• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
13°Bratislava

Video: Zabudnite na bleskozvod, vedci dokázali odkloniť blesky pomocou laserov

  • 21:00 21.01.2023
  • Bratislava
Video: Zabudnite na bleskozvod, vedci dokázali odkloniť blesky pomocou laserov

Vedci použili lasery na odklonenie bleskov na oblohe.

Lasery môžu fungovať ako virtuálne bleskozvody, ktoré presmerujú blesky.

Franklinov bleskozvod bol významným vedeckým pokrokom svojej doby, ktorý zabránil miliónom požiarov a zásahov elektrickým prúdom a demonštroval schopnosť ľudstva ovládať sily, ktorých sme sa dlho obávali, že patria bohom. Napriek tomu je to už 270 rokov a zostáva základom našej ochrany pred bleskom. Možno nastal čas na modernizáciu, píše portál IFLScience.

To navrhuje aj Dr. Aurélien Houard z ENSTA Paris a jeho spolupracovníci v novom článku, ktorý demonštruje, že laserové impulzy môžu zmeniť smer úderu blesku. Článok bol publikovaný v Nature Photonics.

Tím vedcov predtým preukázal, že schopnosť laserov ionizovať vzduch v laboratóriách môže spôsobiť, že iskry s napätím 2 milióny voltov preskakujú pozdĺž kanálov s nízkou hustotou.

Aby svoj nápad posunuli do vyššieho štádia, umiestnili laserový stroj veľkosti auta blízko veže na vrchu Säntis vo Švajčiarsku. Veža bola vybraná preto, že na rozdiel od prísloví o tom, že blesk nikdy neudrie dvakrát na to isté miesto, zasiahne ju blesk asi stokrát za rok. Malo by to byť najviac v Európe.

Počas šesťhodinovej búrky laserové impulzy ovládali smer štyroch bleskových výbojov. Jeden z bleskov, vyskytujúci sa pod relatívne jasnou oblohou, bol zaznamenaný pomocou dvoch vysokorýchlostných kamier. To ukázalo, že sledoval dráhu laserových lúčov najmenej 50 metrov. Všetky boli sprevádzané zvýšenými röntgenovými zábleskami.

„Aj keď je táto oblasť výskumu veľmi aktívna už viac ako 20 rokov, toto je prvý výsledok poľa, ktorý experimentálne demonštruje blesky vedené lasermi,“ píšu autori. Dva predchádzajúce pokusy dosiahnuť niečo podobné zlyhali. Autori pripisujú svoj úspech použitiu oveľa rýchlejších laserových impulzov, ktoré sa opakujú na stupnici tisíckrát za sekundu.

Výroba a prevádzka takéhoto lasera bude pravdepodobne vždy drahá. Medzitým predmetná telekomunikačná veža po všetkých tých rokoch stále stojí, pretože jej bleskozvod funguje mimoriadne dobre aj sám o sebe. Zostrojenie laserového stroja trvalo tímu tri roky a jeho výkon bol v rozsahu terawattov, aj to len na veľmi krátky čas. To je viac ako celková spotreba elektrickej energie v Európe.

Sú však chvíle, keď sú potrebné viac než stacionárne bleskozvody, napríklad keď sa ľudia potrebujú pohybovať na otvorenom poli. Ukázalo sa, že rakety s pripojeným drôtom spúšťajú blesky a zneškodňujú silné elektrické polia, ktoré by mohli viesť k následným úderom. Rakety sú však na jedno použitie, a preto môžu byť z dlhodobého hľadiska drahšie ako lasery, o ktorých autori tvrdia, že by tiež mohli chrániť životne dôležitú stacionárnu infraštruktúru lepšie ako Franklinove bleskozvody.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MB, nature.com, iflscience.com, Video: youtube.com/@npgpress6064
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

19:23 26.05.2023Veda

Objav sa uskutočnil počas najväčšieho podvodného skenovania miesta vraku, aké sa kedy uskutočnilo.

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

21:43 19.05.2023Veda

Podľa vedcov z Illinois by za prevažnou väčšinou úmrtí po nakazení Covid-19 mohla byť infekcia, ku vzniku ktorej došlo až po hospitalizácii.

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

21:11 15.05.2023Veda

Vo všeobecnosti sa s netopiermi spájajú skôr negatívne prívlastky. Teraz však vedci tvrdia, že majú proteín schopný predĺžiť náš život.

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

10:28 15.05.2023Veda

​Slovenský operátor má veľký výpadok.