• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.6.2023Meniny má Norbert
16°Bratislava

Dávajte si pozor na hlavu. Zranenie môže viesť k rakovine mozgu, tvrdia vedci

  • 18:07 28.02.2023
  • Londýn
Dávajte si pozor na hlavu. Zranenie môže viesť k rakovine mozgu, tvrdia vedci

Ľudia, ktorí utrpeli zranenie hlavy, môžu byť vystavení vyššiemu riziku rakoviny mozgu, tvrdí nová štúdia.

Nová štúdia uvádza, že viaceré nárazy na hlavu môžu zvýšiť neskoršie riziko rakoviny mozgu. Výskumníci z University College London Cancer Institute zistili, že trauma hlavy môže pacientov vystaviť štyrikrát väčšiemu riziku gliómu, zriedkavého, ale agresívneho typu mozgového nádoru.

Podľa nemocnice Johns Hopkins tvoria gliómy asi 33 % mozgových nádorov. Existujú rôzne druhy gliómov, ktoré sa často vyskytujú u dospelých. Pri astrocytoch, zrelom type mozgových buniek, sa predpokladalo, že zrejme nebudú produkovať nádory. Vedci z UCL však skúmali, či zranenia hlavy môžu podnietiť bunky k mutácii.

Vo vyhlásení profesorka Simona Parrinello, ktorá viedla výskum, uviedla, že výskum naznačuje, že trauma mozgu môže prispieť k zvýšenému riziku vzniku rakoviny mozgu v neskorších rokoch života. Výsledky štúdie sa zhodujú s predpoveďou American Cancer Society, že v roku 2023 bude hlásených 24 810 malígnych alebo rakovinových nádorov mozgu alebo miechy.

Tím UCL použil na určenie možných ľudských výsledkov v štúdii publikovanej v Current Biology dospelé myši. Injekciou hlodavcom s poranením mozgu aplikovali látku, ktorá označila astrocyty červenou farbou. Injekcia navyše zastavila gén p53, ktorý je zodpovedný za potlačenie rakoviny. Výskumníci tiež deaktivovali gén p53 u myší bez poranenia hlavy a zároveň nechali gén nedotknutý pre kontrolnú skupinu.

Astrocyty sa objavujú s viacerými vetvami, ktoré sa tiahnu smerom von. Výskumníci zistili, že „bez p53 a až po zranení“ tieto mozgové bunky stiahli svoje vetvy a stali sa zaoblenejšími.

„Neboli celkom ako kmeňové bunky, ale niečo sa zmenilo," povedala Parrinello. Nechali teda myši starnúť a potom sa znova pozreli na bunky. Zistili, že sa úplne vrátili do stavu podobného kmeňu s markermi skorých gliómových buniek, ktoré sa mohli deliť. Ich zistenia naznačujú, že génová mutácia sa môže vyskytnúť pri zápale mozgu v dôsledku poranenia, ktorý sa časom zvyšuje v dôsledku procesu starnutia, informuje portál New York Post.

V snahe podporiť svoju hypotézu na ľudskej úrovni spolupracovali s Inštitútom zdravotníckej informatiky UCL na vyhľadaní záznamov o viac ako 20 000 pacientoch, ktorí utrpeli zranenia hlavy. Pozreli sa na mieru rakoviny medzi tými, ktorí mali traumu hlavy, a tými, ktorí ju nemali, a zistili, že tí, ktorí mali poranenia hlavy, mali takmer štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny mozgu.

Výskumníci tiež zistili, že v mladších mozgoch so zranením bol zápal stále relatívne nízky, napriek akémukoľvek zraneniu. Zdá sa však, že starnutie časom zhoršuje zápal, najmä v mieste poranenia, ako bolo pozorované na myšiach počas štúdie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MB, nypost.com, cancer.org, newswise.com, hopkinsmedicine.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

VČERA - 18:48Zdravie

Vďaka týmto tipom dokážete zmierniť príznaky endometriózy, ako sú bolesti a kŕče, ktoré vám znepríjemňujú každodenný život.

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

20:01 04.06.2023Zdravie

​O bielom šume počul už zrejme takmer každý. Ale hovorí vám niečo hnedý šum?

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

19:08 04.06.2023Zdravie

Vďaka týmto potravinám vám budú vlasy rásť rýchlejšie a zlepší sa aj ich kvalita.

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

18:00 04.06.2023Zdravie

Ak spozorujete tieto príznaky, neváhajte a navštívte svojho praktického lekára.