• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.6.2023Meniny má Stanislava
17°Bratislava

Prekvapivý trend zo štátov, kde legalizovali marihuanu: Takýto to malo následok na spotrebu alkoholu

  • 17:47 23.11.2022
  • Pittsburgh/New Jersey
Prekvapivý trend zo štátov, kde legalizovali marihuanu: Takýto to malo následok na spotrebu alkoholu

Povolenie rekreačného užívania marihuany malo vo väčšine štátov prekvapivý vplyv na spotrebu alkoholu. Výsledky boli najviac badateľné u mladých dospelých a mužov vo všetkých vekových kategóriách.

Obrancovia rekreačného užívania marihuany niekedy presadzujú schválenie takejto legislatívy pomocou argumentu, že tým dôjde k nižšej spotrebe alkoholu v rámci krajiny. Reálne ukazovatele však diktujú opak – v štátoch, ktoré ho povolili, v skutočnosti došlo k zvýšeniu množstva skonzumovaného alkoholu.

Na tento fakt poukazuje štúdia zo Spojených štátov, ktoré sú skvelým príkladom rozdielnosti v prístupe k užívaniu marihuany. Výskum zahrnul 4,2 milióna obyvateľov z 50 štátov USA, pričom prebiehal od roku 2010 po rok 2019.

Vzťah je jasný, ale nie priaznivý

K postupnému zvyšovaniu spotreby alkoholu došlo po schválení rekreačného užívania marihuany najmä u mladších dospelých vo veku 18 až 24 rokov a u mužov vo všetkých vekových kategóriách, ktorí nedosiahli vyššie ako stredoškolské vzdelanie.

Vedci z Pittsburskej univerzity a Univerzity Williama Patersona v New Jersey tým jasne dokladujú, že konzumácia alkoholických nápojov „je závislá od liberalizácie zákonov o užívaní konopy“.

K legalizovaniu rekreačného užívania marihuany zatiaľ pristúpilo 19 štátov v rámci USA, zatiaľ čo 38 ďalších povoľuje jej využitie na liečebné účely. Zákonodarcovia sa pritom často obraňujú argumentom, že negatívne následky užívania marihuany sú miernejšie ako tie, ktoré plynú z užívania ostatných drog, vrátane alkoholu.

Vyššia nehodovosť a horší úspech v školách

Predaj alkoholu nie je jediná oblasť, na ktorej sa odrazila legalizácia marihuany. Výskumy hovoria aj o zvyšovaní počtu dopravných nehôd, vrátane tých smrteľných, a oslabení akademických úspechov žiakov a študentov.

„Legalizácia konopy vedie k zvýšeniu frekvencie jej užívania, čo vedie k mnohým dopadom na zdravie,“ tvrdia vedci v štúdii zverejnenej v žurnále JAMA Health Forum. Pri výskume sa opierali o údaje z Centier pre kontrolu a prevenciu ochorení, ktoré každoročne hodnotia rizikové správanie u dospelých Američanov.

K podobným výsledkom dospel aj výskum z roku 2019, podľa ktorého štáty, ktoré povoľujú rekreačné užívanie marihuany, evidujú vyššiu spotrebu alkoholických nápojov na osobu. Dá sa predpokladať, že čoraz vyšší počet liberálnejšie zmýšľajúcich štátov USA prinúti vedcov zamerať pozornosť na analýzu spojitosti medzi dvoma drogami.

Marihuana sa ako liečebná pomôcka využíva napríklad pri liečbe ťažkej úzkosti, depresie, posttraumatickej stresovej poruchy a nespavosti. Pomáha tiež uľaviť od chronickej bolesti u pacientov s roztrúsenou sklerózou a rakovinou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, jamanetwork.com, dailymail.co.uk, sciencedirect.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bellova obrna: Na tieto príznaky si musíte dávať pozor

Bellova obrna: Na tieto príznaky si musíte dávať pozor

19:55 06.06.2023Zdravie

Ochrnutie svalov tváre nemusí súvisieť len s mŕtvicou.

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

18:48 05.06.2023Zdravie

Vďaka týmto tipom dokážete zmierniť príznaky endometriózy, ako sú bolesti a kŕče, ktoré vám znepríjemňujú každodenný život.

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

20:01 04.06.2023Zdravie

​O bielom šume počul už zrejme takmer každý. Ale hovorí vám niečo hnedý šum?

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

19:08 04.06.2023Zdravie

Vďaka týmto potravinám vám budú vlasy rásť rýchlejšie a zlepší sa aj ich kvalita.