• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.5.2025Meniny má Florián
19°Bratislava

Nové migračné vlny vyhovujú teroristickým organizáciám, varuje Szijjártó

  • 14:20 20.10.2022
  • Budapešť
Nové migračné vlny vyhovujú teroristickým organizáciám, varuje Szijjártó

Počet migrantov prichádzajúcich trasou západného Balkánu do Maďarska je podľa ministra zahraničných vecí už porovnateľný s rokom 2015, keď vypukla migračná kríza.

V dôsledku celosvetovej potravinovej krízy spôsobenej vojnou na Ukrajine sa môžu spustiť nové migračné vlny, ktoré vyhovujú teroristickým organizáciám, pretože páchatelia sa môžu ľahko skryť v dave migrantov. Podľa agentúry MTI to vyhlásil vo štvrtok v Budapešti šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó, informuje spravodajca TASR.

Minister na schôdzke pracovnej skupiny celosvetovej koalície proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS), zaoberajúcej sa zahraničnými bojovníkmi, povedal, že medzinárodnú pozornosť teraz púta vojna na Ukrajine, avšak netreba zabúdať ani na už existujúce bezpečnostné výzvy, ktoré vôbec nestratili na váhe ani na intenzite.

Szijjártó podotkol, že na južnej hranici Maďarska v tomto roku zabránili 215.000 pokusom o ilegálne prekročenie hraníc, trestne stíhajú v Maďarsku 1500 prevádzačov a počet migrantov prichádzajúcich trasou západného Balkánu je už porovnateľný s rokom 2015, keď vypukla migračná kríza.

Podľa jeho slov prichádzajúci migranti páchajú násilie a sú agresívni a ozbrojení. „Strieľajú po sebe a ohrozujú aj políciu a vojakov chrániacich maďarské hranice,“ zdôraznil šéf maďarskej diplomacie.

Maďarsko do globálnej koalície proti IS, v ktorej je zoskupených 80 krajín sveta, vstúpilo už pri jej vzniku v roku 2014. Pracovná skupina zaoberajúca sa zahraničnými bojovníkmi Islamského štátu má 44 členov a stretáva sa štyrikrát ročne, tentoraz rokovala v Budapešti.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Katar musí prestať hrať na dve strany, vyhlásil Netanjahu

Katar musí prestať hrať na dve strany, vyhlásil Netanjahu

DNES - 6:10Zahraničné

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu uviedol, že Katar, ktorý je sprostredkovateľom rokovaní s militantným hnutím Hamas, musí „prestať hrať na dve strany“.

Izrael povoláva desaťtisíce záložníkov na rozšírenú ofenzívu v Gaze

Izrael povoláva desaťtisíce záložníkov na rozšírenú ofenzívu v Gaze

DNES - 6:08Zahraničné

Izraelské ozbrojené sily posielajú desiatkam tisícov záložníkov povolávacie rozkazy pred plánovaným rozšírením ofenzívy proti Hamasu v Gaze.

Odmietla som Trumpovu ponuku vyslať vojakov do Mexika, vyhlásila Sheinbaumová

Odmietla som Trumpovu ponuku vyslať vojakov do Mexika, vyhlásila Sheinbaumová

DNES - 6:04Zahraničné

Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová v sobotu uviedla, že odmietla ponuku amerického prezidenta Donalda Trumpa vyslať do Mexika americké jednotky na pomoc v boji proti obchodovaniu s drogami.

Čína poprela prístup k údajom používateľov sociálnej siete TikTok

Čína poprela prístup k údajom používateľov sociálnej siete TikTok

VČERA - 17:00Zahraničné

TikToku v piatok DPC v mene EÚ udelila pokutu 530 miliónov eur pre nedostatočné zabezpečenie ochrany údajov európskych používateľov.

Zelenskyj chce narušiť oslavy 9. mája v Rusku, tvrdí Moskva

Zelenskyj chce narušiť oslavy 9. mája v Rusku, tvrdí Moskva

VČERA - 14:53Zahraničné

Na oslavách sa má zúčastniť aj slovenský premiér Robert Fico.