Video: Svet pohrebníctva dobíja akvamácia. Sľubuje menej emisií a tradičné výsledky
- 20:25 02.03.2023
- Washington

Tradičné pochovávanie celého tela do hrobu a kremácia zďaleka nie sú jediné možnosti, ako sa postarať o nebohého. Pohrebníci najnovšie prekvapili s pochovávaním pomocou vody.
V posledných rokoch prenikli na trh viaceré nekonvenčné spôsoby pochovávania, ktoré okrem ekologickejšieho prístupu sľubujú aj bližší kontakt s pozostatkami zosnulého. Ide napríklad o rozkladateľné urny, ktoré sa s popolom vložia do zeme a neskôr z nich vyrastie strom, alebo rôzne prívesky či dokonca tetovania s obsahom popola po nebožtíkovi.
Pohrebníci najnovšie zaujali s konceptom takzvanej akvamácie, ktorá odstraňuje pozostatky nebohého na princípe alkalickej hydrolýzy. Ide tak o ekologickejšiu alternatívu kremácie, pri ktorej sa kremačná pec zahrieva až na 1000 až 3000 stupňov Celzia.
Pri akvamácii sa telo vkladá do natlakovanej kapsule s ohrievanou zmesou vody a hydroxidu draselného, ktorá ho postupne rozkladá, až z neho zostane len kostra. Roztok sa zohrieva približne na teplotu 160 stupňov Celzia.
Keďže sa teplo aplikuje na kvapalinu pod vysokým tlakom, nemôže dôjsť k jej varu. Stúpajúci tlak však efektívne rozkladá organickú zložku, ktorou je v tomto prípade telo človeka alebo zvieraťa, z ktorej po niekoľkých hodinách ostávajú len kostrové pozostatky.
Po akvamácii sa kosti vyberú z kapsule a vysušia vo vysokej peci, kde sa zredukujú na biely popol. Ten je následne možné odovzdať pozostalým. Ani tekuté pozostatky nevyjdú nazmar – vďaka vysokému obsahu solí a aminokyselín sa totiž následne môžu využiť ako poľnohospodárske hnojivo. Po neutralizácii sa prípadne môžu vypustiť do kanalizácie.
Akvamácia domácich miláčikov je dostupná prakticky v celých Spojených štátoch a Kanade, pre ľudí sa ponúkajú možnosti len v niektorých štátoch a provinciách. Službu poskytuje americká spoločnosť Bio-Response Solutions, podľa ktorej sa počas nej minie o „90 percent menej energie“ ako pri spaľovaní, a navyše sa neprodukujú žiadne škodlivé skleníkové plyny.
Akvamáciu ako spôsob naloženia s telesnými pozostatkami po pohrebe si zvolila už aj jedna zo známych tvárí. Ide o juhoafrického arcibiskupa Desmonda Tutu, známeho bojovníka proti apartheidu oceneného Nobelovou cenou za mier.

Huliak prišiel na finále slovenskej hokejovej extraligy. Takto reagovali ľudia v Steel Aréne
Minister Huliak sa v Košiciach nedočkal pozitívneho prijatia.

List napísaný na palube Titanicu vydražili za 300.000 libier
Za 300.000 libier sa na aukcii predal list, ktorý na palube Titanicu napísal jeden z najznámejších preživších niekoľko dní pred potopením lode.

Slováci namiesto šetrenia prišli o peniaze. Pozor na tento masívny podvod
Používatelia smartfónov si v snahe ušetriť peniaze nainštalovali škodlivé aplikácie.

Hlasujúci za Oscarov si musia pred odovzdaním hlasov pozrieť všetky filmy
Členovia poroty, ktorá rozhoduje o filmových cenách Oscar, budú musieť preukázať pred hlasovaním vo finálovom kole, že si pozreli všetky filmy v jednotlivých kategóriách.

Ako zabrániť vysychaniu trávnika? Pozor na túto chybu
Ku koseniu trávnika treba pristupovať opatrne zvlášť počas leta.