Aj prvý dúšok alkoholu navždy zmení mozog. Tento následok už nezvrátite

Nevinný prípitok na ochutnávku? Výskum z Nemecka dokazuje, že aj jediný dúšok alkoholu sa podieľa na zmenách mozgu, ktoré sa nedajú zvrátiť.
Predaj alkoholických nápojov je na Slovensku obmedzený pre ľudí vo veku 18 rokov a viac, čo však neznamená, že k svojmu prvému dúšku sa všetci dostaneme až po dovŕšení dospelosti. Rodičia často dávajú svojim potomkom ochutnať aspoň penu z piva alebo kvapku sladkého alkoholického nápoja pri výnimočnej príležitosti.
Výskum z Nemecka najnovšie tvrdí, že aj jediný dúšok alkoholu má nezvrátiteľný vplyv na mozog. Podľa vedcov po ňom dochádza k „trvalým bunkovým zmenám“ a narušeniu synapsií.
S dôležitým zistením vyrukoval Henrike Scholz z Kolínskej univerzity, ktorý spolupracoval s kolegami z Mannheimskej a Heidelberskej univerzity. Jeho výsledky podľa neho podporujú teóriu, že „prvá intoxikácia alkoholom v ranom veku je kritickým faktorom“ pre vznik závislosti v dospelosti.
Vedci dospeli k tomuto zisteniu vďaka pokusom na myšiach. Doslova opili hlodavce, ktoré nikdy predtým neprišli do kontaktu s alkoholom, a pomocou snímania ich mozgov spozorovali „trvalé zmeny“ v komunikácii neurónov, a to aj po vytriezvení.
Alkohol sa u myší najväčšmi podieľal na zmene prúdenia energie tvorenej mitochondriami. Podobné zmeny sa dajú pozorovať u ovocných mušiek, pričom v oboch prípadoch to tiež viedlo k zvýšenej miere konzumácie alkoholu u týchto živočíchov v neskoršom období života.
Najvýraznejšie zmeny mozgu boli u pokusných zvierat pozorované v oblastiach slúžiacich na učenie a pamäť, čo súvisí s tvorbou pozitívnej asociácie s návykovými látkami.
Zistenie by mohlo pomôcť pri hľadaní spôsobu, ako zabrániť vzniku závislosti na alkohole a ako ju liečiť, no výsledky zatiaľ možno považovať len za predbežné.
„Identifikácia trvalých zmien závislosti na etanole je dôležitým prvým krokom k pochopeniu toho, ako sa jednorazová konzumácia alkoholu môže premeniť na chronickú závislosť,“ dodáva Scholz.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.