Na dne oceánu našli časť zničeného raketoplánu Challenger
- 6:07 11.11.2022
- Mys Canaveral

Veľkú časť zničeného amerického raketoplánu Challenger objavili na dne Atlantického oceánu po viac ako troch desaťročiach od jeho tragickej havárie.
Na jeho palube zahynulo sedem ľudí. Správa je prevzatá zo štvrtkového servisu stanice ABC.
„Emócie sa vracajú. V mysliach sme sa všetci preniesli do roku 1986. Je to však bolestivá spomienka,“ uviedol manažér Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Michael Ciannilli, ktorý potvrdil pravosť tohto nálezu.
Podľa Ciannilliho ide o jeden z najväčších kusov Challengera nájdených za desaťročia od nehody a prvý objavený zvyšok od roku 1996, keď na breh vyplavilo dva úlomky z ľavého krídla.
Potápači pracujúci pre televízny dokument prvýkrát zbadali tento kus v marci, keď hľadali trosky lietadla z druhej svetovej vojny. NASA pred niekoľkými mesiacmi prostredníctvom videozáznamu overila, že daný kus je súčasťou raketoplánu, ktorý vybuchol krátko po štarte 28. januára 1986.
Trosky majú rozmery zhruba 4,5 krát 4,5 metra; nález je pravdepodobne väčší, pretože jeho časť je pokrytá pieskom. Ciannilli uviedol, že nález pochádza z dolnej časti raketoplánu.
Úlomok zostáva na dne oceánu tesne pri pobreží amerického štátu Florida neďaleko Mysu Canaveral; NASA určuje ďalší postup. Fragment je majetkom americkej vlády.
Od nehody bolo vyzdvihnutých približne 118 ton trosiek Challengera. To predstavuje približne 47 percent z celého raketoplánu vrátane častí dvoch urýchľovacích modulov na tuhé palivo a vonkajšej palivovej nádrže.
Väčšina nájdených trosiek zostáva „pochovaná“ v opustených raketových silách základne Cape Canaveral Space Force Station. Výnimkou je ľavý bočný panel raketoplánu, ktorý je vystavený v návštevníckom komplexe Kennedyho vesmírneho strediska.
Pre NASA to bola prvá tragická nehoda v rámci vesmírneho projektu raketoplánov; v roku 2003 sa počas návratu na Zem rozpadol raketoplán Columbia, zomrelo vtedy sedem astronautov.

Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil rezignáciu
Spoločný kandidát vládnucej koalície v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb skončil až na treťom mieste a nepostúpil tak do druhého kola.

Szijjartó: O vstupe Ukrajiny do EÚ rozhodnú Maďari, nie Zelenskyj
O vstupe Ukrajiny do Európskej únie nerozhodne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale obyvatelia Maďarska.

Merz dúfa, že parlament ho zvolí za kancelára v prvom kole hlasovania
Friedrich Merz očakáva, že ho poslanci za kancelára zvolia v utorok v prvom kole hlasovania v nemeckom Spolkovom sneme.

Odchádzajúci Scholz v telefonáte so Zelenským prisľúbil podporu Kyjevu
Nemecký kancelár Olaf Scholz v pondelok prisľúbil, že Berlín bude aj naďalej podporovať Ukrajinu.

Trump chce na ukončení vojny na Ukrajine spolupracovať s Erdoganom
Americký prezident Donald Trump v pondelok po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom vyhlásil, že s ním chce spolupracovať na ukončení vojny na Ukrajine.