• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 5.3.2024Meniny má Fridrich
Bratislava

Najväčšie mýty pri pestovaní paradajok: Ignorujte ich, pôjde vám to lepšie

  • 7:41 21.03.2023
  • Bratislava
Najväčšie mýty pri pestovaní paradajok: Ignorujte ich, pôjde vám to lepšie

Paradajky sú obľúbenou zeleninou, ktorú si mnohí radi vypestujú sami, či už v skleníku, voľne v záhrade, alebo na balkóne. S ich pestovaním sa však spája viacero mýtov, ktorých dodržiavanie je zbytočné až škodlivé.

Paradajky sú považované za jedny z najťažších rastlín na pestovanie. Hoci paradajky fungujú inak ako ostatná zelenina, spoznanie nasledujúcich omylov vám pomôže získať lepšiu úrodu.

Aspirínový sprej robí rastliny odolné voči škodcom

Možno ste na internete videli trik na vytvorenie aspirínového spreju, ktorý by mal zabezpečiť odolnosť paradajok voči škodcom.

Tanya Klien z Anta Plumbing pre portál Express povedala, že tento mýtus má korene vo vyhláseniach o aspiríne s obsahom kyseliny salicylovej. Martha McBurney, záhradníčka na Rhode Island University, sa pokúsila použiť sprej s kyselinou salicylovou (nie aspirínový sprej) na paradajky a tvrdila, že má skvelé výsledky.

Je však dôležité vedieť, že aspirín síce obsahuje túto chemikáliu, no okrem nej aj ďalšie iné, ktoré sú pre paradajky toxické.

Vaječné škrupiny na boj proti hnilobe

Vložením vaječných škrupín do zeminy pri výsadbe paradajok by malo zabrániť hnilobe kvetov. Tento mýtus sa šíri dlhodobo. Hnilobu kvetín totiž spôsobuje nedostatok vápnika a vaječné škrupiny obsahujú vápnik.

Vápnik, ktorý paradajky potrebujú je už v pôde, takže pridávanie vaječných škrupín je len prácou navyše.

Nadmerné množstvo vody pre šťavnaté plody

Nasledovanie tohto mýtu vás môže stáť celú úrodu. Príliš veľa vody môže viesť k chorobám a spôsobiť hnilobu koreňov. Áno, mali by ste polievať dôsledne, no v pravidelnom intervale približne každé štyri dni v závislosti od toho, kde ich máte umiestnené.

Pre dobré ovocie musíte orezávať rastliny

Napriek mnohým argumentom, že prerezávanie je nevyhnutnosťou pre pestovanie najlepších možných paradajok, Tanya tvrdí, že to nie je nevyhnutné. V skutočnosti orezanie rastliny paradajky bude mať za následok menej plodov. Prerezávanie prinesie väčšie ovocie v menšom množstve, zatiaľ čo nedostatok prerezávania prinesie viac, ale menších paradajok. Nestrihajte, ak chcete veľa paradajok.

Paradajka musí ostať na rastline, kým nie je zrelá

Ak máte v oblasti veľa škodcov, iste vás poteší, že ide o ďalší mýtus. Ľudia myslia, že len úplne zrelé paradajky majú najlepšiu chuť. Pravdou je, že chuť paradajky je nastavená, keď je paradajka asi z polovice zelená a z polovice zafarbená. Vtedy ich môžete natrhať a nechať dozrieť za oknom, čím sa vyhnete útoku škodcov.

Epsomská soľ je dobrým hnojivom

Epsomská soľ je v podstate síran horečnatý. Takže zatiaľ čo rastliny vyžadujú horčík pre zdravý rast, vyžaduje aj toľko ďalších dôležitých živín, ktoré epsomská soľ neposkytuje.

Tento mýtus vyplynul zo skutočnosti, že rastliny paradajok potrebujú horčík, aby dobre rástli, a epsomská soľ je síran horečnatý.

Soľ však neposkytuje dostatok iných živín, ako je dusík, draslík a fosfor, ktoré sú potrebné na pestovanie dobrých rastlín paradajok, a mohli by im len uškodiť.

Zdroj: Info.sk, MB, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Skryté signály hrozby na palube lietadla: Takto si ich všimnete

Skryté signály hrozby na palube lietadla: Takto si ich všimnete

VČERA - 20:42Zaujímavosti

Väčšina ľudí prechováva rešpekt voči lietaniu v lietadle. Kedy je však čas na oprávnené obavy? Tieto znaky vám to prezradia.

Zákazníci Temu, pozor: Takto vás podvodníci môžu obrať o peniaze

Zákazníci Temu, pozor: Takto vás podvodníci môžu obrať o peniaze

VČERA - 20:11Zaujímavosti

Podvodníci sa vydávajú za známe internetové trhovisko, aby od obetí vylákali ich údaje.

Ako vyčistiť koberec bez tepovania? Takto vám pomôže obyčajný hrniec

Ako vyčistiť koberec bez tepovania? Takto vám pomôže obyčajný hrniec

VČERA - 8:17Zaujímavosti

S čistením kobercov si poradíte aj bez profesionálneho náradia. Takto vyčistíte koberec pomocou kuchynského riadu už za 15 minút.

Ako účinne odplašiť kuny z dvora

Ako účinne odplašiť kuny z dvora

20:04 03.03.2024Zaujímavosti

Prefíkaný a drobný tvor dokáže okolo domu narobiť poriadnu škodu. Ako sa ho dokážete zbaviť?

Ako využiť kompost v záhrade, na balkóne či v kvetináčoch: Nezabudnite na test klíčivosti

Ako využiť kompost v záhrade, na balkóne či v kvetináčoch: Nezabudnite na test klíčivosti

7:32 03.03.2024Zaujímavosti

Kompost má nielen v záhrade, ale aj v kvetináčoch nezameniteľné miesto a navyše vašim rastlinám a drevinám prospieva. Musíte ho ale vedieť správne využiť.