• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.6.2023Meniny má Norbert
16°Bratislava

Akou vodou polievate kvety? Pozor, aby ste ich neotrávili

  • 19:26 29.01.2023
  • Bratislava
Akou vodou polievate kvety? Pozor, aby ste ich neotrávili

Bez vody by izbové rastliny neboli schopné rásť. Avšak je dôležité aj to, akou vodou ich polievate. Môžete ich aj otráviť.

Niektoré druhy vôd môžu podľa odborníka na domácu úpravu vody spôsobiť izbovým rastlinám problémy. Môžu byť totiž citlivé na pridané minerály, ktoré upravovaná voda z vodovodu často obsahuje. Gene Fitzgerald, odborník na domácu úpravu vody z BOS, varuje že nesprávnym druhom vody, môžete svoje črepníkové rastliny zabiť.

Pre portál Express povedal: „Zatiaľ čo na väčšine miest môže byť voda z vodovodu vhodná na zalievanie rastlín, ak máte tvrdú vodu, môže to viesť k ťažkostiam."

Tvrdá voda

Problémom tvrdej vody je vysoký obsah vápnika a horčíka. Práve tie môžu rastlinám narobiť nepríjemnosti. Keď rastliny zaťažujú usadeniny horčíka a vápnika, bráni im to v nasávaní iných živín. Takáto voda nerobí dobre ani domácim zvieratám.

Zmäkčená voda

Na vyriešenie tvrdej vody mnohí používajú zmäkčovače. Tie sa síce vysporiadajú s tvrdou vodou, no vytvoria zase iné problémy. Zmäkčená voda obsahuje prebytočnú soľ, ktorá rastlinám vôbec nepomáha. Môžu upadať až odumrieť. Ide o sodík, ktorý zmäkčená voda obsahuje. Keď sa nahromadí v pôde, spôsobuje rastlinám nepríjemnosti.

Príliš veľa chlóru

Voda, ktorá tečie z vodovodného kohútika, je u nás ošetrená dezinfekčným prostriedkom, aby bola bezpečná a spĺňala normy na pitnú vodu. Avšak práve chlór, ktorý zabíja užitočné baktérie a pomocné pôdne mikroorganizmy, nerobí izbovým rastlinám dobre.

Netreba však panikáriť, vo väčšine prípadov je voda z vodovodu v poriadku. Môžete si ju však nechať otestovať a ubezpečiť sa o jej vhodnosti.

Aké máte možnosti pri polievaní?

Destilovaná voda

Destilovaná voda rastlinám neublíži, no rastliny nebudú rásť tak rýchlo. Vaše rastliny udrží nažive, no nepridá im žiadne živiny navyše, keďže žiadne nemá. Preto niektorí pridávajú do destilovanej vody epsomskú soľ. Neexistuje však dôkaz, že to pomôže aj vašim rastlinám. Naopak príliš veľké množstvo soli by im mohlo ublížiť.

Dažďová voda

Dažďová voda je ideálne riešenie na polievanie izbových rastlín, no ak žijete v meste s vysokou hustotou obyvateľstva, prípadne blízko priemyselnej časti, dažďová voda nebude vhodná. Budú v nej nečistoty a tiež môže dôjsť k zníženiu úrovne pH.

Zber dažďovej vody nie je úplne jednoduchý, no oplatí sa. Najlepšie, ak budete zbierať vodu do nádoby na otvorenej časti dvora, nie z odkvapu.

Odstatá voda

Najjednoduchšie riešenie, ktoré vás v podstate nebude nič stáť, je nechať kohútikovú vodu odstáť. Naberte si ju do nádoby, nechajte do rána odstáť a môžete smelo polievať.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MB, express.co.uk, mylittlejungle.com, thewaterway.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Barber takmer prišiel o prsty. Toto sa deje po dlhodobom používaní strojčeka

Video: Barber takmer prišiel o prsty. Toto sa deje po dlhodobom používaní strojčeka

VČERA - 22:31Zaujímavosti

Používanie strojčeka na vlasy so sebou prináša negatívne účinky, s ktorými sa musí popasovať nejeden barber.

Video: Pri prerábke podkrovia sa našli škridly so zvláštnymi odtlačkami

Video: Pri prerábke podkrovia sa našli škridly so zvláštnymi odtlačkami

VČERA - 21:40Zaujímavosti

Škridly z 19. storočia zdobili netradičné ornamenty. Toto sa našlo pri prestavbe podkrovia.

Video: Medveď pozoroval cyklistu v lese, toto ho zaujalo

Video: Medveď pozoroval cyklistu v lese, toto ho zaujalo

VČERA - 21:02Zaujímavosti

Cyklista mal zvláštneho diváka.

Video: Inštalatérov privolali kvôli zatečenej kúpeľni. Toto odhalili za stenou

Video: Inštalatérov privolali kvôli zatečenej kúpeľni. Toto odhalili za stenou

VČERA - 19:47Zaujímavosti

Keď urobili dieru do steny pri toalete, ostali v šoku.