Taliani sa handrkujú, kto bude vládnuť
- 21:54 02.03.2013
- RÍM

Líder populistického Päťhviezdičkového hnutia (M5S) Beppe Grillo, ktoré vyšlo z februárových parlamentných volieb spomedzi jednotlivých strán ako najsilnejšie, si stanovil podmienky, za akých je ochotný podporiť novú vládu.
Zatiaľ však nie je schopný dohodnúť sa s pravicovou koalíciou na čele so stranou Ľud slobody (PDL) expremiéra Silvia Berlusconiho. "Jazýčkom na váhach" tak môže byť práve Grillo.
"Ak Bersaniho PD a Berlusconiho PDL navrhnú zmeny vo volebnom zákone, zrušia nárast príspevkov vo voľbách a zavedú maximálne dve funkčné obdobia pre všetkých poslancov - samozrejme, že okamžite takú vládu podporíme," povedal Grillo v rozhovore pre sobotňajšie vydanie nemeckého magazínu Focus.
"Ale neurobia to. Len blufujú, aby získali čas," dodal politik, ktorý sa predtým živil ako komik. Grillo podľa vlastných slov vstúpil do parlamentu, aby "zrušil starý systém" a nie aby si "užíval jeho prehnitosť".
Do debaty o vytvorení novej vládnej koalície sa v sobotu zapojil aj prezident Giorgio Napolitano. Ten všetky strany vyzval, aby si medzi sebou nestanovali kategorické podmienky. "Sme povinní dohliadať na verejný záujem a dobrý medzinárodný imidž krajiny," vyhlásila hlava Talianska.
Ľavicový líder Bersani v piatok nevylúčil ani možnosť vytvorenia menšinového kabinetu. Ako uviedol v rozhovore pre denník La Repubblica, vzhľadom na chýbajúcich koaličných partnerov sa bude musieť takéto vedenie v parlamente spoliehať na voľnú spoluprácu s ostatnými subjektmi, pričom zároveň priznal, že fungovanie vládneho systému je v terajšej situácii ohrozené

Katar musí prestať hrať na dve strany, vyhlásil Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu uviedol, že Katar, ktorý je sprostredkovateľom rokovaní s militantným hnutím Hamas, musí „prestať hrať na dve strany“.

Izrael povoláva desaťtisíce záložníkov na rozšírenú ofenzívu v Gaze
Izraelské ozbrojené sily posielajú desiatkam tisícov záložníkov povolávacie rozkazy pred plánovaným rozšírením ofenzívy proti Hamasu v Gaze.

Odmietla som Trumpovu ponuku vyslať vojakov do Mexika, vyhlásila Sheinbaumová
Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová v sobotu uviedla, že odmietla ponuku amerického prezidenta Donalda Trumpa vyslať do Mexika americké jednotky na pomoc v boji proti obchodovaniu s drogami.

Čína poprela prístup k údajom používateľov sociálnej siete TikTok
TikToku v piatok DPC v mene EÚ udelila pokutu 530 miliónov eur pre nedostatočné zabezpečenie ochrany údajov európskych používateľov.

Zelenskyj chce narušiť oslavy 9. mája v Rusku, tvrdí Moskva
Na oslavách sa má zúčastniť aj slovenský premiér Robert Fico.