Kajínek pokrstil album so samopalom v ruke, polícia to prešetruje
- 6:03 25.10.2022
- Praha

Sobotňajší krst nového albumu kontroverznej českej skupiny Ortel vyvolal vlnu kritiky.
Na pódium ho totiž prišiel pokrstiť omilostený dvojnásobný vrah Jiří Kajínek, ktorý si okrem fľaše so sektom priniesol aj samopal s nasadeným bodákom.
Ortel aj Kajínek tvrdia, že nešlo o pravú zbraň, ale o atrapu. Incidentom sa už zaoberá aj polícia, informoval v pondelok spravodajský webový portál iDNES.cz.
Kapela pokrstila nový album s názvom Zteč v plzenskom kultúrnom dome Šeříkovka. Na záver koncertu prišiel na pódium „krstný otec“ platne, odsúdený vrah Jiří Kajínek, ktorého pred piatimi rokmi dostala na slobodu z doživotného väzenia amnestia prezidenta Miloša Zemana.
„Album Zteč si zaslúži... zbraň. Všimnite si bodák,“ upozorňoval rozosmiaty Kajínek na ostrý koniec zbrane.
Video z krstu platne sa začalo šíriť na internete a vzbudilo kritické reakcie. „Toľko nenávisti a podivných reakcií ma pobavilo,“ uviedol Kajínek na svojom instagramovom profile.
Verejnosť aj polícia sa teraz zaoberajú tým, či bola zbraň pravá. Mohlo ísť o československú útočnú pušku, samopal vzor 58, analyzuje iDNES.cz.
Samotné držanie strelnej zbrane na verejnosti nie je v ČR trestným činom. „Aby bola naplnená skutková podstata trestného činu, muselo by dôjsť k vyhrážaniu zbraňou alebo dôjsť k zásadnému protiprávnemu konaniu,“ vysvetlil hovorca Policajného prezídia ČR Ondřej Moravčík.
Jiří Kajínek bol v roku 1998 odsúdený na doživotný trest odňatia slobody za dvojnásobnú nájomnú vraždu a jeden pokus o vraždu. Z väzenia niekoľkokrát utiekol.
Prezident republiky Miloš Zeman mu 23. mája 2017 udelil milosť a Kajínek bol prepustený na slobodu. V súvislosti s tým je však v podmienke, počas ktorej nesmie spáchať žiadny trestný čin, inak by sa do väzenia mohol vrátiť.

Trump nariadil znovuotvorenie väznice Alcatraz
Americký prezident oznámil, že nariadil modernizáciu a znovuotvorenie legendárnej väznice Alcatraz nachádzajúcej sa na ostrove v Sanfranciskom zálive v štáte Kalifornia.

Zelenskyj v Prahe: Ukrajina neverí v dodržiavanie trojdňového prímeria Ruskom
Volodymyr Zelenskyj po boku Petra Pavla počas návštevy Prahy uviedol, že neverí v dodržiavanie trojdňového prímeria, ktoré vyhlásil Vladimir Putin počas osláv Dňa víťazstva nad fašizmom.

Trump nariadil 100-percentné clá na všetky filmy vyrobené v zahraničí
Americký prezident na svojej online platforme Truth Social oznámil, že nariadil uvalenie 100-percentných ciel na všetky filmy natočené mimo Spojených štátov.

Prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov vyhral Simion
V prvom kole opakovaných prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov zvíťazil krajne pravicový kandidát George Simion so ziskom približne 30 percent hlasov.

Na Českej diaľnici zvýšia rýchlostný limit
Diaľnica sa pripravuje na zavedenie nového rýchlostného limitu.