• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.7.2024Meniny má Margita
27°Bratislava

Vláda podľa Polláka vytvára moderný sociálny systém

  • 12:55 24.10.2013
  • BRATISLAVA
Vláda podľa Polláka vytvára moderný sociálny systém

Vládnym návrhom zákona o pomoci v hmotnej núdzi sa podľa poslanca Petra Polláka (OĽaNO) vytvára moderný, spravodlivý a motivujúci sociálny systém.

Ako ďalej uviedol v parlamentnej rozprave poslanec, ktorý je súčasne splnomocnencom vlády pre rómske komunity, efekty z nového sociálneho systému pocíti celá spoločnosť na Slovensku.

Podľa neho Slovensku pomôže to, ak si základnú dávku v hmotnej núdzi bude potrebné odpracovať ôsmimi hodinami týždenne. "Práce v mestách a obciach je stále dosť," povedal. Žiadnej sociálne odkázanej osobe podľa Polláka neuškodí to, ak bude pracovať osem hodín týždenne.

Poslanec Pavol Zajac (KDH) však tvrdí, že pre ľudí v hmotnej núdzi nebude v mestách a obciach dosť práce. "Starostovia sa toho obávajú," povedal. Podľa neho bude problém, ak bude mať starosta nájsť prácu v obci pre napríklad 500 ľudí v hmotnej núdzi. Obáva sa toho, aby sa časť ľudí nechodila len podpisovať, keďže sa pre nich nenájde práca. Navrhuje preto, aby si ľudia v hmotnej núdzi mohli dávku odpracovať aj pri prácach organizovaných v rámci ochrany prírody a krajiny.

Základnú dávku v hmotnej núdzi v sume 61,6 eura má štát podľa navrhovaného zákona od začiatku budúceho roka vyplácať len tým plnoletým sociálne odkázaným osobám, ktoré mesačne odpracujú v rámci malých obecných služieb alebo dobrovoľníckych prác aspoň 32 hodín. Základným predpokladom tejto podmienky však bude, že mu takúto činnosť obec ponúkne.

Ak ani jeden z rodičov nevyužije ponuku obce a nebude pracovať, rodina nedostane aktivačné príspevky, ani základnú dávku v hmotnej núdzi na rodičov. Rodina by však mala naďalej nárok na príspevok na bývanie a na dávky na deti. Pri štvorčlennej rodine, kde ani jeden z rodičov nepracuje, by tak suma sociálnych dávok klesla zo 156 eur na 36 eur.

Vládne zmeny v hmotnej núdzi sú podľa Mihála protiústavné

Vládny návrh zákona o pomoci v hmotnej núdzi je podľa poslanca Jozefa Mihála (SaS) protiústavný.

V parlamentnej rozprave upozornil na to, že podľa Ústavy SR má každý človek v hmotnej núdzi právo na pomoc, ktorá je nevyhnutná na zabezpečenie základných životných podmienok.

Ak podľa exministra práce a sociálnych vecí osoba v hmotnej núdzi odmietne účasť na obecných prácach, nebude mať zabezpečené základné životné podmienky.

Za protiústavný Mihál označil aj vládny návrh, podľa ktorého samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a členovia ich rodiny budú vylúčení zo systému hmotnej núdze.

Podal preto pozmeňujúci návrh, aby mali na pomoc v hmotnej núdzi nárok aj SZČO so žiadnym alebo nízkym príjmom. Ak podľa neho poslanci Smeru-SD vládny návrh zákona v predloženej podobe schvália, strana SaS bude v tejto veci iniciovať podanie na Ústavný súd.

Poslanec Viliam Novotný (SDKÚ-DS) podal pozmeňujúci návrh, aby sa dávky sociálneho poistenia, ako sú dôchodky alebo nemocenské dávky, pri rodinách s deťmi v plnej miere nezapočítavali do príjmu na účely hmotnej núdze. Na dávky v hmotnej núdzi by tak mali mať nárok aj rodiny s deťmi, ktorých jediným príjmom sú dôchodky alebo nemocenské dávky.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Búrka ochromila železničnú dopravu, vlaky sú nahrádzané autobusmi

Búrka ochromila železničnú dopravu, vlaky sú nahrádzané autobusmi

DNES - 12:51Ekonomické

Silné búrky spôsobili na južnom Slovensku rozsiahle poškodenie železničnej infraštruktúry a ochromenie dopravy.

ISD: Nízka úroveň minimálnej mzdy je dôvodom chudoby, dôchodky klesnú o 30 %

ISD: Nízka úroveň minimálnej mzdy je dôvodom chudoby, dôchodky klesnú o 30 %

DNES - 12:37Ekonomické

Nízka úroveň minimálnej mzdy je dôvodom, prečo sú obyvatelia na Slovensku vystavení chudobe.

Odborník: Je ťažké až nemožné nájsť ideálne obdobie na kúpu nehnuteľnosti

Odborník: Je ťažké až nemožné nájsť ideálne obdobie na kúpu nehnuteľnosti

DNES - 11:39Ekonomické

Podľa názoru odborníka je teraz ešte stále vhodné obdobie na kúpu relatívne lacnejšej nehnuteľnosti.

Príspevok na pohreb by sa mohol zvýšiť, navrhla SNS

Príspevok na pohreb by sa mohol zvýšiť, navrhla SNS

VČERA - 14:18Ekonomické

Zvýšenie príspevku je nevyhnutné na zmiernenie finančného zaťaženia rodín v období straty blízkej osoby.

Cestu pod Strečnom čaká do konca septembra sedem víkendových uzávierok

Cestu pod Strečnom čaká do konca septembra sedem víkendových uzávierok

VČERA - 13:31Ekonomické

Práce pri sanácii svahu na kritickom úseku cesty I/18 medzi Strečnom a Dubnou skalou si vyžiadajú aj víkendové úplné dopravné obmedzenia.