• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
15°Bratislava

Petržalka predala Modrý dom za jedno euro

  • 18:00 22.10.2013
  • BRATISLAVA
Petržalka predala Modrý dom za jedno euro

Poslanci bratislavskej Petržalky na dnešnom zastupiteľstve odsúhlasili predaj Modrého domu na Čapajevovej ulici, v ktorom je 50 malometrážnych bytov.

Tie spolu s trafostanicou k domu predala mestská časť za jedno euro spoločnosti BS investments, a.s.

Spoločnosť má zabezpečiť bytovú náhradu všetkým súčasným užívateľom Modrého domu, ktorým vznikne právo na bytovú náhradu, na vlastné náklady aj znášať všetky náklady na ich vysťahovanie.

Po dostavaní má spoločnosť predať mestskej časti späť do jej vlastníctva päť jednoizbových a päť dvojizbových bytov v budove za jedno euro. Ich reálna kúpna cena bude 850 eur za meter štvorcový.

Celkovo teda 382 500 eur, čo je aj približne hodnota pôvodnej stavby určená v znaleckom posudku. Petržalskí poslanci zároveň odhlasovali, že má mestská časť prednostne ponúknuť získané byty mladým učiteľom základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti obce. Bytový dom bude mať 63 bytov a bude k nemu prislúchať 79 parkovacích miest.

Obrazom: Modrý dom v Petržalke

Poslanci tiež schválili zapracovanie návrhu, ktorý kupujúceho zaväzuje spolupracovať pri riešení otázok súvisiacich so zabezpečením bytových náhrad a vysťahovaním nájomcov a iných osôb v Modrom dome s terénnymi sociálnymi pracovníkmi občianskeho združenia Mládež ulice. O to žiadal poslancov aj predseda organizácie Mládež ulice Peter Kulifaj, ktorý zdôraznil, že by poslanci mali okrem ekonomického hľadiska zohľadniť aj sociálne. "Sú tam ľudia a tí sa nestratia. Treba ich pripraviť na túto situáciu. Ich sociálne väzby sú viazané na Petržalku. Chceme zabrániť tomu, aby vznikla panika," uviedol Kulifaj.

Ako informovala petržalská hovorkyňa Michaela Platznerová, v minulosti postavila tento dom mestská časť, aby mala k dispozícii vlastné byty pre svojich obyvateľov. "Postupom času je však celý objekt v dezolátnom stave. Žijú tam ľudia, ktorí neplatili nájomné vo svojich predchádzajúcich bytoch. Tie často skončili zdevastované a tí istí ľudia teraz devastujú aj byty v Modrom dome a samozrejme mnohí bývajúci ani tu nájomné neplatia," uviedla Platznerová a dodala, že samospráva má na základe rozhodnutia súdu často povinnosť ubytovať aj takýchto ľudí. Platznerová tiež uviedla, že petržalská samospráva na komplexnú rekonštrukciu nemá peniaze.

Terénni sociálni pracovníci Mládeže ulice pôsobia v Modrom dome od roku 2004. Ako uviedol Kulifaj, za toto obdobie sa podarilo získať dôveru jej obyvateľov a dosiahnuť viaceré pozitívne zmeny. "Naším zámerom bolo postupne pôsobiť na komunitu tak, aby bola akceptovanou súčasťou Petržalky a jej obyvatelia boli plnohodnotní Petržalčania."
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Premiér označil summit EPC za dôležitý signál, hovoril aj so Zelenským

Premiér označil summit EPC za dôležitý signál, hovoril aj so Zelenským

VČERA - 21:38Domáce

Je dôležité vyslať signál, že v tejto ťažkej dobe nemôže byť nikto neutrálny, povedal slovenský premiér Ľudovít Ódor vo štvrtok na summite lídrov európskych krajín v Moldavsku.

Pri turistickom chodníku sa našlo telo muža. Pri sebe mal len ruksak, bol bez oblečenia

Pri turistickom chodníku sa našlo telo muža. Pri sebe mal len ruksak, bol bez oblečenia

VČERA - 21:22Domáce

Na turistickom chodníku sa našlo telo mŕtveho turistu.

SaS víta veto prezidentky pri povinnej tretej hodine telocviku

SaS víta veto prezidentky pri povinnej tretej hodine telocviku

VČERA - 20:30Domáce

Strana SaS víta rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej vetovať novelu školského zákona, ktorou sa mala zaviesť na školách tretia hodinu telocviku už od 1. septembra 2023.

Prezidentka vetovala novelu, ktorá má zaviesť tretiu hodinu telesnej výchovy

Prezidentka vetovala novelu, ktorá má zaviesť tretiu hodinu telesnej výchovy

VČERA - 19:59Domáce

Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila vo štvrtok parlamentu na opätovné prerokovanie novelu školského zákona, ktorá by mala od 1. septembra zaviesť na školách tretiu hodinu telesnej výchovy.

Mimoriadne uzatvorená cesta: Tadiaľto v Košiciach neprejdete

Mimoriadne uzatvorená cesta: Tadiaľto v Košiciach neprejdete

VČERA - 18:12Domáce

Cestu I/16 v Košiciach v mestskej časti Vyšné Opátske v smere na križovatku VSS vo štvrtok približne o 18.00 h mimoriadne uzatvoria.