Súd oslobodil mužov obvinených za strhnutie sochy kontroverzného kňaza
- 8:54 08.11.2022
- Varšava

Okresný súd v poľskom meste Gdansk oslobodil v pondelok troch mužov, ktorí boli súdení za to, že v roku 2019 strhli sochu zosnulého kňaza podozrivého zo sexuálneho zneužívania maloletých.
Informovala o tom v pondelok agentúra AP. Verdikt súdu súčasne označila za symbolický okamih vo vyrovnávaní sa s prípadmi sexuálneho zneužívania v radoch hodnostárov cirkvi v Poľsku, považovanom za tradične katolícku krajinu.
Kňaz Henryk Jankowski, ktorý zomrel v roku 2010, sa dostal do povedomia verejnosti v 80. rokoch, keď sa postavil na stranu prodemokratického hnutia Solidarita a jeho vodcu Lecha Walęsu v ich boji proti komunistickému režimu.
Po Jankowského smrti sa však objavili a pribúdali dôkazy o tom, že sexuálne zneužíval chlapcov a dievčatá.
Keďže úrady v súvislosti s tým odmietli sochu vztýčenú na Jankowského počesť demontovať, vo februári 2019 to urobili traja aktivisti: Konrad Korzeniowski, Rafal Suszek a Michal Wojcieszczuk.
Po svojom čine privolali políciu, priznali sa a vydali aj manifest, v ktorom vysvetlili, že konali v záujme komunity.
Vo svojom manifeste trojica mužov obvinila cirkev zo „systémovej spoluúčasti na zle, ktoré ľuďom páchal Henryk Jankowski“, a verejným činiteľom vytkli, že tento problém ignorovali.
Vlani súd nižšieho stupňa uznal uvedených troch aktivistov za vinných z urážky a zo zničenia pamätníka. Trest im však pre „nízku spoločenskú škodlivosť“ nimi spáchaného činu neuložil. V pondelok ich najvyšší súd v odvolacom konaní oslobodil spod obžaloby. Tento rozsudok je konečný, dodala AP, citovaná agentúrou TASR.
Zamestnanci gdanského prístavu síce svojho času sochu vrátili na pôvodné miesto, ale mestskí zastupitelia odhlasovali jej odstránenie a takisto aj premenovanie námestia, na ktorom stála.

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť
Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí
Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška
Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove
Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.