• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 11.8.2022Meniny má Zuzana
15°Bratislava

5 dôvodov, prečo má rozvod horšie následky na mužov ako na ženy

  • 19:29 05.07.2022
  • Bratislava
5 dôvodov, prečo má rozvod horšie následky na mužov ako na ženy

Odborná pomoc a podpora priateľov a rodiny môže byť pri rozvode kľúčová.

Aj keď ľudia vo všeobecnosti považujú ženy za emotívnejšie než muži, štúdie ukázali, že to tak nie je. Muži sú nielen rovnako emotívni ako ženy, ale môžu dokonca horšie prežívať rozchod. Rozvod môže mať dokonca väčší vplyv na mužské zdravie a šťastie muža. Tu je päť dôvodov, prečo je rozvod ťažší pre mužov ako pre ženy.

1. Muži vynechávajú proces smútenia

Rozvod je jednou z najstresujúcejších vecí, ktoré sa môžu v živote stať. Osoba, o ktorú prichádzate v prípade rozpadu manželstva, bola dlho vaším partnerom a smútok je prirodzený pocit. Menia sa vaše životné ciele, sny a plány.

Ženy potrebujú čas na smútok, čo je zdravá emócia potrebná na ďalší posun v živote. Ženy tiež pri rozvode častejšie vyhľadajú odbornú pomoc alebo pomoc od rodinných príslušníkov. Keď muži potláčajú svoje emócie, môže to viesť k rozsiahlej depresii a úzkosti.

2. Zdravie mužov drasticky klesá

Muži majú viac zdravotných problémov v procese rozvodu a po ňom. Medzi najčastejšie zdravotné problémy patria kolísanie hmotnosti, depresia, úzkosť, nespavosť. Muži majú navyše stres spojený s financiami a stratou identity, čo ich robí oveľa náchylnejšími na mŕtvicu a srdcové choroby. Muži sa tiež s väčšou pravdepodobnosťou samoliečia alkoholom a drogami ako ženy.

Počas manželstva sa ženy zvyčajne snažia podporovať zdravé správanie svojich manželov. To môže spôsobiť väčšiu závislosť mužov od žien. Keď majú muži depresiu, zvyknú sa zveriť manželke, zatiaľ čo keď sú ženy v depresii, často sa rozhodnú hovoriť s profesionálom, priateľom alebo členom rodiny. Muži jednoducho nie sú zvyknutí hľadať emocionálnu podporu od iných ľudí.

3. Muži strácajú svoju identitu

Stav manželstva je jedným z kritických faktorov sebaidentifikácie a toho, ako vás vidia ostatní. Po rozvode manželia sami seba vnímajú tak, že už nie sú polovicou partnerského vzťahu. U žien je väčšia pravdepodobnosť, že sa počas manželstva zapoja do nových aktivít a skupín priateľov ako muži. Vďaka tomu majú sociálne spojenia aj po rozvode. Muži sa po rozpade manželstva málokedy zapájajú do nových aktivít.

4. Muži sa ponáhľajú s nájdením ďalšej partnerky

Keďže muži netrávia čas smútením, nechcú byť po rozvode sami a s najväčšou pravdepodobnosťou sa hneď vrhnú do nového vzťahu. Takto môžu spoznať niekoho nového a potlačiť všetky svoje pocity a sklamania z neúspešného manželstva. To môže viesť k problematickým vzťahom.

Na druhej strane si ženy doprajú čas na smútok a preskúmanie svojich emócií. Ženy zvyknú dlhšie čakať pred vstupom do nového vzťahu, čím sa budúci vzťah posilní. U rozvedených žien je oveľa menej pravdepodobné, že sa znovu vydajú, ako u rozvedených mužov. Mnohé ženy s deťmi, ktoré sa rozviedli, nechcú vstúpiť do ďalšieho vzťahu po tom, čo prvý nebol úspešný zo strachu, že ani nový vzťah nevydrží.

5. Mužom chýbajú deti

Po rozvode skončia deti najčastejšie v starostlivosti ženy. Muži sa môžu so svojimi deťmi stretávať omnoho zriedkavejšie, ako to bolo v čase, keď boli zosobášení. Muži môžu nadobudnúť pocit, že už nie sú súčasťou života detí. Muži zriedkavejšie volajú svojim deťom, aby zistili, ako sa majú.

Rozvod je náročný pre oboch

Rozchody sú ťažké pre mužov aj ženy, ale väčšina žien sa dokáže lepšie vyrovnať so svojimi pocitmi a po smútku sa posunúť ďalej ako muži. Je to pravdepodobne aspoň čiastočne spôsobené skutočnosťou, že ženy zvyknú mať oveľa lepšie podporné siete blízkych priateľov, s ktorými sa môžu rozprávať, dostávať od nich útechu a povzbudenie. Je tiež pravdepodobnejšie, že vyhľadajú odbornú pomoc.

Ukazuje sa tiež, že ženy sú po rozvode silnejšie, zatiaľ čo muži sa môžu snažiť napredovať a nikdy neprekonajú trápenie, ktoré im rozvod spôsobil. Ženy iniciujú rozvod častejšie ako muži a štúdie ukázali, že rozvod je spojený s horším duševným a fyzickým zdravím mužov ako žien. Podľa výskumu muži častejšie uvažujú o samovražde po rozchode ako ženy. Mužom preto môže pomôcť trávenie času s deťmi. Po pocite zlyhania z manželstva môžu mať muži väčšiu potrebu zlepšiť svoje otcovské schopnosti a tráviť viac času s deťmi.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, sciencedirect.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

19:52 08.08.2022Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

7:21 08.08.2022Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.