• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Utorok, 6.6.2023Meniny má Norbert
16°Bratislava

6 problémov v ústach, ktoré poukazujú na zdravotné ťažkosti v inej časti tela

 • 20:19 07.03.2023
 • Londýn
6 problémov v ústach, ktoré poukazujú na zdravotné ťažkosti v inej časti tela

Od cukrovky cez osteoporózu až po rakovinu – všetky tieto ochorenia sa môžu prejaviť aj v ústach. Ktoré príznaky si treba všímať?

Ústna hygiena je pre každého z nás dôležitá pre udržiavanie zdravia zubov a ďasien a kvôli príťažlivému úsmevu. Ťažkosti a komplikácie s ústnou dutinou však neraz vznikajú nielen ako následok jej zanedbania, ale poukazujú na poškodenie iných častí tela.

„Domáce čistenie zubov a medzizubných priestorov spolu s pravidelnou analýzou zdravia ústnej dutiny pomáha udržiavať zdravie celého tela,“ podotýka pre britský portál Express zubár Rizwan Mahmood z kliniky Rüh Dental v Londýne.

„Je takisto potrebné všímať si všetky zmeny a bolesť v ústach,“ pokračuje dentista. „Ak spozorujete čokoľvek nezvyčajné, čím skôr navštívte zubára alebo poskytovateľa zdravotnej starostlivosti,“ radí Mahmood, ktorý zároveň popisuje šesť najčastejších orálnych problémov súvisiacich s ťažkosťami v ďalších častiach tela.

 • Krvácajúce alebo opuchnuté ďasná

Najčastejšie ide o príznak chorých ďasien. Podľa Mahmooda ku krvácaniu ďasien často dochádza aj pri cukrovke, ktorá oslabuje celý imunitný systém.

„Cukrovkári sú náchylnejší na ochorenie ďasien zvané periodontitída. Ide o zápal ďasien a kostného tkaniva okolo zuba. Ochorenie tiež spôsobuje pach z úst či dokonca vypadávanie zubov,“ tvrdí zubný lekár.

Pri cukrovke takisto dochádza k obmedzeniu tvorby slín, čo má za následok tvorbu aftov a hnitie zubov, prípadne vznik kvasinkových infekcií.

Ľudia s ochoreniami ďasien sú okrem toho dvakrát až trikrát náchylnejší na infarkt, porážku či ochorenia srdca.

 • Bolesť a iné ťažkosti so sánkou

Tento príznak v ojedinelých prípadoch poukazuje na infarkt. „K bolesti sánky pri infarkte dochádza preto, lebo nervy, ktoré identifikujú ťažkosti so srdcom vyúsťujú do rovnakej oblasti miechy a putujú rovnakými nervovými dráhami,“ vysvetľuje Mahmood.

 • Vypadávanie zubov

Kývanie a vypadávanie zubov väčšinou poukazuje na pokročilé ochorenie ďasien. Takisto môže ísť o príznak osteoporózy, pri ktorej dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí.

„Viaceré štúdie spájajú osteoporózu s rednutím kostného tkaniva sánky, ku ktorému sú pripevnené zuby,“ tvrdí Mahmood. „Ak máte náhly problém s vypadávaním zubov, treba to prešetriť,“ radí.

 • Zmeny skloviny

„Obrúsený a priesvitný vzhľad zubov je často indikátorom poruchy príjmu potravy, ako je bulímia alebo reflux žalúdočnej kyseliny,“ tvrdí zubný lekár, podľa ktorého takéto poškodenie zubov spôsobuje žalúdočná kyselina prenikajúca do ústnej dutiny.

Nadmerné vracanie v prípade bulímie vedie k opotrebovávaniu skloviny, ako aj k vysychaniu úst, praskaniu pier, scitliveniu zubov a opuchu slinných žliaz.

 • Zápach z úst

Zápach z úst najčastejšie svedčí o zanedbanej ústnej hygiene, no v nejednom prípade vypovedá aj o zápale dutín, cukrovke, chronickom zápalovom ochorení pľúc, či dokonca o ochorení obličiek.

 • Opuchy a hrčky v ústach

K opuchu v ústnej dutine dochádza napríklad vplyvom hubovej infekcie, ale aj rakoviny, ktorá sa zozačiatku prejavuje ako malé biele alebo červené bodky alebo pľuzgiere. Tento typ onkologického ochorenia najčastejšie postihuje fajčiarov a pravidelných konzumentov alkoholu.

„K príznakom rakoviny ústnej dutiny patria pľuzgiere, ktoré sa nehoja, tvrdé hrčky, drsné povrchy, odfarbené tkanivá, otupenie zubov a zmena ich usporiadania,“ podotýka Mahmood. Hrčky a nepravidelnosti si pacienti všímajú vnútri ústnej dutiny, na líci, ale aj v krku. Rakovinu často ako prvý identifikuje zubár, preto netreba podceňovať pravidelné prehliadky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

VČERA - 18:48Zdravie

Vďaka týmto tipom dokážete zmierniť príznaky endometriózy, ako sú bolesti a kŕče, ktoré vám znepríjemňujú každodenný život.

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

20:01 04.06.2023Zdravie

​O bielom šume počul už zrejme takmer každý. Ale hovorí vám niečo hnedý šum?

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

19:08 04.06.2023Zdravie

Vďaka týmto potravinám vám budú vlasy rásť rýchlejšie a zlepší sa aj ich kvalita.

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

18:00 04.06.2023Zdravie

Ak spozorujete tieto príznaky, neváhajte a navštívte svojho praktického lekára.