• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 27.9.2022Meniny má Cyprián
12°Bratislava

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

  • 7:02 14.08.2022
  • Bratislava
​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Stabilita hladiny krvného cukru počas dňa je dôležitá nielen pre cukrovkárov. Aj bežnému človeku pomáha odstrániť pocit hladu, chuť na sladké, výkyvy energie a hrozbu priberania.

K nevyrovnanej hladine cukru v krvi u mnohých dochádza hneď ráno pri raňajkách. Najčastejšie za to môžu tieto štyri chyby:

1. Málo vlákniny

Denne by sme mali prijať aspoň 30 gramov vlákniny. Prečo s tým nezačať hneď ráno?

Vláknina zlepšuje fungovanie metabolizmu a reguluje hladinu cholesterolu. Okrem toho dodáva pocit sýtosti a spomaľuje uvoľňovanie sacharidov do krvi.

Raňajkové jedlá s vysokým obsahom sacharidov a nízkym obsahom vlákniny, ako je hrianka s džemom, okamžite zvyšujú hladinu krvného cukru. Takýto nárast následne ovplyvní energetickú úroveň a hlad počas ďalších hodín.

Ku každým piatim gramom sacharidov by ste pri jedle mali pridať aspoň jeden gram vlákniny. Pomôžu aj náhrady jedla: biele pečivo vymeňte za celozrnné, do jedál pridajte ovocie a ďalšie na vlákninu bohaté potraviny, ako sú ovsené vločky, pohánka a zelenina.

2. Vynechanie raňajok

Vynechávanie raňajok je štandardný postup, ktorý v rámci stravovania odporúča čoraz populárnejší prerušovaný pôst. Jeho podstatou je jedenie počas dňa len v rámci časového okna, ktoré má často osem hodín a nezačína skôr ako napoludnie.

Niektoré výskumy naznačujú, že vynechanie raňajok má u zdravých ľudí potenciál zvýšiť riziko cukrovky 2. typu. Dlhšie hladovanie okrem toho dramaticky znižuje hladinu cukru v krvi, čo sa u citlivejších ľudí prejavuje klasickými príznakmi hypoglykémie, ako je rýchly tep, trasenie, potenie, podráždenosť a nevoľnosť.

Raňajky by si určite mali dopriať najmä diabetici, u ktorých takéto výkyvy hladiny krvného cukru z dlhodobého hľadiska vedú k ochoreniam srdca, nervov, obličiek a ďalších orgánov a tkanív.

3. Málo bielkovín

Vyvážené jedlo by malo mať adekvátny podiel sacharidov (vrátane vlákniny), tukov a bielkovín. Mnohí z nás sa pri raňajkách neriadia týmto pravidlom, a jednoducho ich odbijú kávou, sladkou tyčinkou alebo ovocím.

Ani jedna z vyššie uvedených potravín nie je vyslovene zdraviu škodlivá, no rozhodne by ju mali sprevádzať aj iné s obsahom bielkovín. Telu totiž trvá pomerne dlho, kým bielkoviny rozloží a vstrebe, takže ak ich skonzumujeme spolu so sacharidmi, spomalíme tým zároveň spracovanie sacharidov a ich uvoľňovanie do krvného obehu.

Skvelým zdrojom bielkovín na raňajky je napríklad cottage cheese, grécky jogurt alebo vajce.

4. Málo zdravých tukov

Základy už ovládate – na raňajky sa vyhnite čisto sacharidovým jedlám a snažte sa udržať rovnováhu živín. Pomalšiemu uvoľňovaniu sacharidov do krvi pomôžete aj pridaním zdravých tukov, ktoré tiež podporujú dlhodobý pocit sýtosti.

Sústreďte sa na nenasýtené tuky, ktoré možno nájsť napríklad v avokáde, orechoch a orechových nátierkach. Jednou z ich výhod je aj to, že redukujú zápal v tele, a navyše väčšinou si nevyžadujú veľa času na prípravu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, eatthis.com, the-sun.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Zložka v týchto nápojoch vyvoláva hustnutie krvi. Môže viesť až k zrazeninám

​Zložka v týchto nápojoch vyvoláva hustnutie krvi. Môže viesť až k zrazeninám

VČERA - 21:45Zdravie

Látka, ktorá sa vyskytuje v niekoľkých obľúbených nápojoch, spôsobuje dehydratáciu, ktorá následne vedie k hustnutiu krvi. Lekári varujú aj pred tvorbou krvných zrazenín.

Tieto lieky proti zápalu spôsobujú zmeny v mozgu

Tieto lieky proti zápalu spôsobujú zmeny v mozgu

18:37 25.09.2022Zdravie

Užívanie tohto bežného lieku má za následok zmenšenie mozgu.

Nečakaný účinok botoxu: Takto dokáže ovplyvniť psychiku

Nečakaný účinok botoxu: Takto dokáže ovplyvniť psychiku

8:58 25.09.2022Zdravie

Botox ovplyvňuje kontrolu emócií v mozgu.

Muži, ktorí užívali anabolické steroidy, majú väčšiu pravdepodobnosť vykazovať psychopatické črty

Muži, ktorí užívali anabolické steroidy, majú väčšiu pravdepodobnosť vykazovať psychopatické črty

21:29 23.09.2022Zdravie

Kulturisti s anamnézou užívania steroidov majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú vykazovať psychopatické črty, rizikové správanie a problémy s hnevom.

​Hlboká žilová trombóza: 5 jedál, ktoré prispievajú k tvorbe krvných zrazenín

​Hlboká žilová trombóza: 5 jedál, ktoré prispievajú k tvorbe krvných zrazenín

19:42 23.09.2022Zdravie

Jedlá, ktoré prispievajú k tvorbe plaku v cievach, vystavujú telo ďalším rizikám, vrátane zápalu. Po čase môžu ohroziť hustotu krvi a prispieť tak k hlbokej žilovej trombóze.