Bratislava

Husárová z mečbalu prehrala vo finále debla v Kuala Lumpure

• 19:32 03.03.2013
  • KUALA LUMPUR

Slovenská tenistka Janette Husárová a Číňanka Šuaj Čang nasadené ako prvé prehrali v nedeľňajšom finále štvorhry na turnaji WTA v malajzijskom Kuala Lumpure s japonsko-taiwanskou dvojicou Šuko Aojamová, Čchang Kchaj-čchen, dvojkami "pavúka", za 134 minút veľmi tesne 6:7 (4), 7:6 (4), 14:12 (zápasový tajbrejk).

Nevyužili jeden mečbal na príjme.

Aojamová a Čchang Kchaj-čchen získali 280 bodov do príslušného rebríčka a spoločný šek na 11 500 dolárov. Zdolané finalistky si odniesli 200 bodov a 6000 USD.

Slovensko-čínsky pár nevstúpil do zápasu najlepšie, keď prehrával 0:2. Následne však dokázal zmazať manko a vyrovnal na 2:2. O chvíľu už bolo 4:2 v prospech Aojamovej a Čchang Kchaj-čchen.

Husárová so Šuaj Čang sa otriasli a sériou troch získaných gemov otočili na 5:4. Na príjme v desiatej hre mali dve setbaly (druhý za stavu "no ad", teda okamžite rozhodujúcej loptičke pri zhode). Japonsko-taiwanská dvojica zvládla situáciu, nezužitkovala však dva vlastné setbaly na 7:5. V tajbrejku navodili Husárová a jej ázijská partnerka rozhodnutie prostredníctvom obratu z 0:2 na 6:2.

V druhom sete sa dostali Slovenka s Číňankou do vedenia 3:0 aj 4:1, súperky však dokázali vyrovnať na 4:4 (aj cez vymazanie dvoch hrozieb stavu 2:5). Navyše, ako podávajúce v dvanástej hre eliminovali mečbal. V ďalšom tajbrejku odskočili Aojamová s Čchang Kchaj-čchen z 2:2 na 5:2 a už si vynútili pokračovanie. V tzv. supertajbrejku viedli Husárová a Šuaj Čang 2:0 i 5:4, čoskoro však mali manko 5:7 a odvtedy už zostali pozadu. Poradili si so štyrmi mečbalmi, pri piatom kapitulovali.

Výsledok:
Šuko Aojamová, Čchang Kchaj-čchen (Jap./Taiw.-2) - Janette Husárová, Šuaj Čang (SR/Čína-1) 6:7 (4), 7:6 (4), 14:12 (zápasový tajbrejk) za 134 minút

"Som veru dosť sklamaná... Celý zápas bol ako na hojdačke. Úplne zapadol do priebehu turnaja, lebo v prvom stretnutí sme sa dostávali zo stavu 1:6 v supertajbrejku, v druhom sme dokonca odvrátili mečbal a v treťom to tiež bolo až cez zápasový tajbrejk. Dnes sme v prvej časti dosiahli obrat z 2:4 na 5:4 a až k setbalom, potom ich mali aj súperky, napokon sme však išli do vedenia. Škoda nevyužitého stavu 4:1 a neskôr 4:2 a dve lopty na 5:2 v druhom sete. Vtedy sme súperky pustili nazad. Pri tom našom mečbale na príjme za stavu 6:5 v druhom sete sme sa dostali do výmeny, normálne sa hralo, ale ony trafili čiaru. Supertajbrejk je lotéria, v tom dnešnom sme od jeho polovice stále boli pozadu, ani sme sa nedostali k mečbalu, napokon sme neodolali piatemu," povedala pre agentúru SITA Janette Husárová.

"Hralo sa veľmi ťažko. Najprv tu tri dni pršalo, teraz sa však teploty vyšplhali na 33-34 stupňov v tieni. Boli to teda náročné zápasy," dodala Slovenka, ktorá sa najneskôr v pondelok presunie cez Los Angeles na turnaj do kalifornského Indian Wells, kde bude hrať s Taiwančankou Čchan Chao-čching. V rámci tejto "cesty okolo sveta" ju ešte čaká vystúpenie v Miami a Charlestone.

Tridsaťosemročná Bratislavčanka Husárová má stále na konte 25 deblových trofejí z hlavného profesionálneho okruhu. Zatiaľ naposledy sa radovala vlani 5. mája na antuke v Budapešti po boku krajanky Magdalény Rybárikovej.

Husárová je majsterka sveta vo štvorhre zo sezóny 2002 (s Ruskou Jelenou Dementievovou) a niekdajšia trojka príslušného renkingu, momentálne jej patrí 50. pozícia.