• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 23.10.2020Meniny má Alojzia
Bratislava

8 dôvodov, prečo by grécky jogurt nemal chýbať vo vašej chladničke

  • 18:45 08.10.2020
  • Bratislava
8 dôvodov, prečo by grécky jogurt nemal chýbať vo vašej chladničke

Aký je rozdiel medzi bežným a gréckym jogurtom a prečo sa viac oplatí kupovať ten druhý? Pozrite sa s nami na 8 pozitív, ktoré získate vďaka jedeniu gréckeho jogurtu.

Ak vám mlieko nevadí, ale doteraz ste nepodľahli čaru gréckeho jogurtu, tento článok vám zmení život. Nielen že sa skvele hodí do rôznych receptov, vrátane pečiva, zemiakov a smoothies, ale je aj skvelým zdrojom prospešných látok.

Grécky jogurt si väčšina ľudí dopraje najmä na raňajky buď samotný, alebo spolu s ovsenými vločkami či cereáliami. Pri výbere si ale treba dať pozor na kalorické tabuľky – zdravý grécky jogurt by nemal mať viac ako 200 kalórií, najmenej 2 percentá tuku a menej ako 10 gramov cukru. Vláknina by v ňom mala dosahovať aspoň 6 gramov.

Pri gréckom jogurte je dobré vynechať varianty s nízkym obsahom tuku, pretože výrobcovia ho zvyknú nahrádzať pridaným cukrom, čo znižuje jeho kvalitu. V niektorých jogurtoch dokonca nájdete umelé farbivá a dochucovadlá.

Zatiaľ sme neodpovedali na jednu kľúčovú otázku – v čom je grécky jogurt lepší ako ostatné, a prečo sa v obchode oplatí rozhodnúť práve preň?

Grécky verzus „normálny“

Rozdiel medzi gréckym a iným jogurtom je najmä v jeho obsahu. Z gréckeho jogurtu sa odstraňuje srvátka, vďaka čomu má hustejšiu konzistenciu a obsahuje menej cukru a viac bielkovín.

200 gramov gréckeho jogurtu obsahuje zhruba 18 gramov bielkovín a 6 gramov cukru. Naproti tomu približne rovnaké množstvo iných jogurtov obsahuje len 6 gramov bielkovín a 8 gramov cukru.

V gréckom jogurte možno nájsť aj látky, ktoré sa bežne vyskytujú v bežných jogurtoch – napríklad živé probiotiká a v niektorých prípadoch aj vitamín D.

Pozrime sa na samotné dôvody, prečo sa oplatí jesť grécky jogurt:

1. Pomáha pri chudnutí

Vysoký obsah bielkovín v gréckom jogurte vás po zjedení udrží dlhšie sýtych. Okrem toho tento typ jogurtu neobsahuje veľa cukru, takže sa nemusíte báť výkyvov hladiny cukru v krvi. Je teda len veľmi nepravdepodobné, že počas dňa budete mať chuť na sladké a prejedanie sa.

2. Prospieva zdraviu čriev

Množstvo probiotík, ktoré možno nájsť v gréckom jogurte, sa stará o optimálne fungovanie črevnej mikroflóry. Tá zaručuje bezchybné trávenie, či dokonca lepší spánok, silnejšiu imunitu, zlepšenie nálady a zdravú pleť.

3. Posilňuje kosti

Mliečne výrobky obsahujú asi 19 percent odporúčanej dennej dávky ľahko stráviteľného vápnika, ktorý prospieva kostiam a zubom a zamedzuje vzniku osteoporózy.

4. Redukuje riziko cukrovky

Probiotiká sa nestarajú len o vaše trávenie, ale aj celkové zdravie. Podľa výskumu publikovaného v The Journal of Nutrition dokážu obmedziť riziko vzniku cukrovky. Treba sa však ubezpečiť, že váš obľúbený jogurt neobsahuje pridané sladidlá, ako trstinová šťava, kukuričný sirup alebo kandizované ovocie.

5. Obsahuje množstvo dôležitých vitamínov a minerálov

Pri gréckom jogurte nemožno hovoriť len o vápniku. Nájdete v ňom totiž aj vitamín B12, ktorý podporuje tvorbu červených krviniek a správny chod nervovej sústavy. Rovnako sa v ňom nachádzajú aj ďalšie vitamíny a minerály, vrátane fosforu, zinku, jódu, draslíka a riboflavínu, ktorý znižuje krvný tlak, posilňuje imunitu a zlepšuje funkciu štítnej žľazy.

6. Zdravá náhrada smotany

Grécky jogurt nepatrí len na raňajkový stôl. Oplatí sa ním nahradiť napríklad smotanu, ktorú používate pri príprave dipov, marinád, dresingov a iných jedál. Nielen že zníži objem cukru vo výslednom recepte, ale mu aj dodá množstvo živín.

7. Spoľahlivý zdroj bielkovín

Grécky jogurt nestojí veľa, no patrí medzi potraviny s najvyšším obsahom bielkovín, vďaka čomu si ich môže rýchlo doplniť úplne každý. V porovnaní s mäsom alebo morskými plodmi je výhodnejšie kupovať práve grécky jogurt.

8. Rýchlejšie zotavenie po tréningu

Opäť sú to bielkoviny, ktoré sa starajú nielen o zdravie kostí, ale aj namáhaných svalov. Aminokyseliny v nich sú základnou zložkou potrebnou pre svalovú regeneráciu a produkciu nových svalových buniek. Grécky jogurt sa preto oplatí jesť aj po cvičení.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, womenshealthmag.com, academic.oup.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V strede ľudskej lebky objavili nový orgán. Pred lekármi sa skrýval niekoľko storočí

V strede ľudskej lebky objavili nový orgán. Pred lekármi sa skrýval niekoľko storočí

20:58 21.10.2020Zdravie

Prevratný anatomický nález sa uskutočnil niekoľko storočí po vzniku lekárstva, ako ho poznáme.

Sladké nápoje počas dojčenia: Takýto majú vplyv na dieťa

Sladké nápoje počas dojčenia: Takýto majú vplyv na dieťa

18:33 21.10.2020Zdravie

Pitie sladkých nápojov počas dojčenia môže ovplyvniť vývoj dieťaťa.

Sclerosis multiplex na Slovensku: Včasná diagnostika je dôležitá pre kvalitnejší život

Sclerosis multiplex na Slovensku: Včasná diagnostika je dôležitá pre kvalitnejší život

15:03 21.10.2020Zdravie

Slovenským pacientom so sklerózou multiplex chýbajú špecialisti a odborné centrá.

Nedostatočná hygiena rúk môže spôsobiť ochorenia tráviaceho traktu i kože

Nedostatočná hygiena rúk môže spôsobiť ochorenia tráviaceho traktu i kože

9:16 21.10.2020Zdravie

Úrad verejného zdravotníctva SR apeluje na správne umývanie či dezinfekciu rúk, a to po každom návrate domov alebo do práce z vonkajšieho prostredia.

Bolesť hlavy, nevoľnosť a zvracanie? Pozor! Môže ísť o nebezpečný glioblastóm!

Bolesť hlavy, nevoľnosť a zvracanie? Pozor! Môže ísť o nebezpečný glioblastóm!

20:05 18.10.2020Zdravie

Hoci sa nevyskytuje často, glioblastóm je jedným z najagresívnejších druhov rakoviny. Ako vyzerajú jeho príznaky a aké sú možnosti liečby?