Michel: EÚ nechce systematickú konfrontáciu s Čínou
- 17:04 21.10.2022
- Brusel

Čelní predstavitelia krajín Európskej únie v piatok na summite v Bruseli rokovali o vzťahoch s Čínou, pričom sa snažili vyhnúť priamej konfrontácii s ňou, avšak zároveň chceli upozorniť na súvisiace riziká, uviedol na záverečnej tlačovej konferencii predseda Európskej rady Charles Michel. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.
„Diskusie ukázali jednoznačnú vôľu vyhnúť sa naivným postojom, zároveň však nechceme nastúpiť cestu logiky systematickej konfrontácie,“ vyhlásil Michel.
Ako situáciu opisuje AFP, Brusel sa snaží udržať prístup k obrovskému čínskemu trhu, avšak zároveň odsúdiť porušovanie ľudských práv v Číne a tiež agresívnu politiku Pekingu v regióne.
„Zostaneme neochvejní v zastávaní našich zásad, demokracie a základných slobôd,“ vyhlásil Michel.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že Peking sa snaží získať výsadnú pozíciu vo východnej Ázii a upevniť si aj svoj celosvetový vplyv. Varovala tiež pred posilňovaním vzťahov Moskvy a Pekingu po tom, čo Rusko vo februári vojensky napadlo Ukrajinu.
V súvislosti s problémami, ktorým Európska únia čelí v dôsledku energetickej závislosti od Ruska, von der Leyenová upozornila, že EÚ si nemôže dovoliť podobnú závislosť od Číny v dodávkach surovín a technológií.
Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz medzitým oznámil, že spolu so svojou delegáciou v novembri vycestuje do Číny. Pôjde o prvú návštevu európskeho lídra v Číne od novembra 2019.

Na megakoncert Lady Gaga v brazílskom Riu prišlo 2,1 milióna ľudí
Americká popová speváčka Lady Gaga odohrala v sobotu bezplatný koncert na pláži Copacabana v brazílskom Riu de Janeiro. Podľa úradov bolo v publiku 2,1 milióna ľudí.

Turistov v Česku zasiahol blesk
Horskí záchranári zasahovali pri turistoch po zásahu bleskom.

Použije Rusko jadrové zbrane? Putin verí vo víťazstvo, toto povedal
Rusko má podľa prezidenta dostatočnú kapacitu na to, aby konflikt na Ukrajine doviedlo do víťazného konca pre Moskvu.

Do Česka priletel ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský
Na pražskom letisku Václava Havla pristálo v nedeľu predpoludním lietadlo s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Ruský útok na Kyjev zranil 11 osôb
Pri nočnom ruskom dronovom útoku na ukrajinskú metropolu utrpelo zranenia najmenej 11 ľudí vrátene dvoch detí, uviedli tamojšie orgány.