• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.4.2024Meniny má Aleš
16°Bratislava

Ako sa zbaviť machu na trávniku? Takto získate zelenší trávnik

  • 15:16 18.03.2023
  • Bratislava
Ako sa zbaviť machu na trávniku? Takto získate zelenší trávnik

Mach sa nachádza všade okolo vonkajších plôch, od striech až po praskliny na chodníku, ale najčastejšie na trávnikoch. Našťastie existujú šikovné metódy, ako sa s tým vysporiadať.

Mach v trávnikoch môže vytvárať husté rohože, ktoré súperia s trávou o vodu, živiny a spôsobujú, že trávnik je nerovný a hubovitý na chôdzu.

Mach spôsobuje kombinácia vlhkosti v trávniku a slabej trávy. Aby sa šíril, potrebuje vlhkosť, takže s machom bojujú tí záhradkári, ktorých trávnik je v zatienenej oblasti alebo počas jarného a jesenného obdobia.

Ako sa zbaviť machu na trávniku prirodzenou cestou

Najbežnejším spôsobom, ako sa machu zbaviť prirodzene, je použitie saponátu na riad. Najlepší čas na zabíjanie machu je, keď aktívne rastie, teda koncom jari až začiatkom leta alebo koncom leta až začiatkom jesene.

Použitie saponátu na riad

Ak máte na trávniku malý kúsok machu, môžete zmiešať 4 litre vody a 30 ml saponátu na riad. Vlejte to do rozprašovacej fľaše a nastriekajte zmes na škvrny machu. Pri väčších trávnikoch použite viac zmesi.

Zmes nastriekajte na kúsky machu a dôkladne ich namočte. Do 24 hodín mach vyschne, zhnedne a odumrie. Odumretý mach pohrabte a znova nasejte do oblasti trávnik.

Hrabanie a odhrabávanie

Ak máte čo dočinenia s obmedzeným problémom s machom, môžete ho skúsiť jednoducho vyhrabať. Všetok zhromaždený mach vyhoďte.

Ako sa zbaviť machu pomocou chemikálií

Dve najbežnejšie zložky chemikálií na ničenie machov sú síran železitý a glyfosát. Síran železitý začne mach poškodzovať v priebehu niekoľkých hodín a účinne ho zabije do dvoch dní. Táto zložka sa bežne nachádza v hnojivách a nepoškodí trávu vášho trávnika.

Glyfosát je na druhej strane neselektívny a zabije mach aj trávu, s ktorou príde do kontaktu.

Ako predchádzať tvorbe machu

Ak chcete zabrániť tomu, aby sa mach usadil, urobte trávnik menej pohostinný voči burine. Najlepším spôsobom, ako to urobiť, je vyriešiť problémy, ktoré mohli viesť k vzniku machu.

Nadmerný tieň

Presné množstvo slnka, ktoré váš trávnik potrebuje, bude závisieť od vášho regiónu a typu trávy. V priemere väčšina trávnikov potrebuje asi 4-6 hodín slnečného svetla denne. Ak konáre vrhajú tieň na veľkú plochu vášho trávnika, ostrihajte ich. Môžete tiež prejsť na pestovanie trávy, ktorá lepšie znáša tieň, napríklad kostrava vysoká.

Nízke pH pôdy

Pošlite vzorku pôdy na rozbor. Môžu otestovať pôdu, aby zistili, či má správne živiny a či je dostatočne zásaditá. Vo všeobecnosti by hodnota pH trávnika mala byť medzi 6,0 a 7,0. Aby bol trávnik menej kyslý, môžete použiť vápno. Úpravy pôdy a pravidelné hnojenie sú kľúčom k zdravému trávniku.

Slabá drenáž pôdy

Ak pôda zadržiava príliš veľa vlhkosti, nemôže dobre odtekať. Problémy s drenážou sú rajom pre mach. Nebojte sa. Pôdu môžete upraviť, aby ste uľahčili prechod vlhkosti.

Zdroj: Info.sk, MB, express.co.uk, thisoldhouse.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jednoduchý trik, ako dosiahnuť chrumkavú kožu na kuracine: Kľúčová je jedna prísada

Jednoduchý trik, ako dosiahnuť chrumkavú kožu na kuracine: Kľúčová je jedna prísada

DNES - 7:02Zaujímavosti

Jedna surovina, ktorú máte bežne poruke, pomôže dodať kurčaťu dokonale chrumkavú kožku.

Toto musíte pred smrťou urobiť so svojimi dátami

Toto musíte pred smrťou urobiť so svojimi dátami

VČERA - 20:41Zaujímavosti

Možno o tom neviete, ale je dôležité, aby v prípade vašej smrti boli vaše dáta stále chránené a prístup k nim mali len tí, ktorí ho potrebujú.

Najlacnejšie pivo v Európe: V ktorých krajinách sa oplatí vychutnávať zlatý mok?

Najlacnejšie pivo v Európe: V ktorých krajinách sa oplatí vychutnávať zlatý mok?

VČERA - 20:03Zaujímavosti

Pivná turistika v Európe prekvitá. Viete, ktoré krajiny sa môžu popýšiť najlacnejším pivom?

Najčastejšie chyby pri parkovaní, pri ktorých si ničíme autá

Najčastejšie chyby pri parkovaní, pri ktorých si ničíme autá

VČERA - 19:15Zaujímavosti

Veľkosť áut sa neustále zväčšuje, no parkovacie miesta zostávajú rovnaké. Ako sa vyhnúť chybám pri parkovaní, ktoré nám kazia vozidlo?

Video: Zemetrasenie zasiahlo pôrodnicu, takto zareagovali sestry pri novorodencoch

Video: Zemetrasenie zasiahlo pôrodnicu, takto zareagovali sestry pri novorodencoch

21:11 11.04.2024Zaujímavosti

Zdravotné sestry zachraňovali novorodencov počas zemetrasenia.