• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 31.1.2023Meniny má Emil
Bratislava

Prekvapivý trend zo štátov, kde legalizovali marihuanu: Takýto to malo následok na spotrebu alkoholu

  • 17:47 23.11.2022
  • Pittsburgh/New Jersey
Prekvapivý trend zo štátov, kde legalizovali marihuanu: Takýto to malo následok na spotrebu alkoholu

Povolenie rekreačného užívania marihuany malo vo väčšine štátov prekvapivý vplyv na spotrebu alkoholu. Výsledky boli najviac badateľné u mladých dospelých a mužov vo všetkých vekových kategóriách.

Obrancovia rekreačného užívania marihuany niekedy presadzujú schválenie takejto legislatívy pomocou argumentu, že tým dôjde k nižšej spotrebe alkoholu v rámci krajiny. Reálne ukazovatele však diktujú opak – v štátoch, ktoré ho povolili, v skutočnosti došlo k zvýšeniu množstva skonzumovaného alkoholu.

Na tento fakt poukazuje štúdia zo Spojených štátov, ktoré sú skvelým príkladom rozdielnosti v prístupe k užívaniu marihuany. Výskum zahrnul 4,2 milióna obyvateľov z 50 štátov USA, pričom prebiehal od roku 2010 po rok 2019.

Vzťah je jasný, ale nie priaznivý

K postupnému zvyšovaniu spotreby alkoholu došlo po schválení rekreačného užívania marihuany najmä u mladších dospelých vo veku 18 až 24 rokov a u mužov vo všetkých vekových kategóriách, ktorí nedosiahli vyššie ako stredoškolské vzdelanie.

Vedci z Pittsburskej univerzity a Univerzity Williama Patersona v New Jersey tým jasne dokladujú, že konzumácia alkoholických nápojov „je závislá od liberalizácie zákonov o užívaní konopy“.

K legalizovaniu rekreačného užívania marihuany zatiaľ pristúpilo 19 štátov v rámci USA, zatiaľ čo 38 ďalších povoľuje jej využitie na liečebné účely. Zákonodarcovia sa pritom často obraňujú argumentom, že negatívne následky užívania marihuany sú miernejšie ako tie, ktoré plynú z užívania ostatných drog, vrátane alkoholu.

Vyššia nehodovosť a horší úspech v školách

Predaj alkoholu nie je jediná oblasť, na ktorej sa odrazila legalizácia marihuany. Výskumy hovoria aj o zvyšovaní počtu dopravných nehôd, vrátane tých smrteľných, a oslabení akademických úspechov žiakov a študentov.

„Legalizácia konopy vedie k zvýšeniu frekvencie jej užívania, čo vedie k mnohým dopadom na zdravie,“ tvrdia vedci v štúdii zverejnenej v žurnále JAMA Health Forum. Pri výskume sa opierali o údaje z Centier pre kontrolu a prevenciu ochorení, ktoré každoročne hodnotia rizikové správanie u dospelých Američanov.

K podobným výsledkom dospel aj výskum z roku 2019, podľa ktorého štáty, ktoré povoľujú rekreačné užívanie marihuany, evidujú vyššiu spotrebu alkoholických nápojov na osobu. Dá sa predpokladať, že čoraz vyšší počet liberálnejšie zmýšľajúcich štátov USA prinúti vedcov zamerať pozornosť na analýzu spojitosti medzi dvoma drogami.

Marihuana sa ako liečebná pomôcka využíva napríklad pri liečbe ťažkej úzkosti, depresie, posttraumatickej stresovej poruchy a nespavosti. Pomáha tiež uľaviť od chronickej bolesti u pacientov s roztrúsenou sklerózou a rakovinou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, jamanetwork.com, dailymail.co.uk, sciencedirect.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bojuje vaše dieťa so separačnou úzkosťou? Takto to odhalíte

Bojuje vaše dieťa so separačnou úzkosťou? Takto to odhalíte

VČERA - 21:05Zdravie

Väčšina detí cíti smútok, keď rodičia odchádzajú do práce či kdekoľvek bez nich. Ako odlíšiť klasický smútok od separačnej úzkosti?

Zubára neoklamete. Takto odhalí vaše výmysly o čistení zubov

Zubára neoklamete. Takto odhalí vaše výmysly o čistení zubov

VČERA - 10:00Zdravie

Skúšali ste zubára presviedčať, že si poctivo čistíte zuby aj medzizubné priestory? Zbytočne. Vaše klamstvo dokážu odhaliť veľmi jednoducho.

Naozaj je potrebný krém s SPF každý deň? Toto hovoria odborníci na pleť

Naozaj je potrebný krém s SPF každý deň? Toto hovoria odborníci na pleť

20:28 29.01.2023Zdravie

Je potrebné sa natierať opaľovacím krémom každý deň a môže to spôsobiť nedostatok vitamínu D? Tu sú odpovede.

Ako dlho trvá chudnutie? Toto je ten správny postup pri strate hmotnosti

Ako dlho trvá chudnutie? Toto je ten správny postup pri strate hmotnosti

9:37 29.01.2023Zdravie

Pred akoukoľvek snahou schudnúť by ste mali najprv vedieť, ako chudnúť zdravo.

Tieto symptómy sa u žien prejavujú mesiac pred infarktom

Tieto symptómy sa u žien prejavujú mesiac pred infarktom

7:48 29.01.2023Zdravie

Takmer 40 % žien trpí prekvapivými symptómami, a to už niekoľko týždňov pred infarktom.