite“ súhlasila s návrhom Vladimira Putina na priame rokovania medzi oboma krajinami, ktoré by sa mali uskutočniť vo štvrtok v Istanbule.

India tvrdí, že pri útokoch na území Pakistanu zabila viac ako 100 militantov
Pri útokoch indickej armády na Pakistanom kontrolovanú časť sporného regiónu Kašmír a na území samotného Pakistanu zahynulo viac ako 100 príslušníkov militantných skupín vrátane viacerých ich vodcov.

Autobus sa zrútil z útesu, zahynulo 21 ľudí a 35 sa zranilo
Nehoda autobusu si v nedeľu na Srí Lanke vyžiadala 21 mŕtvych a 35 zranených, uviedol policajný hovorca. Autobus dostal šmyk a zrútil sa z útesu.

Slováci majú prvé tri body, Slovinsko zdolali 3:1
Slovenskí hokejisti si pripísali prvé víťazstvo na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme.