Macrona za slová o Taiwane v Číne chvália, v Európe a USA ho kritizujú
- 18:46 12.04.2023
- Peking

Výhrady zazneli z oboch strán Atlantiku, informuje TASR na základe agentúr AFP, Reuters a PAP.
Nečakané vyjadrenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o tom, že Európa by nemala nasledovať politiku USA voči Taiwanu, vyzdvihli tento týždeň v Číne ako "brilantné rozhodnutie".
Macron sa postaral o rozpaky spojencov, keď po minulotýždňovej ceste do Číny vyzval na „strategickú nezávislosť“ v otázke Taiwanu. Podľa jeho slov by Európa mala byť popri USA a Číne treťou veľmocou vo svete.
Čínske štátne médiá i používatelia sociálnych sietí venovali francúzskemu lídrovi značnú pozornosť, všíma si AFP. Peking mohol podľa nej dosiahnuť určitý úspech v snahe narušiť západnú jednotu v prípade Taiwanu, ktorý považuje za súčasť jedinej Číny.
Objavili sa však aj apely na triezvejší pohľad. Ako zdôraznil popredný politický komentátor Chu Si-ťin, bývalý šéfredaktor vládnych novín Global Times, vzhľadom na geopolitickú realitu nie je reálne myslieť si, že by sa Francúzsko pridalo na stranu Pekingu proti Washingtonu.
„Európa a Spojené štáty majú spoločné hodnoty a spája ich NATO,“ napísal Chu. „Pokiaľ sa však bude Čína k európskym krajinám správať rozumne a čestne, kým USA ich nútia stavať sa proti Číne, potom vyplávajú na povrch rozpory v ich strategických záujmoch.“
Macron v rozhovore pre denník Les Echos a portál Politico počas cesty z Číny potvrdil svoju dlhodobú víziu európskej suverenity, konkrétne nezávislosti od iných veľmocí vo vojenskej a ekonomickej oblasti. Jeho slová o Taiwane však vyvolali znepokojenie spojencov.
Denník Wall Street Journal napísal, že „neužitočné vyjadrenia“ francúzskeho lídra oslabia odstrašujúcu politiku USA a Japonska voči Číne. Súčasne povzbudia amerických politikov, ktorí chcú zredukovať angažovanosť USA v Európe. Americký prezident Joe Biden by sa preto mal Macrona spýtať, či sa snaží o opätovné zvolenie jeho predchodcu Donalda Trumpa. Samotný Trump v utorok večer obvinil Macrona, že sa podlizuje čínskemu lídrovi Si Ťin-pchingovi.
Americký republikánsky senátor Marco Rubio napísal, že ak Macron hovorí za celú Európu, potom by Spojené štáty mali zvážiť zameranie svojej zahraničnej politiky na obmedzovanie Číny a nechať Európu, aby sama riešila vojnu na Ukrajine, všíma si denník The Guardian.
Hovorca poľskej vlády uviedol, že Varšava s názorom Macrona nesúhlasí. Poľsko namiesto „strategickej nezávislosti“ hovorí o „strategickom partnerstve“ medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi, ktoré chce ďalej budovať. Zdôraznil, že obe strany majú spoločné demokratické hodnoty a na nich založené ekonomické systémy.

Trump potvrdil odchod Waltza z postu poradcu,nominoval ho za veľvyslanca pri OSN
Americký prezident v príspevku na svojej platforme Truth Social oznámil, že jeho poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz opustí svoj post a je nominovaný za nového veľvyslanca USA pri OSN.

Harrisová: Trump uskutočňuje sebeckú víziu Ameriky
Kamala Harrisová v San Franciscu vo svojom prvom rozsiahlejšom prejave od volebnej porážky vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu zo strany administratívy Donalda Trumpa.

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť
Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí
Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.