Hady nemajú vonkajšie uši, no počujú lepšie, ako by ste si mysleli
- 21:36 18.02.2023
- Austrália

Keďže hady nemajú vonkajšie uši, ľudia si zvyčajne myslia, že sú hluché a cítia vibrácie len cez zem. No nie je to tak.
„Hady sú veľmi zraniteľné, plaché stvorenia, ktoré sa väčšinu času skrývajú, a stále sa o nich máme toľko čo učiť,“ hovorí toxikologička Christina Zdenek z University of Queensland v Austrálii.
Samozrejme, vedci už dlho vedia, že hady nie sú hluché, no predpokladalo sa že v porovnaní s inými zmyslami, ako je chuť a zrak, je ich sluch pomerne slabý. Napríklad mláďatá borovicových hadov reagujú viac na vizuálne podnety ako na tie sluchové, čo naznačovalo, že sluch jednoducho nie je na rovnakej úrovni s ostatnými zmyslami, informuje portál Science Alert.
Vedci však zisťujú, že aj sluch je pre prežitie mnohých hadov veľmi dôležitý. Pomáha im napríklad pri odhalení blížiacich sa predátorov.
Zdenek spolu s kolegami testovala zvuky medzi 0 a 450 Hz. Pre štúdiu vybrali 19 rôznych druhov hadov vrátane tých, ktoré sa plazia po zemi, hojdajú sa v stromoch alebo kĺžu vo vode. Púšťali im jeden zvuk, ktorý vytváral vibrácie a šíril ich zemou, zatiaľ čo zvyšné dva sa prenášali len vzduchom.
Takýmto spôsobom dokázali otestovať oba typy sluchu, a to hmatový sluch cez šupiny na bruchu hadov aj vzdušný sluch cez ich vnútorné ucho.
Každá skupina hadov reagovala na zvuk prenášaný vzduchom inak, no tie z rovnakého rodu reagovali podobne. To znamená, že odpoveďou na otázku sily hadieho sluchu je dedičnosť. „Len pytón woma mal tendenciu pohybovať sa smerom k zvuku, zatiaľ čo taipan, hnedé hady a najmä zmije sa od neho skôr vzdialili," poznamenáva Zdenek.
Nočný pytón woma s dĺžkou 2,7 metra bol najväčším hadom, ktorý bol súčasťou výskumu publikovaného v PLOS ONE. Jeho nižšia opatrnosť dáva zmysel, keďže má menší počet prirodzených predátorov.
Menšie hady, napriek tomu, že sú jedny z najjedovatejších na svete, by sa stali cieľom denných predátorov, ako sú dravce, varany a divoké mačky. Taipany sa možno musia obávajú dravcov a svoju korisť tiež aktívne prenasledujú, takže ich zmysly sa zdajú byť oveľa citlivejšie.
Toto všetko znamená, že reakcia na zvuky prenášané vzduchom by mohla byť potenciálne vyhýbavé správanie, vysvetľujú vedci. „Naša štúdia ukazuje, že zvuk môže byť dôležitou súčasťou ich zmyslového repertoáru," uzatvára Zdenek.

Google po rokoch mení logo. Všimnete si zmenu?
Spoločnosť Google po desiatich rokoch prvýkrát pristúpila k zmene loga. Všimnete si ju?

Tento rodičovský zlozvyk ničí mozog detí a zvyšuje riziko depresie
Nová štúdia poukazuje na rizikové správanie rodičov, ktoré ohrozuje vývoj ich detí.

Britka vysúdila za prirovnanie k Darthovi Vaderovi odškodné viac než 34.000 eur
Britská pracovníčka Národnej zdravotnej služby (NHS) získala odškodné viac než 34.000 eur za to, že ju kolegovia v práci prirovnali k zloduchovi Darthovi Vaderovi z filmovej ságy Star Wars.

Tieto základné potraviny o pár rokov zmiznú z obchodov. Čo budeme namiesto nich jesť?
V najbližších desaťročiach nám hrozí, že bežná zelenina a ovocie už nebudú dostupné.

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.