• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.7.2024Meniny má Kamila
21°Bratislava

Slovenské vynálezy budú môcť byť vybavené zrýchlene

  • 19:52 30.03.2023
  • Bratislava
Slovenské vynálezy budú môcť byť vybavené zrýchlene

Úrad priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR na začiatku apríla zavedie zrýchlené, respektíve fast trackové konanie.

Pomocou neho sa čas od podania prihlášky úžitkového vzoru po jeho zápis do registra skráti. Vynálezy budú môcť byť vybavené zrýchlene. Vo štvrtok o tom informovala hovorkyňa ÚPV Jana Záchenská.

Uviedla, že túto zmenu úrad pilotne zaviedol predminulý rok pri prihláškach patentov, kde sa ich udelenie garantuje do dvoch rokov. Na Slovensku sa podá približne 400 prihlášok úžitkových vzorov na vynálezy, často ide práve o malé a stredné podniky, domácich vynálezcov a objavy, ktoré pomáhajú zlepšovať konkurencieschopnosť podnikov aj krajiny. Prihláška úžitkového vzoru spĺňajúca všetky podmienky zaradenia do zrýchleného konania bude zverejnená do troch mesiacov od podania, a ak proti zápisu do registra nebudú podané námietky, úžitkový vzor bude zapísaný do pol roka oproti súčasným deviatim mesiacom.

O zrýchlené konanie prihlasovateľ nemusí žiadať a nič naviac platiť. Stačí splniť podmienky a vyhovujúce prihlášky sa do zrýchleného procesu zaradia, vysvetlila Záchenská.

Spresnila, že prihláška úžitkového vzoru bude vybavovaná zrýchlene, ak ju prihlasovateľ podá cez elektronický formulár ÚPV na portáli elektronických služieb. Prihláška musí mať platný kvalifikovaný elektronický podpis alebo kvalifikovanú elektronickú pečať. Prihlasovateľ má mať na ústrednom portáli verejnej správy slovensko.sk aktivovanú elektronickú schránku na doručovanie.

Prihlasovateľ uhradí správny poplatok za podanie prihlášky bankovým prevodom do troch pracovných dní od dátumu odoslania potvrdenia o podaní prihlášky obsahujúceho platobné údaje. V prípade uplatňovania si priority zo skôr podanej prihlášky je prioritný doklad predložený úradu pri podaní prihlášky, upozornila hovorkyňa.

Doplnila, že ak je prihlasovateľ zastúpený, plná moc na zastupovanie sa predloží úradu pri podaní prihlášky. Počas konania o prihláške prihlasovateľ nežiada o zmenu v údajoch registra, ako napríklad zmena zástupcu či prihlasovateľa. Tiež nevykoná úpravy v podkladoch prihlášky.

Prihláška nemôže obsahovať vecné ani formálne nedostatky, na vyjadrenie, ku ktorým alebo odstránenie, ktorých musí byť prihlasovateľ vyzvaný správou, dodala Záchenská. Uzavrela, že prihlasovateľ sa pri podaní prihlášky vzdá práva požiadať o odklad jej zverejnenia.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SaS: Zmena paušálnych výdavkov bude pre živnostníkov likvidačná

SaS: Zmena paušálnych výdavkov bude pre živnostníkov likvidačná

VČERA - 17:54Ekonomické

Opozičná SaS žiada vládu, aby nekomplikovala podnikanie živnostníkom a umožnila im pracovať bez obmedzení.

Tomáš Taraba: O čistenie a prehlbovanie Dunaja sa bude štát starať vo vlastnej réžii

Tomáš Taraba: O čistenie a prehlbovanie Dunaja sa bude štát starať vo vlastnej réžii

VČERA - 15:51Ekonomické

O čistenie a prehlbovanie koryta Dunaja sa bude starať štát vo vlastnej réžii. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).

Ruský výrobca antivírusového softvéru Kaspersky odchádza z USA

Ruský výrobca antivírusového softvéru Kaspersky odchádza z USA

9:09 16.07.2024Ekonomické

Ruský výrobca antivírusového softvéru Kaspersky sa sťahuje z amerického trhu.

Obchodný reťazec sťahuje z trhu cesnak

Obchodný reťazec sťahuje z trhu cesnak

19:29 15.07.2024Ekonomické

Zákazníci si musia skontrolovať, či nemajú tento cesnak doma.