• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 31.1.2023Meniny má Emil
Bratislava

Pozor na tento obľúbený doplnok stravy! Zvyšuje riziko rakoviny a metastáz v mozgu

  • 18:03 19.11.2022
  • Columbia
Pozor na tento obľúbený doplnok stravy! Zvyšuje riziko rakoviny a metastáz v mozgu

Populárny výživový doplnok mnohí užívajú na zlepšenie kardiovaskulárneho a neurologického zdravia.

Pri užívaní doplnkov stravy s obsahom vitamínov si väčšina ľudí myslí, že tým prospievajú svoju telu. Medzi populárne doplnky patrí aj nikotínamid ribozid, forma vitamínu B3, ktorá má zlepšovať kardiovaskulárne, metabolické a neurologické zdravie. Výskum vedcov z University of Missouri však zistil, že nikotínamid ribozid môže skutočne zvýšiť riziko závažných ochorení vrátane rakoviny.

Medzinárodný tím výskumníkov pod vedením docentky chémie Eleny Goun zistil, že vysoké hladiny nikotínamid ribozidu môžu nielen zvýšiť riziko vzniku rakoviny prsníka, ale môžu tiež spôsobiť metastázovanie alebo rozšírenie rakoviny do mozgu. Keď sa rakovina dostane do mozgu, vyhliadky na prežitie sú nízke, pretože v súčasnosti neexistujú žiadne možnosti liečby. Ako uviedla Goun:

"Niektorí ľudia ich užívajú, pretože automaticky predpokladajú, že vitamíny a doplnky majú len pozitívne zdravotné prínosy, ale o tom, ako skutočne fungujú, sa vie len veľmi málo. Pre tento nedostatok vedomostí sme boli inšpirovaní k štúdiu základných otázok týkajúcich sa toho, ako vitamíny a doplnky fungujú v tele."

Po smrti svojho 59-ročného otca iba tri mesiace po tom, čo mu diagnostikovali rakovinu hrubého čreva, sa Elena Gond rozhodla lepšie pochopiť metabolizmus rakoviny alebo energiu, ktorou sa rakovina šíri v tele.

Keďže nikotínamid ribozid je známy doplnok, ktorý pomáha zvyšovať hladiny bunkovej energie a rakovinové bunky sa živia touto energiou, Goun chcela preskúmať úlohu nikotínamid ribozidu pri vývoji a šírení rakoviny. Ako uviedla Goun:

"Naša práca je obzvlášť dôležitá vzhľadom na širokú komerčnú dostupnosť a veľký počet prebiehajúcich klinických štúdií na ľuďoch, kde sa nikotínamid ribozid používa na zmiernenie vedľajších účinkov liečby rakoviny u pacientov."

Výskumníci použili túto technológiu na porovnanie a preskúmanie hladín nikotínamid ribozidu v rakovinových bunkách, T bunkách a zdravých tkanivách. Podľa vedcov je nikotínamid ribozid široko používaný aj v klinických skúškach, no spôsob, akým funguje, nie je dobre prebádaný. Ako dodala Goun:

"To nás inšpirovalo k tomu, aby sme prišli s touto novou zobrazovacou technikou založenou na ultracitlivom bioluminiscenčnom zobrazovaní, ktoré umožňuje kvantifikáciu hladín nikotínamid ribozidu v reálnom čase neinvazívnym spôsobom. Prítomnosť nikotínamid ribozidu sa prejavuje svetlom a čím je svetlo jasnejšie, tým viac je prítomný nikotínamid ribozid.“

Podľa autorov štúdie tieto zistenia zdôrazňujú dôležitosť starostlivého skúmania potenciálnych vedľajších účinkov doplnkov, ako je nikotínamid ribozid, pred ich použitím u ľudí. V budúcnosti by sa chceli venovať vývoju určitých inhibítorov, ktoré by pomohli zefektívniť liečbu rakoviny, ako je chemoterapia. Kľúčom by mala byť personalizovaná medicína.

"Nie všetky rakoviny sú rovnaké u každého človeka, najmä z hľadiska metabolických znakov," povedala Goun. "Rakovina môže často zmeniť svoj metabolizmus pred alebo po chemoterapii."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedirect.com, sciencedaily.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bojuje vaše dieťa so separačnou úzkosťou? Takto to odhalíte

Bojuje vaše dieťa so separačnou úzkosťou? Takto to odhalíte

VČERA - 21:05Zdravie

Väčšina detí cíti smútok, keď rodičia odchádzajú do práce či kdekoľvek bez nich. Ako odlíšiť klasický smútok od separačnej úzkosti?

Zubára neoklamete. Takto odhalí vaše výmysly o čistení zubov

Zubára neoklamete. Takto odhalí vaše výmysly o čistení zubov

VČERA - 10:00Zdravie

Skúšali ste zubára presviedčať, že si poctivo čistíte zuby aj medzizubné priestory? Zbytočne. Vaše klamstvo dokážu odhaliť veľmi jednoducho.

Naozaj je potrebný krém s SPF každý deň? Toto hovoria odborníci na pleť

Naozaj je potrebný krém s SPF každý deň? Toto hovoria odborníci na pleť

20:28 29.01.2023Zdravie

Je potrebné sa natierať opaľovacím krémom každý deň a môže to spôsobiť nedostatok vitamínu D? Tu sú odpovede.

Ako dlho trvá chudnutie? Toto je ten správny postup pri strate hmotnosti

Ako dlho trvá chudnutie? Toto je ten správny postup pri strate hmotnosti

9:37 29.01.2023Zdravie

Pred akoukoľvek snahou schudnúť by ste mali najprv vedieť, ako chudnúť zdravo.

Tieto symptómy sa u žien prejavujú mesiac pred infarktom

Tieto symptómy sa u žien prejavujú mesiac pred infarktom

7:48 29.01.2023Zdravie

Takmer 40 % žien trpí prekvapivými symptómami, a to už niekoľko týždňov pred infarktom.